Folna kiselina je jedna od najbitnijih vitamina B kompleksa koji je višestruko važan za zdravlje. Ovaj tekst pruža važne informacije o ovom vitaminu, uključujući i njegovu ulogu u sprečavanju određenih urođenih mana kod beba.
Folna kiselina, takođe poznata kao vitamin B9, je vitamin rastvorljiv u vodii i od ključnog je značaja za brojne vitalne životne procese koji se odvijaju u našem telu. Ovaj vitamin je od ogromnog značaja za deobu i rast ćelija, metabolizam proteina, sintezu i popravku DNK, kao i pravilno fukncionisanje mozga. Takođe je potreban za proizvodnju zdravih crvenih krvnih zrnaca.
Folna kiselina ili folat zapravo potiče od latinske reči folium, koja znači list. Veran svom imenu, ovaj vitamin se uglavnom nalazi u lisnatom zelenom povrću. Ali danas, mnoga druga hrana, naročito žitarice su pojačane folnom kiselinom i time ostvaruju veliki doprinos za ljudsko zdravlje.
Povoljnosti za trudnice
Folna kiselina je poznata kao jedan od najvažnijih prenatalnih vitamina pa se trudnicama savetuje da je koriste naročito u prvom tromesečju. Ovaj vitamin može značajno smanjiti rizik od nekoliko urođenih deformiteta, uključujućii rascep kičmenog stuba. Rascep kičmenog stuba (Spina bifida) je defekt nervne cevi kod embriona u razvoju, koji dovodi do nepravilnog zatvaranja nervne cevi. Razvoj nervne cevi odvija se oko mesec dana posle začeća. Stoga, ženama se obično savetuje da uzimaju folnu kiselinu pre začeća ili tokom rane trudnoće.
Folna kiselina može da smanji rizik i od nekih drugih oštećenja nervne cevi, kao što su encefalocelaianencefalija.
Suplementacija folnom kiselinom može takođe pomoći pri smanjenju rizika od rascepa nepca kod beba. Sa druge strane, nedostatak ovog vitamina može povećati rizik od prevremenog porođaja, zaostalog rasta fetusa i niske porođajne težine bebe.
Nivo amino kiseline homocisteina se može povećati kada u organizmu nije prisutno dovoljno folne kiseline. Visok nivo homocisteina može izazvati pobačaj i povećati rizik od nekih komplikacija u trudnoći kao što su preeklampsija i abrupcija placente.
Namirnice bogate folnom kiselinom
Da si sprečili manjak folne kiseline, veoma je važno znati u koje namirnice su izvor ovog vitamina. Sledi spisak namirnica koje su dobar izvor folne kiselline:
✧ Spanać
✧ Brokoli
✧ Špargla
✧ Senf
✧ Prokelj
✧ Repa
✧ Zelena salata
✧ Cvekla
✧ Grašak
✧ Korenasto povrće
✧ Pomorandže
✧ Integralne žitarice
✧ Pšenične klice i bulgur
✧ Lima pasulj
✧ Mungo pasulj
✧ Crveni pasulj
✧ Soja
✧ Juneća jetra
✧ Losos
Folna kiselina ili folat je ključan nutritijent neophodan za deobu ćelija i proizvodnju novih, posebno za stvaranje crvenih krvnih zrnaca. Naročito je neophodan za sintezu “hema”, komponente hemoglobina. Hemoglobin je hemoprotein koji krvi daje karakterističnu crvenu boju a odgovoran je za prenos kiseonika od pluća ka drugim delovima tela. Manjak folne kiseline može izazvati anemiju i može naškoditi sazrevanju mladih crvenih krvnih zrnaca.
Sprečava razvoj kardiovaskularnih bolesti
Veruje se da ovaj vitamin ima nekoliko koristi za kardiovaskularni sistemu. Može pomoći pri opuštanju krvnih sudova i time reguliše krvni pritisak. Uvidom u medicinsku dokumentaciju za više od 150,000 žena, od 23 pa do 70 godina starosti, koje su uzimale suplemente folne kiseline imale su smanjen rizik od razvoja hipertenzije, primetili su doktori iz bolnice Brigam i Ženske klinike u Bostonu.
Istraživači smatraju da su rezultati opaženi u ovom istraživanju veoma ohrabrujući, mada nisu dovoljan dokaz da se folna kiselina može koristiti pri lečenju hipertenzije.Folnom kiselinom se takođe može očuvati zdravlje srca, smanjenjem nivoa homocisteina – vrste aminokiseline. Povišen nivo ove aminokiseline može znatno uvećati rizik od srčanih bolesti i moždanog udara podstičući formiranje trombova unutar krvnih sudova.
Podstiče rast kose
Folna kiselina podstiče zdrav rast kose i sprečava pojavu prevrenemo sedih vlasi. Nedostatak ovog vitamina može, stoga, da dovede do gubitkakose i prerane pojave sedih dlaka.
Povoljna za mentalno zdravlje
Može poboljšati pamćenje i mentalnu spretnost. Ovaj vitamin je važan za fukcionisanje mozga. Zapravo, nizak nivo folata može dovesti do depresije. Uočeno je u nekim nasumičnim kontrolisanimispitivanjima, da kada se upotrebljava uz antidepresive, folna kiselina može pomoći pri lečenju depresije. U globalu, uočeno je da suplementacija folnom kisellinom utiče na noradrenalin i serotonin receptore u mozgu, što bi moglo da objasni ulogu ovog vitaminau regulisanju raspoloženja.
Smanjuje rizik od makularne degeneracije
Folna kiselina može smanjiti rizik od makularne degeneracije, bolesti uzrokovane degeneracijom ćelija macula lutea (žuta mrlja u oku). Ova bolest može izazvati mutan vid, a ponekad i gubitak vida ili slepilo. Opaženo je u jednom istraživanju daje rizik od degeneracije žute mrlje smanjen kod žena koje su dnevno uzimale 2.500 mcg folne kiseline, zajedno sa 1.000 mcgcijanokobalamina I 500mg vitamina B6.
Smanjuje rizik od kancera
Primećeno je da ishrana bogata folnom kiselinom smanjuje rizik od nekoliko vrsta kancera. Ustanovljeno je da učestalost kancera debelog creva, materice i želuca je smanjena kod ljudi koji su uzimali dovoljno folata u ishrani. Takođe, uočeno je da nedostatak folne kiseline može da poveća rizik od raka dojke kod žena koje piju alkohol.
U istraživanju, gde je više od 50,000 žena nagledano tokom određenog vremenskog perioda, primećeno je da dovoljan unos ovog vitamina može smanjiti rizik od raka dojke kod žena koje konzumiraju alcohol. Međutim, nije jasno kako ovaj vitamin može sprečiti kancer. Jedna pretpostavka je da folna kiselina može sprečiti mutacije hromozoma održavajući DNK zdravim.
Folat ili folna kiselina takođe može povećati plodnost kod muškaraca i žena, kao i da smanji rizik od gubitka sluha prouzrokovanog starošću. Pored ovoga, može smanjiti neželjene efekte prouzrokovane lekom metotreksat. Metotreksat se uglavnom koristi za lečenje reumatoidnog artritisa,psorijaze i određenih tipova kancera.
Suplementi folne kiseline se obično prepisuju trudnicama, kako bi se smanjio rizik od određenih urođenih defekata. Suplementi folne kiseline se uzimaju u određenoj dozi jer prekomerna doza može izazvati dijareju, mučninu, abdominalnu distenziju, nadimanje i nesanicu. Kako bi izbegli ove neželjene efekte, suplemente folne kiseline treba uzimati razumno i prema uputstvu vašeg lekara.