Divertikuloza debelog creva ishrana

U debelom crevu se često formiraju mali džepovi u kojima se zadržavaju delići hrane, bakterije i virusi. Većina ljudi ima ove džepove i nikada ne sazna za njih, ali se oni ponekad inficiraju i upale i tada dolazi do stanja poznatog
kao divertikulitis.
divertikuloza ishrana
Ovo stanje je praćeno gasovima, zatvorom, jakim bolovima, a česta je i pojava krvi u stolici, što ume da uplaši pacijenta. Stručnjaci ističu da ishrana ima ključnu ulogu u nastanku divertikuloze debelog creva.

Ishrana kod divertikuloze debelog creva
Lekari preporučuju da se u slučaju divertikuloze jede kuvana, lagano začinjena hrana te da se konzumira što više vlakana kroz žitarice, integralni hleb, povrće i mahunarke. Namirnice koje sadrže vlakna izdvajaju se kao najbolja preventiva jer pomažu održavanju normalne funkcije creva i crevne flore i vrlo su korisne u regulisartju varenja. U akutnom stanju treba “odmoriti creva” i izbegavati mlečne proizvode, meso i pšenicu, a prednost dati ovsenoj kaši, povrću, mahunarkama, integralnom pirinču.

U ishrani su od koristi laneno i maslinovo ulje jer sadrže masne kiseline, koje ubažavaju upalu, a posebno je delotvoran beli luk u svežem obliku ili u granulama. Preporučuju se što veće količine vode i ceđenih sokova od limuna, ananasa, jabuke, cvekle, šargarepe i celera, te svakodnevna fizička aktivnost. Orašaste plodove, semenke i kokice neophodno je dobro sažvakati kako ne bi ušli u “džepove”.

Ne savetuje se pušenje i konzumiranje kafe, dok bi stres trebalo svesti na najmanju moguću meru. Simptome će olakšati komotnija garderoba, pošto suviše stegnut kaiš na pantalonama i tesna odeća pritiskaju creva i remete njihov rad.
Šljive i sok od ovog voća sadrže dosta vlakana i vekovima se koriste protiv zatvora. Od pomoći može biti i čaj od kamilice, kao i tahebo (dve šolje dnevno), koji ubija bakterije i ublažava upalu.