Regulišite problem s crevima pomoću čaja od kima.Kim je travnata biljka s cvastima u obliku kišobrana, sličnim komoraču, a njegovo seme ulazi u sastav začina poput karija. Bogato eteričnim uljima, taninima, biljnim sluzima i flavonoidima, seme kima ima digestivna i antioksidansna svojstva, a kako poseduje sposobnost čišćenja – koristi se u slučaju teškog varenja i nadutosti.
Studija Univerziteta medicinskih nauka u Teheranu, koju je objavio Middle East Journal of Dlgestive Diseases, testirala je ekstrakte kima na 57 volontera koji su patili od zapaljenja debelog creva odnosno bolova u abdomenu, zatvora, dijareje i nadutosti. Nakon završetka studije, ti simptomi bili su znatno blaži zahvaljujući dejstvu kima.
Seme kima je stari lek za probleme varenja, bronhitis, čak i stomačne grčeve. Sam topao čaj pomaže varenju, ali svojstva semena kima povećavaju korist. Najbolji način da osetite koristi je jednostavno napraviti čaj kod kuće, ako pri ruci imate seme kima.
Recept za čaj od kima
Za jednu šolju čaja koristi se oko 350 ml vode i jedna supena kašika svežeg semena kima, ili oko 2 čajne kašike semena na jednu šolju vode. Samo pratite jednostavne korake.
Sipati vodu u čajnik i ostaviti da proključa.
Staviti kim u šoljicu za čaj.
Sipati ključalu vodu preko semena kima.
Prekriti šolju tanjirom ili nečim drugim kako se voda ne bi ohladila.
Ostaviti čaj da se natapa minimum 15 minuta.
Presuti čaj u drugu šolju kroz cediljku i tako procediti seme.
Otarasiti se semena.
Dodati meda po ukusu.
Opcionalno: za dodatni ukus dodati nanu.
Kao bržu metodu pripremu čaja od kima možete prokuvati seme u samoj vodi na 15-20 minuta za dobijanje maksimalne koristi od kima. Ipak, ako ste u mogućnosti da sačekate da prenoći, najbolje je ostaviti da se natapa par sati, kao biljno ubrizgavanje.
Duži, efektivniji način
Ključ dobrog čaja od kima je da se ostavi čaj da odstoji kako bi se omogućilo ispuštanje koristnih svojstva semena kima u vodu. Razmotrite pravljenje veće količine čaja i ostavljanje istog da prenoći. Ovo je najčešća tehnika kod biljnih infuzija kako bi se povećala korist samog čaja. Za ovu metodu jednostavno uraditi sledeće:
Ostaviti litar vode da proključa.
Sipati ključalu vodu u šerpu sa tri supene kašike semena kima.
Prekriti šerpu sa poklopcem koji ne propušta vazduh.
Pustiti poklopljenu šerpu da odstoji preko noći.
Ujutru procediti čaj u teglu radi lakog odlaganja, odstraniti seme.
Uživati u čaju sa medom dok se ne osetite bolje.
Ovaj čaj može stajati u frižideru do dve nedelje u dobro zatvorenoj posudi. Jednostavno ga podgrejati kada vam se pije. Može stajati i u kuhinji ceo dan, tako da možete svako veče pre odlaska u krevet napraviti dnevnu dozu čaja od kima, dok god imate potrebu za tim.
Prirodno stanište kima je Evropa, Azija i neki regioni Afrike, ali se uzgaja u mnogim delovima sveta.
Plod i seme biljke kima se koriste za spravljanje medicinskih preparata.
Upotreba i sastojci kima
Primarni aktivni sastojak kima je nestalno ulje (4-6 u proseku), koje se sam sastoji od karvona i limonena. Plod biljke kima se sastoji od ustaljenog ulja kao i ugljenih hidrata i proteina. Kim je karminativan. Karminativne biljke su biljke koje obezbedjuju hranljive supstance koje oslobadjanju od stomačnih bolova i bolova prouzrokovanim gasom.
Doziranje i korišćenje
Kim se uglavnom koristi u obliku čaja koji se pije. Čaj od kima se pravi dodavanjem 1-2 supene kašike presovanog semena u 150 ml ključale vode i ostavlja se da odstoji 10-15 minuta posle čega se proceđuje. Gotov čaj od kima je optimalno piti 1-3 puta na dan.
Kada se koristi u obliku ulja 2-3 kapi su dovoljne na dnevnom nivou.
Moguće nuspojave
Pri normalnom doziranju i korišćenju ne postoje poznate nuspojave ili štetnost povezane sa suplementacijom kima. Međutim, kada se velike količine nestalnog ulja uživaju duži vremenski period postoji mogućnost oštećenja bubrega i jetre.