Med, prema najnovijim istraživanjima, sadrži antioksidante koji štite organizam od srčanih bolesti, raka i starenja. U narodu vlada mišljenje da med ubija i bakterije, pa se odavno koristi kao domaći lek u lečenju i zarastanju rana. Neka istraživanja dokazala su da med ima ovo dejstvo, ali ga ipak ne trebalo koristiti kod ozbiljnih infekcija.
Med, takođe, predstavlja odličan izvor energije za sportiste.
U istraživanju sprovedenom na Univerzitetu u Memfisu otkriveno je da med dovodi samo do neznatnog povećanja nivoa šećera u krvi kada se konzumira pre treninga kao izvor energije.
Ali, bez obzira na njegove prednosti, med ne bi trebalo da konzumiramo u ogromnim količinama.Čovek ne bi smeo da jede med onoliko koliko jede voće i povrće. Dok 100 g šargarepe ili pomorandže sadrži od 40 do 50 kalorija (zajedno sa vlaknima, vitaminima i mineralima), 100 g meda ima 350 kalorija. Zato, jedna kašika meda je
sasvim dovoljna, jer sadrži 64 kalorija. Ako se bavite nekim sportom, onda možete da konzumirate više od jedne kašike meda, ali ipak budite oprezni i vodite računa kako o količini tako i o vremenu kada uzimate med. Najbolje je da med unosite pre i posle treninga. kako bi se obezbedilo dovoljno energija, a glikogen zamenio.
Med ne bi trebalo davati bebama koje imaju manje od godinu dana, bilo direktno bilo u hrani ili piću, jer sadrži komponente koje mogu da izazovu ozbiljna oboljenja.