Urasla dlaka: uzrok simptomi lečenje

U ovom članku saznajte:

– Urasla dlaka: uzrok
– Simptomi
– Lečenje
– Da li je potrebna operacija
– Prirodni lekovi
– Kako sprečiti urastanje dlačica

Urastanje dlaka: uzrok

Urasla dlaka je ona koja raste ispod površine kože umesto da raste iz kože na gore. Ovaj problem često je praćen upalnom reakcijom, crvenilom, otokom i gnojem. Uz to, može biti veoma bolno i napraviti ozbiljnije komplikacije.

Koji su uzroci koji dovode do urastanja dlaka? Urasle dlake se inače češće javljaju kod muške populacije i kod izrazito kosmatih ljudi. Kod urasle dlake dolazi do toga da je zapušen folikul dlake i da dlaka ne može normalno da raste iznad površine kože (ovo se posebno dešava kada mrtve ćelije kože zapuše folikul). Urastanje dlaka se posebno javlja posle depilacije. Inače, urastanje dlaka se češće javlja kod ljudi koji imaju kovrdžave i čvršće dlake. Morate voditi računa o metodi koju koristite za uklanjanje dlaka – brijanje pospešuje urastanje dlaka (a posebno brijači sa dva sečiva). Dakle, izbegavajte agresivne metode za uklanjanje dlaka.

urasla dlaka

Urasla dlaka: simptomi

Simptomi urasle dlake:

– upalna reakcija u vidu crvenila, otoka, svrab, bol i osetljivost (organizam uraslu dlaku vidi kao strano telo)

– pojava malih gnojnih bubuljica, naročito nakon brijanja

– moguća je i povišena telesna temperatura

Lečenje

urasle dlake

U većini slučajeva, urasle dlake su bezazlen problem i povlače se same od sebe. Međutim, ukoliko dođe do upalne reakcije i pojave infekcije, urasla dlaka vam može napraviti ozbiljan poblem i tada se treba obratiti lekaru. Lekar će vam najverovatnije iščupati uraslu dlaku, tako što će napraviti mali rez skalpelom. Prepisaće vam masti na bazi steroida koje ćete utrljavati u bolno mesto, kako biste sanirali upalu. Retinoidi se koriste za odstranjivanje mrtvih ćelija kože koje zapušavaju folikul dlake. A ukoliko imate ozbiljniju infekciju, vaše lečenje će zahtevati i antibiotike.

Da li je operacija neophodna

kako se resiti urasle dlake

Operacija urasle dlake se preporučuje ljudima koji imaju sklonosti ka pojavi uraslih dlaka, i to onih koje su bukvalno u vidu ciste. Ukoliko imate uraslu dlaku koja je zahvaćena infekcijom i ozbiljnom upalom, do te mere da iz nje izlazi sukrvičava tečnost i da vas boli – operacija je neminovna. Međutim, opet napominjemo da je u većini slučajeva urasla dlaka bezazlen problem koji ne izaziva naročite tegobe i prolazi sam od sebe. Savetuje se i da probate uz pomoć raznih prirodnih lekova da uklonite uraslu dlaku, ali ako vam ni to ne pomogne, morate hiruškim putem. Ukoliko je u pitanju ozbiljna upala, i još ako vam se to često dešava, operacija je vaše najbolje rešenje.

Urasla dlaka: prirodni lek

Kako da sami uklonite uraslu dlaku koristeći prirodan lek?

Potrebno je da se najpre istuširate toplom vodom, kako bi se pore otvorile i kako bi omekšao površinski sloj kože – što vam olakšava da lakše uklonite uraslu dlaku. Zatim posebno navlažite deo oko urasle dlake na telu i pređite na piling kože, kako biste uklonili mrtve ćelije koje su inače zapušile folikul dlake i sprečile njen normalan rast. Potrebno je da piling radite veoma nežno i lagano, kako ne biste dodatno iziritirali kožu. Za piling možete koristiti sledeće prirodne supstance: kuhinjska so, maslinovo ulje i šećer, mlevena kafa, ovas i med. Nakon pilinga operite i prosušite kožu, pa nanesite neko od lekovitih eteričnih ulja, kao npr. ulje hamamelisa ili čajnog drveta, koja imaju antibakterijsko dejstvo. Ova prirodna ulja će ublažiti upalu i infekciju.

I na kraju, za konačno uklanjanje urasle dlake koristite pincetu koju ste sterilisali medicinskim alkoholom. Nakon što uklonite dlaku, utrljajte u kožu na tom mestu malo aloe vere ili medicinskog alkohola kako biste sprečili širenje infekcije i kako bi rana lakše zarasla.

Postoje i drugi brojni prirodni lekovi koji mogu ubrzati proces oporavka, rešiti upalu i smanjiti crvenilo. Isprobajte ih!

