Ako imate dijabetes vaša ishrana treba da bude ovakva

Kontrolisanje dijabetesa uključuje zdravu ishranu, redovnu fizičku aktivnost i kontrolisanje telesne težine.
Zdrava ishrana podrazumeva konzumiranje povrća, mahuna, ugljenih hidrata sa visokim sadržajem vlakana, nezasićenih masti, laganih protina, mlečnih proizvoda sa niskim procentom masti.Glikemijski indeks može biti od pomoći u održavanju sećera u krvi.

Dijabetes se može kontrolisati zdravom ishranom, redovnom fizičkom aktivnošću i održavanjem zdrave telesne težine. Nikakve posebne dijete nisu neophodne.

Ukoliko imate dijabetes, preporučljivo je da se držite zdravog režima ishrane koji je baziran na konzumiranju povrća i mahuna (pasulj, sočivo …).Uvrstite i ugljene hidrate sa visokim sadržajem vlakana kao što je hleb od celog zrna i voće, lagane proteine i mlečne proizvode sa redukovanim procentom masti. Unosite manje zasićenih masti, sećera, soli.

Smanjivanje porcija tokom obroka vam takođe može pomoći prilikom održavanja zdrave telesne težine i regulisanja nivoa glukoze u krvi. Preporučljivo je da se konsultujete sa nutricionistom koji će vam preporučiti režim ishrane koji vam najviše odgovara.

Zdrava ishrana i dijabetes

Ukoliko imate dijabetes, zdrava ishrana vam može pomoći da:

• Imate generalno dobro zdravlje
• Lakše održavate nivo šećera u krvi
• Postignete zadovoljavajući nivo lipida u krvi
• Održavate zdrav krvni pritisak
• Održavate zdravu kilažu
• Sprečite ili usporite razvoj komplikacija koje prate dijabetes

Nisu vam potrebne posebne dijete
Zdrava ishrana za ljude sa dijabetesom nije ništa drugačija od one koju praktikuju ostali. Ne morate da spremate hranu posebno ili kupujete posebne obroke, s toga se opustite i uživajte u jelu sa svojom porodicom .

Fizičke aktivnosti za dijabetičare
Pored pravilne ishrane, važna je fizička aktivnost. Budite što više fizički aktivni na različite načine. Težite da uvrstite dnevno 30-to minutno vežbanje tokom gotovo cele nedelje. Redovno polučasovno vežbanje može vam pomoći da:

• Snizite nivo sećera u krvi
• Snizite holesterol
• Snizite krvni pritisak
• Redukujete stres i anksioznost
• Poboljšate raspoloženje i samopouzdanje
• Bolje spavate
• Poboljšate svoje držanje i muskulaturu

Ukoliko vam je cilj da smršate produžite vreme vežbanja na 60 minuta. Ukoliko vam je vreme vežbanja od 30- 60 min dnevno previše- možete ga podeliti u vise kraćih aktivnosti od 15 min tokom celog dana.

Ukoliko imate dijabetes pratite jednostavan plan ishrane koji uključuje:
– Jedite redovno
– Mozda ćete morati da smanjite svoje porcije tokom jela s obzirom da previše hrane rezultuje gojenjem.
– Uvrstite manje porcije ugljenih hidrata sa visokim sadržajem vlakana uz svaki obrok. Primeri takvih ugljenih hidrata su hleb od celog zrna, musli, pasta od celog zrna, integralni pirinač, kinoa, meko povrće poput krompira.

Birajte mlečne proizvode sa niskim sadržajem mlečne masti kao i lagane proteine poput ribe, piletine i ćuretine bez kožice, pasulja,sočiva.

Ograničite unos zasićenih masti koje se mogu naći u mlečnim namirnicama (sladoled, jogurt, mleko, puter, sir), mesu ( odstranite svu mast sa mesa koje konzumirate), prženoj hrani, tortama, slatkišima i hrani koja sadrži palmino ulje.

Uvrstite neke zdrave, nezasićene masti poput ribljeg ulja ,maslinovog, suncokretovog, avokada, lešnika.
Masne ribe su odlične za zdravlje . Težite da konzumirate bar dva puta nedeljno : lososa, sardine,skušu, haringe, tunu.

Domaće kolače, biskvite, torte sačuvajte za posebne prilike. Jedite ih u veoma malim količinama iako su niskokalorični.

Izbegavajte slatkiše poput lizalica, i zasećerenih napitaka ( gazirana pića, sportski dodatak, voda sa ukusom, energetski napici).