Jedna od novijih dijeta, zapravo je stara priča, samo su se sada dosetili da podsete ljude na vrlo važna nutricionistaička pravila. No, mora se priznati da autori nisu izneli gotovo nikakvu novu informaciju, ali je činejnica da je dobar marketing kome su zaista posvetili pažnju definitivno imao udela u tome da dijeta 8 sati, to jest osmosatna dijeta postane planetarni hit.
Možete Jesti Onoliko Često Koliko Želite
Užine su dopuštene samo ako se uzimaju unutar unapred određenog osmočasovnog perioda.
Veličina porcije je bitna kada posegnete za užinom.
O čemu se zapravo radi?
Jednostavno, dozvoljeno vam je da jedete sve, ali samo ukoliko jedete tokom osam sati u toku dana. Na prvi pogled vrlo jednostavno, ali da li je to baš tako? Naravno da nije, jer postoje neka pravila koja je neophodno poštovati da bi rezultati bili vidljivi. Na prvom mestu je neophodno jesti samo 8 sati u toku dana, a ostalih 16 je dozvoljeno samo piti vodu ili biljne čajeve, a dozvoljena je i nezaslađena limunada u tom periodu. Autori načina ishrane poznatog kao dijeta 8 sati, to jest osmosatna dijeta savetuju da tih 8 sati bude u periodu od 9 do 17 časova, ukoliko je moguće, jer rezultati pokazuju da su tada rezultati nabolji.
No, svi znamo da urbani način života gotovo da ne dozvoljava ishranu u ovo doba, uzevši u obzir da je radno vreme upravo od 9 do 17 časova, zato su moguća odstupanja. Optimalno vreme je od 8 ujutru do 19 časova. Naravno, u tom periodu treba jesti, ali samo 8 sati u toku dana. I ono što je još važnije, dijeta 8 sati, to jest osmosatna dijeta podrazumeva da tih osam sati ne moraju biti u isto doba dana svakoga dana. Recimo, tokom radnih dana može biti u periodu od 8 do 16, a u dane vikenda od 11 do 19 časova. Ali, najvažnije je nakon toga ne unositi ništa osim tečnosti ( voda, biljni čaj, blaga limunada i sve naravno bez šećera ). I ne zaboravite, razmak između glavnih obroka mora biti četiri sata.
Zanimljivo je da je u već pomenutoj knjizi navedena i preporuka autora da se svakoga dana sprovodi fizička aktivnost i to u trajanju od 8 minuta. Mada, mnogi smatraju da je to samo vrlo vešt marketinški trik, uzevši u obzir da je sve u znaku broja osam. A zašto baš broj 8, možda ćemo saznati u nekom novom delu ovih autora. Bilo kako bilo, fizička aktivnost je apsolutno preporučljiva, bez obzira dali držite osmosatnu dijetu ili ne.
I iako vam se možda čini nenormalno da ne jedete ništa 16 sati, imajte na umu da prosečan čovek treba da provede 8 sati u snu. Ostaje vam dakle 8 sati da budete budni ne jedete ništa.
Osmosatna dijeta – jelovnik
Jedan od primera jelovnika koji je dat u već pomenutoj knjizi izgleda ovako :
NAKON USTAJANJA : voda ili kafa ili čaj ( naravno, bez šećera )
DORUČAK : mleko sa muslijem i voće po izboru ili kajgana sa tostom, uz čaj ili kafu, po želji ( naravno, bez šećera )
UŽINA : gotov slatkiš od žitarica ( poput recimo ” Bonžite ” ) ili takozvane zdrave grickalice ( badem, lešnik, orasi )
RUČAK : pica ili pomfrit, kako je navedeno u knjizi, ali ipak je bolje odlučiti se za ” normalan ” ručak i 1 jabuka
UŽINA : 1 kolač ili sladoled ( a iz iskustva onih koji su primenjivali osmosatnu dijetu, može i voće po izboru )
VEČERA : pileća prsa, kuvani krompir i brokoli, preliveni puterom i sladoled.
Poenta kod dijete 8 sati jeste da jedete samo 8 sati u toku dana. Taj period može početi bilo kad ( i u rano jutro ako treba) , ali da biste izdržali dijetu, bolje je da počnete kasnije. Onda kada počnete sa doručkom, imate 8 sati na raspolaganju da jedete. Ako ste doručkovali u 8 ujutru, zadnji obrok treba da vam bude u 16 sati.
Prilično nezgodno zar ne?
Zato je mnogo bolja opcija da dan započenete čajem ili kafom, a doručak pomerite za malo kasnije. Recimo za 10 sati. Tada poslednji obrok odnosno večera treba da vam budu oko 18 časova i ta varijanta, morate priznati, zvuči mnogi prihvatljivije. Još detalja o >>> osmočasovnoj dijeti