Kako se rešiti celulita

Prema nedavnim istraživanjima celulit ima oko 80 posto žena (sve češće i muškarci!) a stručnjaci naglašavaju da nije reč samo o estetskom već i zdravstvenom problemu. Oni sa “pomorandžinom korom” na kritičnim mestima, posebno ako je celulit uzeo maha, najčešće kasno shvate da efekti, bez obzira na to koliko vode računa o ishrani, piju tečnost, vežbaju ili se redovno “mackaju” takozvanim anticelulit kremama, nisu očekivani. Zašto?

U poodmaklom stadijumu celulita formiraju se opne koje jakim vlaknastim materijama “zarobe” masnoće i toksine. Te opne nastaju u potkožnom tkivu i spolja izgledaju kao pomorandžina kora.U toj fazi preparati, koji deluju kao diuretici ili ubrzavaju cirkulaciju, ne mogu da pomognu jer je već formirano “strano telo” u kome ne cirkuliše krv, a nema ni kiseonika.

Prema recima naše sagovornice u tom slučaju pomaže samo fibrolitička terapija! Reč je o tretmanima koji utiču na razgradnju “očvrslih” masnih kapsula čiji se sadržaj masažama i mokrenjem (diurezom) izbacuje iz potkožnog tkiva. U okviru tih terapija najčešće se primenjuju ultrazvučna i mezoterapija. Obe metode su invazivne i moraju da se rade isključivo uz stručan nadzor, što podrazomeva upoznavanje sa opštim zdravstvenim stanjem pacijenta i praćenje efekata terapije.

Kada je reč o ultrazvučnoj terapiji, na razgradnju vlakana koja okružuju višak masnoće deluje se po površini
kože zahvaćenom celulitom. Ovo je delotvoran metod ali ima ograničenja jer može da se uradi najviše 30 tretmana godišnje u serijama po 10 i pauzama između njih.Ako se prekorače ovi standardi terapija negativno deluje na zdravlje krvnih sudova i kostiju.

U slučaju da se primenjuje mezoterapija ubrizgava se “anticelulit koktel” u potkožno tkivo koji razgrađuje i kapsulu i masne naslage. Ova terapija, obezbeđuje dobre rezultate, naročito ako se ubrizgavaju kokteli sa fibrolitičkim delovanjem. Za mnoge je to, međutim, neprijatno jer se koriste injekcije. I ovaj tretman mora da se primenjuje uz lekarski nadzor da razgradnja masnoća, kojih se oslobađamo i kroz krvotok, ne bi imao kontraefekte.

Stadijumi

Kako da se resimo celulita? Pre odgovora na ovo pitanje važno je da se utvrdi do kog stadijuma je napredovao proces nagomilavanja masnoća. Da se utvrdi količina i stanje celulita primenjuje se kontaktna termografija, to jest kritično mesto ili mesta se oblažu folijama koje, zahvaljujući tečnim kristalima, pokazuju u kojoj meri je tkivo prokrvljeno. Za prvi i drugi stadijum celulita karakteristično da se samo nagomilava tečnost u potkožnom masnom tkivu i nema karakterističnih degenerativnih kapsula. U trećem i četvrtom stadijumu, kaspule počinju da se formiraju, vezivna vlakna “bujaju” i prestaje cirkulacija.

Ako se celulit nalazi u prvom i drugom stadijumu dobre rezultate mogu da imaju čajevi, gelovi i kreme koje ubrzavaju perifernu cirkulaciju ili koji poboljšavaju tonus kože. Dobre efekte daju i ručna masaža (ne gruba, koja ostavlja modrice i podlive!), kao i terapija “lekovitom glinom” (poznata kao “gipsane bermude”).

Od ostalih terapija preporučuje se elektroterapija, presoterapija, masažu aparatom (LPG), nošenje “vrućih pantalona” ili podsticanje znojenja umotavanjem tela u foliju, kao i vakuum terapija.U trećem i četvrtom stadijumu, posebno ako je reč o ženama starijim od 25 godina, jedini pozitivan učinak imaju tretmani i preparati sa fibrolitičkim efektom.

Jelovnik protiv celulita

Da bi nagomilano masno tkivo i vodu u pod-kožnom tkivu (celulit) koji ostavljaju spoljni utisak pomoranđ/ine kore sveli na razumnu meru važna je kako se hranimo. Preporuka je da se odreknemo slatkiša, masnih namirnica, gaziranih pića, grickalica i alkohola, a da nam na tanjim češće budu voće, povrće, žitarice i manje kalorična mesa (riba, piletina, teletina, ćuretina). Među ovim namirnicama su i one koje se posebno preporučuju jer pospešuju cirkulaciju, čiste organizam, oslobađaju ga suvišne tečnosti i masnih naslaga.

To su:

Ananas – trebalo bi da ga jedete na kraju obroka, jer obiluje vodom i sadrži kalijum koji pomaže da se izbaci višak tečnosti a s njom i toksini. Najbolji je svež, ali je dobar i iz konzerve bez dodatka šećera.

Banana – obiluje kalijumom, pomaže da se izbaci tečnost, ali s obzirom na to da je kalorična pojedije jednu između obroka.

Celer – čisti organizam od toksina i pospešuje tonus tkiva. Može da se jede narendan u salati ili da se izmiksuje sa jabukom, šargarepom i limunom.

Čaj – preporučuje se zeleni jer je najbolji diuretik a polifenoli pospešuju proizvodnju adrenalina, hormona koji ubrzava potrošnju energije i “topljenje” masnog tkiva.

Grožđe – se preporučuje, iako iluje voćnim šećerom, je i bogato mineralima,pa čisti od toksina i deluje diuretski. Sadrži i silicijum koji učvršćuje kožu.

Kivi – obiluje vitaminom C, pa kožu čini elastičnom, a obilje vlakana pospešuje rad creva. Najbolje je da ga pojedete ujutro, ili posle – mesnog obroka jer pospešuje resorpciju gvožđa.

Jogurt
-zahvaljujući mlečnim fermentima čisti organizam od toksina i sprečava koncentraciju štetnih materija. Najbolje je da se popije za doručak, užinu ili večeru, ali i da se koristi u salatama.

Morska riba
– lagana je za varenje, obiluje esencijalnim masnoćama i jodom, mineralom koji je važan za stvaranje hormona štitaste žlezde koji kon-troliše brzinu i efikasnost pretvaranja hrane u energiju i sprečava nagomilavanje masti.

Šumsko i bobičasto voće – obiluje polifenolima, antioksidansima koji ublažavaju upale celulitnih kapsula i antocijaninom koji održava krvne sudove elastičnim, omogućava bolju cirkulaciju i sprečava zadržavanje tečnosti.