Cimet i med za akne

Malo ko nije imao akne u tinejdžerskom periodu. Akne su jedna od najčešćih pojava na koži, a rezultat su upala i začepljenja lojnih žlezda. Kada ove žlezde proizvedu višak masnoće onda se ta masnoća ne luči već se meša sa nečistoćama i mrtvim ćelijama i prouzrokuje začepljenja i upale folikula dlake. To se na površini kože manifestuje u vidu mitisera i bubuljica.

Akne nisu opasne, ali mogu ostaviti trajne ožiljke. Pošto su zbog hormonskih promena tinejdžeri skloniji aknama to može takođe da utiče i na njihovo samopouzdanje.

U zavisnosti od njhove težine, akne se mogu podeliti na zatvorene ili otvorene komedone, papule, pustule i ciste. Genetske predispozicije, loša higijena, određeni lekovi i preterana upotreba uljanih kozmetičkih proizvoda su takođe uzročnici pojave akni. Postoje brojne krème koje se mogu koristiti za lečenje akni i ako se kombinuju sa dobrom negom kože mogu sprečiti njihovu čestu pojavu. Za nešto teže oblike akni lekari mogu da prepišu lekove ili hirurška rešenja.

Cimet za akne

Cimet, začin koji se najviše koristi za kolače, je dostupan u štapićima, prahu ili kao tečni ekstrakt. Postoji mnogo vrsta cimeta mada se najviše koriste cejlonski cimet ili Cinnamomum zeylanicum i Kasia (kineski) cimet ili Cinnamomum aromaticum. Pored toga što se koristi u kuvanju, cimet takođe nudi razna lekovita svojstva pre svega zbog prisustva isparljivih ulja cinamaldehida, cinamil alkohola i cinamil acetata. Oni imaju antizgrušavajuća, antimikrobna, antioksidantska, antiseptička, antivirusna, antifungalna i druga svojstva. Cimet u prahu se može pomešati sa drugim sastojcima za kožu, a može se uzimati i kao dodatak.

Lekovi za akne su veoma skupi. Morate imati na umu da skupi lekovi nisu rešenje za akne. Postoji mnogo sredstava koje možete napraviti od cimeta koji imate u kući,a koji mogu biti jednako efikasni u borbi protiv akni. Neki od ovih kućnih proizvoda su zubna pasta, so, limeta, med, sirće, kurkuma, cimet, ovas i razno voće i povrće. Svi se mogu iskoristiti za pravljenje pasti i maski za lice. Stavljanje cimeta i meda na lice preko noći je dobar tretman protiv akni. Većinu ovih proizvoda je potrebno koristiti najmanje 2 nedelje kako bi se videli rezultati.

Akne stvaraju bakterije koje napadaju folikul dlake i začepljuju pore. Cimet može biti efikasan i ekonomičan lek za akne.

Cimet i med

Pomešajte jednu kafenu kašičicu cimeta sa tri kašičice meda. Sjedinite dobro sve dok se cimet potpuno ne rastvori. Nanesite ovu smešu na područja na licu na kojem se akne pojavljuju i ostavite da deluje najmanje 15 minuta. Sperite toplom vodom. Anti-inflamatorna i anti-bakterijska svojstva meda mogu da smanje pojavu akni. Za bolje efekte, smesi možete dodati jednu kafenu kašičicu muskatnog oraščića. Cimet i med imaju anti-inflamatorna i anti-bakterijska svojstva. Med je snažni antioksidant koji može da se bori protiv mikrobnih infekcija kao što su akne. On takođe može da čisti nečistoće koje dovode do zatvaranja pora i obnavlja teksturu kože. Muskatni oraščić može da isuši bubuljice, smanji crvenilo i upalu. Ova kombinacija cimeta, meda i muskatnog oraščića je bezbednija za upotrebu i efikasnija u lečenju akni od OTC lekova koji sadrže salicilnu kiselinu i benzoil peroksid.

Cimet i mleko

Ovo je umirujuća mešavina koja može smanjiti upalu izazvanu aknama. Pomešajte jednake količine mlevenog cimeta i mleka, nanesite na akne i isperite nakon 15 minuta.

Cimet i limunov sok

Pomešajte po jednu kafenu kašičicu mlevenog cimeta i limunovog soka, nanesite na bubuljice i isperite nakon 15 minuta.

Cimet i med mogu takođe biti dobri za druge kožne infekcije kao što su gljivice i ekcemi. Osnovni sastojci cimeta kao što je cinamaldehid ima anti-zapaljensko svojstvo. Ono sprečava proizvodnju azot oksida koji je odgovoran za pojavu upala u organizmu. Cimet još može da spreči proizvodnju COX-2 pro-inflamatornog agensa. Laboratorijski testovi su takođe pokazali da cimet može da se bori sa ljudskim patogenima što dokazuje da je on antibakterijsko sredstvo I da se može boriti protiv upala koje izazivaju akne.

Cimet može da ubije bakterije koje stvaraju akne i isušuje kožu. Unapređuje cirkulaciju krvi i kiseonika i zato pomaže u otčepljenju i otvaranju pora. Svakodnevna upotreba cimeta ubija bakterije u telu, povećava unos vlakana i unapređuje zdravlje kože.

Doziranje
Odgovarajuća doza cimeta zavisi od godina, zdravstvenog i medicinskog stanja korisnika.

Mere opreza
Upotreba cimeta u onoj količini u kojoj ga koristimo u ishrani neće imati neželjenih efekata. Prevelika upotreba cimeta u medicinske svrhe može da izazove iritaciju sluznica, urinarnog trakta, creva i želuca.
Neki ljudi će imati nagon za povraćanjem, dijareju, vrtoglavicu itd, a neki alergijsku reakciju na cimet kao što je osip, koprivnjača itd. Gutanje pasti za zube ili žvakaćih guma sa ukusom cimeta ili nane može dovesti do upale jezika, rana u ustima, oticanja usana itd.

Trudnice i dojilje, dijabetičari i osobe koje se pripremaju za operaciju moraju izbegavati cimet. Kasia cimet sadrži kumarin koji razređuje krv. Takođe, može dovesti do pogoršanja obolele jetre ukoliko se uzima preterano.

Uvek se posavetujte sa svojim doktorom pre nego što odlučite da cimet koristite interno za lečenje akni ili drugih oboljenja. Ukoliko dođe do alergijske reakcije na cimet, prekinite odmah sa upotrebom i javite se lekaru.