Prirodni lekovi protiv opekotina

Nema onoga ko se bar jednom nije opekao u kući, najčešće se to dešava u kuhinji, nekim nesmotrenim pokretom, i te povrede često nisu velike, ako jesu morate posetiti lekara, ali u svim ostalim slučajevima možete pomoći sami sebi da manje osećate bol i da ožiljak od opekotine kasnije bude što manje vidljiv, to jest da se koža brže regeneriše.

Kako biste ublažili nelagodnost od opekotine koja se ogleda u tome da vas to mesto jako peče, na to mesto stavite led ili opekotinu stavite pod mlaz hladne vode.

Krompir ima umirujuća svojstva i sprečava iritaciju kože. Oljuštite ga, isecite na kolutove i stavite na opekotinu. Još bolje bi bilo da ga sitno narendate i previjete na mesto koje ste opekli.

Maslinovo ulje koje svi imamo u kući pomoći će da se koža brže regeneriše, nanosite ga na opekotinu nekoliko dana.

Pasta za zube – Veća količina zubne paste nanesena na opekotinu sprečiće nastajanje plikova. Bolji rezultat ćete postići ako preko zahvaćenog dela kože, na koji ste naneli pastu, stavite gazu i ostavite je 24 časa.

prva pomoc kod opekotine

Med pomaže da opekotine brže zarastu, jer spada u vrstu prirodnih antibiotika. Namažite malo deblji sloj na mesto koje ste opekli i previjte gazom. Previjajte tri puta dnevno.

Belance – Reč je o najverovatnije najmoćnijem domaćem sredstvu protiv opekotina, jer ublažava bol, čini da rana brže zaraste, sprečava nastanak plikova. Premažite ugroženo mesto belancetom i bol će brzo da umine i neće ga biti sve dok je belance na koži vlažno. Zato opekotinu stalno premazujte svežim belancetom.

Ublažiti posledice opekotina možete i uz pomoć soli i vode. U čašu tople vode dodajte pola kašičice soli i dobro pomešajte. Opekotinu ispirite sa slanim rastvorom svakih sat vremena, i delovanje opekotine će se ublažiti.

Još jedna stvar koju svi imamo u kuhinjama je sirće, ono sprečava infekciju, deluje kao antiseptik i veoma je efikasno kod manjih opekotina. Razblažite ga u vodi, u jednakim delovima i vatom nanesite na opekotinu. Ovo možete raditi nekoliko puta dnevno.

Hladno mleko – Umočite dva parčeta čiste tkanine u hladno mleko. Jedno izvadite i stavite na povređeno mesto, pustite da deluje 15 minuta, potom sklonite to parče i ponovo ga ubacite u mleko, a izvucite drugo koje se natapalo i stavite na ranu. I njega uklonite posle 15 minuta. Postupak treba da ponavljate sat vremena. Mleko se smatra veoma delotvornim domaćim lekom protiv opekotina.

Jogurt – Verovatno je reč o najpoznatijem sredstvu protiv opekotina. Često ga koriste osobe koje izgore na suncu, ali možete da ga stavljate i na delove kože koje ste povredili tokom kuvanja. Stavite na ugroženu kožu mnogo jogurta i bol će brzo nestati. Neka se suši na koži barem 15-ak minuta, pa isperite.

I na kraju, čudesna Aloja vera, već svi znamo da blagotvorne osobine ove biljke. Ona ima umirujuća svojstva I pomaže koži da brže zaraste, zato bi trebalo da imate Aloja gel u kući.