Cimet za kožu, lice, akne, bore – maska

Cimet raste u izobilju u Šri Lanki, Indoneziji, Indiji i drugim azijskim zemljama, a ljudi tog podneblja su ga oduvek koristili u različite medicinske svrhe, uključujući tu i poremećaje na koži. Jedna od najboljih stvari u vezi sa cimetom je da postoji puno oblika u kojima bi mogli da ga koristite – ulje od cimeta, prah, lekovita maska (pasta) itd.

Cimet se ističe kao začin koji ne samo što poboljšava ukus mnogim jelima, već i leči brojne infekcije i bolesti. Postoji nekoliko istraživanja o pozitivnom dejstvu cimeta na Dijabetes, gubitak kose, povišeni holesterol, pamćenje, artritis, kožna oboljenja i drugo, koja se sprovode na globalnom nivou. Topikalna (lokalna, u vidu mazanja) primena cimeta sa medom se navodi kao veoma efikasan tretman protiv bubuljica, gljivičnih oboljenja skalpa i stopala, ekcema i drugih dermatoloških infekcija.

Esencijalno ulje cimeta se često koristi u aroma-terapiji i dobro se kombinuje sa limunom, lavandom, kardamom (aromatičnim začinom), zdravcem i esencijalnim uljem ruzmarina. Esencijalno ulje cimeta se može koristiti kao ulje za masažu u lečenju artritisa, za olakšavanje svih vrsta bolova i slično.

Blagotvorno delovanje cimeta na kožu

Smanjuje bore

Cimetu se pripisuje sposobnost da „popunjava“ bore na taj način što izaziva povećanje volumena kože, dovodeći do njenog „bubrenja“. To znači da korišćenjem cimeta podstičete cirkulaciju u krvnim sudovima i dovodite povećanu količinu krvi u površinske slojeve kože. Napravite mešavinu od 3 kapi esencijalnog ulja cimeta i 2 supene kašike maslinovog ulja ili petrolejskog želatina. Ovu miksturu namažite na bore, vodeći računa da ne dospe u oči. Koža ubrzo nabubri i bore postaju manje vidljive. Metoda se čak može iskoristiti za postizanje veće punoće usana, i alternativni je preparat sjaju za usne.

Čisti skalp (kožu glave)

Cimet se može iskoristiti i kao preparat za ishranu kože glave. Napravite pastu koristeći 1 supenu kašiku mlevenog cimeta, ¼ supene kašike toplog maslinovog ulja i 1 supenu kašiku meda. Umasirajte ovo u kožu glave i ostavite da deluje 15 minuta. Nakon toga isperite smesu koristeći običan šampon. Cimet se ponaša kao sredstvo za eksfolijaciju (skida površinski sloj mrtve kože), stimuliše na taj način skalp i ishranjuje folikule kose.

Tretman protiv ekcema

Ekcem može biti krajnje iritirajući problem na koži iza koga ostaju svetlo obojene fleke. Neke osobe su otkrile da se upotrebom mešavine sastavljene od 1 supene kašike cimeta i 1 supene kašike meda njihove tegobe značajno smanjuju. Međutim, ova pasta se ne sme stavljati na lice jer može izazvati iritaciju. Preporučljivo je obaviti test na koži pre nego što počnete sa aplikovanjem veće količine paste od cimeta na obolela mesta.

Cimet za akne

Postoje svedočenja o tome da cimet pomaže u uklanjanju akni i bubuljica. Pomešajte 1 supenu kašiku cimeta u prahu sa 3 supene kašike meda i smesu stavite na bubuljice. Ostavite pastu da deluje preko noći, ili preko dana 20 minuta pre nego što isperete toplom vodom. Ožiljci od akni se mogu isušiti, a koža postati podmlađena. Ova pasta takođe može otpušiti pore, povući na površinu kože kiseonik i pojačati cirkulaciju. Ipak, ovaj tretman ne bi trebalo praktikovati češće od dva puta nedeljno, jer u suprotnom može doći do iritacije kože.

Antiseptičko dejstvo

Cimet ima antiseptička svojstva. Ako na koži imate otvorenu ranu ili posekotinu, samo pospite po njoj prstohvat cimetovog praha. Bakterije će biti uništene a rana će brže zarasti.

Smanjite znake starenja

Čini se da upotreba cimeta na koži povećava nivo kolagena u njoj i do 6 časova nakon upotrebe. Razaranje kolagena dovodi do toga da koža gubi elastičnost i pojačava znake starenja. Izgleda da cimet povećava prisustvo kolagena u koži preko cimet-aldehida, njegove glavne hemijske komponente. Ova supstanca je u stanju da aktivira IGF-1 (IGF-1) faktor rasta i na taj način poveća prisustvo kolagena. U ovu svrhu se mogu upotrebiti topikalni kremovi na bazi cimeta.

Kao ulje za masažu

Ulje cimeta pojačava cirkulaciju krvi. Korišćenjem ovih esencijalnih ulja za masažu povećava se količina hranljivih materija u koži i poboljšava njen tonus. Ulje cimeta spravljeno od lišća se jedino sme koristiti na koži. Ulje dobijeno iz kore cimetovog drveta često izaziva alergijske reakcije.

Cimet-Med-Oraščić maska za lice

Ova maska za lice može se koristiti u tretmanu akni. Dozvoljena učestalost je dva puta nedeljno, ali uz oprez. Blagotvorno dejstvo ovog preparata potiče od sva tri elementa. Med deluje anti-mikrobno i može se boriti protiv akni u čijoj je osnovi bakterijska infekcija. Takođe deluje umirujuće na kožu i predstavlja prirodni anti-oksidans. Oraščić smanjuje zapaljenje i crvenilo uzrokovano aknama. Može isušiti akne i predstavlja prirodnu i neškodljivu alternativu preparatima poput salicilne kiseline ili benzoil peroksida. Cimet isušuje bubuljice i „nabubruje“ kožu dovodeći na njenu površinu veću količinu krvi i kiseonika, i otpušava i otvara pore uklanjanjem viška ulja sa njene površine.

Da napravite masku, pomešajte sledeće sastojke:

Cimet – 1 supenu kašiku
Sirov organski med – ¼ šolje
Oraščić – 2 supene kašike

Predostrožnosti pri korišćenju cimeta

Ulje cimeta nudi puno zdravstvenih dobrobiti, ali korišćeno u koncentrovanoj formi može takođe prouzrokovati i alergijske reakcije poput pojave otoka na koži, koprivnjače, rana u ustima (afte) i iritacije kože kod nekih osoba. Stoga se svima savetuje da urade probni test na maloj površini kože pre nego što počnu sa korišćenjem ulja od cimeta ili cimeta u prahu spravljenog od kore drveta cimeta za lečenje kožnih infekcija. Iritacija je često izazvana eugenolom i cimet-aldehidom prisutnim u cimetovom ulju. Ove supstance mogu izazvati konvulzije i njihova primena se mora izbegavati u toku trudnoće. Pojedine osobe mogu doživeti alergijsku reakciju na cimet, pa čak razviti i kontaktni dermatitis.