Majoran lekovita biljka i začin – upotreba

Neke domaćice već dobro poznaju majoran, samo što mnoge od njih verovatno ni ne znaju da u kuhinji ne koriste samo nekakav običan začin, već pravi lek za lečenje mnogih telesnih i duševnih tegoba. Saznajte za šta je sve dobar majoran začin…

O poreklu biljke majoran se ne zna mnogo. Smatra se da je njegova prapostojbina najverovatnije Prednja Azija, mada se majoran biljka danas može gajiti gdegod hoćete, zahvaljujući čemu spada u najraširenije gajene začine. U naše krajeve je majoran navodno stigao posle krstaških ratova, vremenom je prihvaćen, a potom postao omiljen i kao lekovita biljka i kao začin.

majoran biljka zacin

Majoran  nije nimalo zahtevan, tako da može da ga gaji i najveći amater među baštovanima. Njegova najveća lekovita snaga počiva u smirivanju – ne samo tela, već i duše.Biljka majoran pomaže kod premorenosti, povećane fizičke napetosti, stresa, nesanice, pa čak i kod migrene i osećaja malaksalosti. On, takođe, smiruje i zaceljuje probavni trakt. Ukoliko vam se desi da se prejedete ili preterate sa pićem, ne postoji nijedna druga biljka koja bi vam u toj situaciji više pomogla. Majoran reguliše varenje, povećava lučenje žuči i želudačnih sokova, otklanja gorušicu, poboljšava rad želuca i creva i odstranjuje nadimanje. Žene, osim toga, cene i to, što im olakšava odvijanje menstruacije, oslobađa ih predmenstrualnog sindroma i otklanja eventualne bolove tokom „onih dana”.
Majke koje doje bi trebalo da koriste majoran zbog većeg stvaranja majčinog mleka i boljeg dojenja. U tom slučaju majoran treba koristiti kako u obliku čaja tako i u obliku kuhinjskog za čina. O majoranu se čak govori i kao o lekovitoj biljci koja je u stanju da otera sve ljudske boli.

Majoran upotreba

Majoran sadrži eterična ulja, tanine, gorke materije i, u manjoj meri, vitamin C. Ima jak miris na kamfor i izrazit pikantan, gorkast ukus. Može se prilikom pripremanja hrane koristiti kao začin, ili se od njega može pripremiti uvarak ili prijatan čaj koji pomaže kod alergija. Kod polenske kijavice dovoljno je u svaku nozdrvu staviti tampon natopljen u jakom čaju od majorana. Ako ovo budete primenjivali kao redovnu kuru, garantovano ćete doživeti olakšanje tegoba. Majoran se može i inhalirati, što je dobro naročito kod gripa, viroza, prehlade i kijavice, a može se koristiti i za mirišljavu kupku bilo u obliku čaja ili u obliku eteričnog ulja.

Stavite 15 kapi eteričnog ulja od majorana u malo masnog mleka ili u pavlaku i dodajte u kupku. Mleko ili pavlaka su bitni zato da se eterično ulje potpuno rastvori. Ukoliko biste ga staviti direktno u vodu, na njenoj površini bi plivale masne mrlje i majoran ne bi postigao pravi efekat. Čajem od majorana se mogu oplaknuti rane, jer će tako bolje zaceliti, a istovremeno će se i dezinflkovati.

Majoran kao začin

Zbog svoje sposobnosti da reguliše varenje, majoran svakako trebalo da se nalazi svakoj kuhinji. Samo pažnja jer  ga treba dodavati tek na kraju, kada je jelo potpuno kuvano, jer  se  sastojci majorana uništavaju kuvanjem. Čak fino samleveno seme majorana može da zameni so u od strane lekara propisan neslanim dijetama. Majoran odlično ide uz jela od krompira, čorbe i meso – naročito svinjsko, juneće, jareće i jagnjeće. Ukoliko biste želeli da ga kombinujete sa drugim biljkama, on se idealno slaže sa klekom i timijanom.

Zanimljivosti:
Majoran se ranije  koristio da svojom aromom začini različite vrste sireva, čajeva i ulja.

U starom veku je smatran veoma efikasnim afrodizijakom – ukoliko bi navodno, mladić namazao mašću od majorana vrata svoje ljubljene, bio joj još privlačniji.

U srednjem veku se voda od majorana koristila za pranje ruku na svečani gozbama.

U Staroj Grčkoj i Rimu bilo je uobičajeno da se prah majorana koristi za kijavicu.

Pre otkrića hmelja, u pripremani piva se umesto njega koristio majoran

Francuzi su ga koristili i kao sirovin za proizvodnju vina.

Travari tvrde da je majoran u stanju da izleći oboljenja pluća, čak i astmu.

