Astma kod dece lečenje

U devet od deset slučajeva dečje astme uzročnik su alergije. Kada dete udahne alergen, mišići u bronhijama se grče i stvara se sluz, što otežava disanje. Zatim počnu da otiču disajni putevi, i to izaziva još veće sužavanje kanala kojima prolazi vazduh.
astma kod dece
Prilikom napada astme, vaše dete verovatno će kašljati, škripavo disati i žaliti se na stezanje u grudima. Neki napadi su blagi, ali ima i onih koji mogu da budu opasni po život. Astmu može da izazove veliki broj iritirajućih supstanci, i to: polen, prašina, plesan, životinjska perut, zagaćen vazduh i virusne ili bakterijske infekcije. Čak i fizički napor može da izazove napad.
Astmu bi trebalo da leči i prati lekar. Vaše dete verovatno će dobiti lekove za prevenciju napada, kao i bronhodilatator za oslobađanje zagušenih vazdušnih puteva prilikom napada. Trebalo bi da pokušate da ustanovite koji alergeni izazivaju napad kod vašeg deteta da biste mogli da ih izbegnete.

Tradicionalni načini lečenja
Najbolja odbrana je… čista kuća. Potrudite se da vaša kuća postane „otporna na alergiju” tako što ćete potpuno odstraniti moguće izvore alergena. Prekrijte dušek svog deteta plastikom; izbacite tepih iz dečje spavaće sobe, a prostirke često čistite usisivačem. Držite kuću a posebno dečju spavaću sobu što je više moguće čiste, bez prašine i plesni.
Pratite protok vazduha. Lekar će vašem detetu dati napravu poznatu pod imenom „merač protoka” koji beleži količinu vazduha koja dolazi do pluća. Vodite dnevnik ovih očitavanja, napada i lekova koje dete uzima da biste ustanovili neke zakonitosti i znake koji upozoravaju na pojavu napada.
Započnite tako što ćete prirediti sastanak sa svima koji vode brigu o vašem detetu, uključujući učitelje ili vaspitače. Objasnite im šta je astma i precizno navedite postupke koje treba da primene u slučaju da vaše dete dobije napad astme. Starija deca mogu da koriste inhalatore s dozimetrom za uzimanje leka, a vi treba da uvežbate sa svojim detetom pravilnu upotrebu tih naprava
(one mogu da budu komplikovane). Takođe primorajte sebe da ostanete mirni; ako ste vi nervozni, to će biti i vaše dete.
Obezbedite rezervu. Kada vaše dete dobije napad astme, morate pri ruci da imate lek i to u tom trenutku. Kao meru predostrožnosti, uvek držite pri ruci još jedan pun inhalator s dozimetrom. Obezbedite po jedan inhalator na svakom spratu u kući. (Ipak, nemojte da ostavljate inhalator u kolima, jer previsoka temperatura može da izazove prskanje bočice.) Kada kupite novi inhalator, rezervu zamenite novim lekom, tako da dodatni inhalator ne zastari i postane neupotrebljiv. (Većina inhalatora ima rok trajanja od dve godine, ali uvek proverite datum isteka važnosti koji je naveden na proizvodu.)
Samo napred, podstičite dete da se bavi fizičkom aktivnošću. Astma ne bi trebalo da vaše dete sprečava u aktivnostima, iako će možda biti potrebno da mu date profilaktičku dozu leka pre treninga ili sportskog takmičenja. Porazgovarajte s pedijatrom da biste utvrdili pravu dozu.

Prirodni lekovi
Dodavanje sintetičkog vitamina B6 pokazalo se kao korisno kod dece koja boluju od astme. Porazgovarajte s dečjim lekarom o odgovarajućem režimu uzimanja vitamina, budući da izuzetno visoke doze vitamina B6 mogu da budu toksične.
Vitamin C smanjuje broj i jačinu napada astme, jer ima antiinflamatorno dejstvo u organizmu. Dajte detetu po jednu dozu vitamina C triput dnevno tokom jednog meseca, i pratite promene u učestalosti i jačini napada.

Biljni preparati
Ulje noćne frajle deluje blagotvorno na zapaljenja i stoga ublažava astmu. Dajte detetu po jednu dozu dvaiut dnevno tokom perioda od dva meseca, pridržavajući se uputstava navedenih u pakovanju.

Prevencija
Da bi predupredilo napade astme, vaše dete mora da izbegava aler-gene ili aktivnosti koje izazivaju napade. Ukoliko astmatične napade izaziva fizičko naprezanje pre nego alergija, porazgovarajte s lekarom o davanju preventivne doze leka za astmu pre nego što vaše dete pristupi nekoj fizičkoj aktivnosti.

Kada zatražiti pomoć
Astmu uvek treba da leči i prati lekar, a bilo bi poželjno da to bude lekar s iskustvom u lečenju astmatičara. Često je teško odrediti kada treba zatražiti pomoć – ali ako ste u nedoumici, bolje je da iz predostrožnosti pozovete lekara – a obavezno treba da zatražite medicinsku pomoć ako vaše dete gubi vazduh i ne može da govori, sedi mirno ili nagnuto napred boreći se za vazduh, ili mu se stanje ne popravi nakon deset minuta od uzimanja leka. Astma je oboljenje opasno po život i svakom napadu treba posvetiti dužnu pažnju.