Aspirin

Aspirin pomaže kod upale i crvenila, dva najčešća simptoma uraslih dlaka. Antiupalna svojstva aspirina smanjuju otok, bore se protiv upale i leče blagu infekciju. Plus, salicinska kiselina iz aspirina uklanja mrtvu kožu, te omekšava „izlaz“ za dlaku.

  • Rastvorite dva aspirina u kašikici tople vode i mešajte dok ne dobijete pastu
  • Dodajte kašikicu meda
  • Nanesite pastu na uraslu dlaku
  • Ostavite da deluje 10 minuta. Isperite toplom vodom pa nežno utapkajte kožu
  • Ponavljajte postupak 1-2 puta nedeljno, po potrebi

Ako imate jako osetljivu kožu, ovaj metod za uklanjanje urasle dlake nije za vas.

So

So se može koristiti kao piling koji u isto vreme poboljšava cirkulaciju, podstiče oporavak i smanjuje otok.

  • Pomešajte 1,5 kašikicu kuhinjske soli sa šoljom mlake vode
  • Umočite vatu i nežno nanesite na kožu
  • Ostavite da deluje par minuta pa isperite vodom
  • Ponavljajte dva puta dnevno, dok urasla dlaka ne izađe

Ako primetite da vam koža crveni ili postaje iziritirana, nemojte ponavljati ovaj postupak.

Kesice crnog čaja

Kesice crnog čaja se koriste kao lek u slučaju uraslih dlaka. Crni čaj sadrži taninsku kiselinu, koja smanjuje crvenilo i upalu, i umiruje kožu.

  • Umočite kesicu crnog čaja u toplu vodu. Utrljajte u uraslu dlaku 2-3 minuta. Ponavljajte nekoliko puta dnevno, po potrebi.
  • Ili, napravite crni čaj, izvadite kesicu iz vode i iscedite višak u činiju. Dodajte kašikicu kokosove vode. Umočite vatu i nežno naslonite na iziritiranu kožu. Ponavljajte dva puta dnevno, dok ne primetite poboljšanje.

Kafa

I kafa koju pijete može biti korisna ako vas muči urasla dlaka! Kiselina iz svima omiljenog jutarnjeg napitka omekšava kožu i omogućava lakše uklanjanje urasle dlake. Pomešajte šolju mlake vode sa četvrtinom šolje neiskorišćene kafe. Umasirajte ovu pastu kružnim pokretima u kožu i ostavite da deluje par minuta. Zatim, isperite hladnom vodom i namažite kožu aloe vera gelom ili kokosovim uljem.

Šećer

Izbacivanje šeera iz ishrane je dobro za zdravlje i liniju, ali isti taj šećer je odličan piling koji će vam pomoći da uklonite urasle dlake. Deluje, zbog toga što nežno pilinguje kožu i uklanja odumrle ćelije, što pomaže dlakama da izbiju na površinu. Osim toga, koža će vam posle ovog pilinga biti svilenkasta i glatka.

Za šećerni piling su vam potrebni šolja belog šećera, pola šolje ekstradevičanskog maslinovog ulja, 10 kapi esencijalnog ulja lavande ili ulja čajevog drveta. Pomešajte sve sastojke tako da se potpuno sjedine. Nanesite malu količinu pilinga, pa nežno umasirajte u kožu, kružnim pokretima. Isperite hladnom vodom. Preostali piling možete prebaciti u teglu sa poklopcem. Ponavljajte postupak 1-2 puta nedeljno.

Krema (mast) za urasle dlake

Postoje brojne kreme za urasle dlake koje proizvodi farmaceutska indusrija,međutim, kako je prirodno uvek najbolje, postoje i neke masti na bazi lekovitih biljaka koje vam mogu pomoći. Za te svrhe se koriste nevenova mast, mast na bazi jasena. Međutim, postoji jedna posebna mast koju i sami možete napraviti, na bazi bentonit gline i meda (uz dodatak ulja čajevca, kamilice i lavande).

Glina ima sposobnost da izvlači toksine iz kože, obnavlja je i otvara pore, pa dlačica može normalno da raste.

Med je prirodni hidratant, vlaži kožu. Eterična ulja čajevca, kamilice i lavande deluju antibakterijski i protivupalno. Možete dodati i nekoliko kapi vitamina E u ovu smesu, kako bi se koža zategla.

Kako sprečiti urastanje dlačica

Na koji sve način možete sprečiti urastanje dlačica:

– pravilno uklanjanje dlaka, tj. odgovarajuća metoda (ako koristite brijanje, koristite brijač sa jednim sečivom, brijte se u smeru rasta dlake i ispirajte sečivo posle svakog poteza)

– redovno čišćenje i piling kože, kako bi se otklonile mrtve ćelije koje zapušavaju folikul

– nakon depilacije, operite kožu hladnom vodom i održavajte je hidriranom.

Saznajte više>>> Kako se rešiti urasle dlake