Majoran gajenje

Majoran možete gajiti u bašti i na prozoru… a ako baš hoćete, onda i tokom cele godine. Majoran spada u one biljke koje će vam biti zahvalne za vašu brigu, a uspevaće i kod manje veštih odgajivača. Odgajite sami ovaj tradicionalni začin i blagotvornu lekovitu biljku.
Majoran je jednogodišnja poludrvenasta biljka. Raste do visine od 30 cm. Listovi su mu duguljasti i sivo baršunasti. Dobro uspeva na toplom mestu zaštićenom od severnih vetrova. Odgovara mu dobro nađubrena plodna zemlja.

Majoran možete brati tokom leta. Berba se potom tokom cele sezone ponavlja najviše 3 puta. Stabljiku orezati na oko 5 cm iznad zemlje. Majoran se može koristiti svež ili osušen. Suši se tako što se u tankom sloju rasporedi na izabranu podlogu i ostavi da se prirodno suši na toplom mestu u hladu ili veštački na temperaturi do 40 stepeni. Stabljike sa lišćem se, takođe, mogu povezati u vezice i okačiti na toplo i provetreno mesto. Majoran bi, kad se osuši, trebalo da se mrvi i da ima sivozelenu boju.

Majoran kao lek

Inhaliranje
Šaku majorana stavite u lonac i prelijte kipućom vodom. Ostavite da odstoji i prohladi se, zatim se nagnite nad lonac, glavu pokrijte peškirom ili većom kuhinjskom krpom i inahlirajte najmanje tokom 5-10 minuta. Inhalirajte majoranom je dobro kod prehlade, gripa, viroze ili zapušenih ili upaljenih disajnih puteva.

Mast za kijavicu
U loncu na plotni ili na pari rastopiti 2 vršne kašike shea butter-a. Pustiti da se prohladi i pre nego što se masa stegne dodati kafenu kašičicu soka isceđenog od svežeg lista majorana sa stabljikom. Može se koristiti kao mast za decu kod ojeda, a isto tako i kao mast za rane koje loše zaceljuju. Čak i za rane koje vlaže i koje su se inficirale.

Lekoviti napitak od vina
Izmrviti 30 g sušenog majorana, dodati u litar kvalitetnog belog vina i ostavi ti da odstoji nedelju dana, najbolje na tamnom mestu, pri čemu flašu svakog dana protresti ili prevrnuti par puta. Napitak procediti i koristi po nekoliko
gutljaja 1-3 puta dnevno. Pomaže kod. : migrene, bolnih menstruacija, stresa, nesanice i premora.

Lekovito ulje od majorana
Izmrviti 30 g majorana i dodati u pola litre kvalitetnog na hladno ceđenog ulja (bademovog, maslinovog, suncokretovog). Uz povremeno protresanje flaše, ostaviti da odstoji 14 dana, idealno je da stoji na prozorskom parapetu. Ulje potom procediti i profiltrirati. Ovim uljem mazati nagnječene mišiće, zglobove i čelo – kod glavobolja ili migrene. Ovo ulje se, takođe, može koristiti i u kulinarstvu za aromatizovanje hrane.

Obloge
Od sušenog ili svežeg majorana skuvati jači čaj i ostaviti da desetak minu da odstoji. Potom ga procediti i staviti i frižider da se ohladi. U hladan ili leden čaj (zavisno od potrebe) umakati komade gaze i koristiti za obloge. Preporučuje si za sveže rane, bolne otoke ili upale kod dojilja (i upale koje tek počinju). Ovde majoran može da pomogne da se zau stavi početna faza gljivične infekcije.

Sirup od majorana
Sušenog 70 g ili svežeg 50 g lista i sta bljike majorana staviti u vodu i ostaviti da stoji 24 sata. Po isteku navedenog vremena tečnost zagrejati, dodati kilogram tamnog šećera, a kao konzervans se može dodati sok 1 limuna. Sirup od majorana se koristi za kašalj i kod prehlada. Veoma je dobar za smirenje i za bolji san.

Čaj za muškarce u “klimaksu”
Pomaže ne samo za potenciju. Istovremeno je i odlična i zdrava preventiva za kardiovaskularne probleme i tegobe sa prostatom. Pomešati 50 g korena iđirota, 50 g korena pirevine, 25 g lista troskota, 25 g lista rastavića, 25 g lista hajdučice i 25 g majorana. Mešavinu dobro izmešati, zatim uzeti 1 supenu kašiku mešavine, preliti je sa četvrt litra hladne vode i staviti da proključa. Neposredno pre nego što provri, skloniti sa vatre i pustiti da još malo odstoji, zatim procediti i piti.

Saznaj više>>> Začini mak i majoran