U ovom članku saznajte kako se glina upotrebljava kao lek
– Za kosu
– Za lice
– Protiv akni i bubuljica
– Kako se prave maske od gline
– Za mršavljenje
– Za reumu
– Kako se pije glina za unutrašnju upotrebu
Glina se vekovima koristi kao lek pre svega za reumu i kožne bolesti u novije vreme sve je popularnija i kao pomoćno sredstvo za mršavljenje.Kad je u pitanju lepota popularna je za kosu,telo i lice pre svega kao sredstvo protiv akni i bubuljica…
Glina za kosu
Poznato vam je da se glina koristi za lice i za unutrašnju upotrebu. Da li ste znali da se glina koristi i za kosu? Još su naše bake koristile glinu kako bi oprale svoju kosu, a danas je ona već pomalo zaboravljena za tu svrhu. Glina jača i neguje vašu kosu, čisteći je na prirodan način. Posebno se preporučuje za negu masne kose, zato što ima sposobnost da efikasno upija masnoću temena glave i čini kožu glave, a time i kosu, besprekorno čistom. Koristi se i za lečenje peruti, a može biti saveznik i u borbi protiv opadanja kose!
Znate da kada se glina nanese na željeno mesto na telu, pa tako i na kosu, ona počinje da se suši i da steže – na taj način ona rastvara nečistoće i izvlači toksine. Kada je koža glave očišćena od nečistoća i toksina, ona može nesmetano da diše, poboljšava se cirkulacija i dlaka se ishranjuje. Glina upija višak masnoće sa kože glave i kose, reguliše rad lojnih žlezda i deluje antiseptički. Često se preporučuje da u masku od gline koju nanosite na kosu dodate i malo ulja (najčešće maslinovog), a aktivni sastojci iz ulja će lakše prodreti u kožu glave zahvaljujući glini. Tako se jača koren dlake i sprečava se opadanje kose. Takođe se na ovaj način vrši i regeneracija oštećene kose.
Zelena glina za kosu
Za negu i čišćenje kose se posebno preporučuje zelena glina, upravo zbog svog sastava i lekovitog svojstva. Zelena glina ima sposobnost da veže na sebe masnoću i toksine, čineći kosu čistom i sjajnom. Dakle, posebno se preporučuje za negu masne kose, protiv peruti i opadanja kose. Zelena glina bogata je mineralima koji vrše prirodnu detoksikaciju vaše kose i kože glave.
Možete sami napraviti ”šampon” od gline. Postupak je vrlo jednostavan. Potrebno je da u keramičkoj (nikako metalnoj) posudi izmešate prah gline sa vodom i dobro mešate dok se ne stvori tečna homogena smesa, koju možete naneti na kosu baš kao šampon. Najpre možete blago utrljavati glinu u kožu glave, a potom je postepeno nanositi na ostale delove kose. Držite glinu ovako nekoliko minuta, a potom isperite.
Možete napraviti i masku za kosu od gline, koju ćete napraviti na isti način, samo će smesa biti gušća, a uz to ubacite i nekoliko kapi eteričnog ulja. Smesu nanesete na kožu glave i kosu, uvijete i ostavite da odstoji preko noći. Ujutru samo isperete. Maska za kosu se može koristiti 1-2 puta nedeljno.
Povezano>>> Glina za kosu detaljno
Glina kao lek
Živimo na takav način da u svoje telo konstantno unosimo znatne količine toksina, što kroz hranu i kozmetičke preparate, što kroz zagađen vazduh i vodu. Glinu smatraju, pre svega, prirodnim sredstvom koje vrši detoksikaciju i čišćenje organizma. Glina se može koristiti i za unutrašnju i za spoljašnju upotrebu. Nezaobilazni je sastojak mnogih maski za lice i kosu. Zahvaljujući svom negativnom naelektrisanju, glina privlači i vezuje na sebe pozitivno naelektrisane čestice kao što su bakterije, virusi, toksini. Na taj način ona deluje kao antiseptik i ‘’čistač’’ našeg organizma, dakle, povećava otpornost organizma.
Glina sadrži preko 60 korisnih minerala i elemenata u tragovima. Zelena glina se najviše koristi kao lek, a sadrži: gvožđe, kalcijum, silicijum, magnezijum, kalijum, cink, bakar, mangan i druge.
Smatra se da glina ima moć da neutrališe radioaktivno zračenje.
Glina se koristi za negu kože i kose, za zaceljivanje rana, protiv artritisa i reume, protiv celulita i za mršavljenje.
Glina deluje kao lek tako što:
– regeneriše ćelije i tkiva
– sprečava širenje štetnih bakterija
– sprečava rast tumorskih ćelija
– ima antiupalna svojstva
– čisti krv i snabdeva je neophodnim mineralima
– reguliše PH organizma
– hrani organizam potrebnim mineralima
Kako se pije glina za unutrašnju upotrebu
Kako da znate koja je glina namenjena za unutrašnju upotrebu? Na pakovanju takve gline mora stojati obeležje da se glina sme upotrebljavati za unutrašnju upotrebu, takva glina je posebno prečišćena.
Kako se pije glina za unutrašnju upotrebu? Nije baš ukusno, pomalo i čudno jer nemate naviku da pijete glinu, ali vremenom će taj neugodan osećaj proći.
Potrebno je da uveče potopite kašičicu gline u čaši vode (bitno je da koristite plastičnu ili drvenu kašiku, nikako metalnu jer glina ne sme da dođe u kontakt sa metalom). Ujutru popiti samo vodu iznad gline – tokom prve nedelje ovako, a tokom druge i treće nedelje promešate sadržaj, popiti i glinu i vodu. Glina se pije na prazan želudac, bar pola sata pre jela. Na ovaj način ćete izvršiti prirodnu detoksikaciju vašeg organizma!
Glina za mršavljenje
Osim što će očistiti vaše telo od toksina i teških metala, glina vam može poslužiti i za mršavljenje. Naime, glina reguliše i ubrzava metabolizam, što dovodi do toga da se poboljšava varenje hrane – kilogrami se tope! Za ove svrhe, glina se uzima oralno bar 6 nedelja svako jutro na prazan želudac, sa jednom nedeljom pauze. Prirodno i zdravo gubljenje kilograma nema cenu.
Povezano>>> Đumbir za mršavljenje
Glina za reumu
Glina je značajna i za lečenje artritisa i reume. Naime, uzrok reumatskih oboljenja je vrlo često nagomilavanje toksina i drugih štetnih materija u određenim delovima tela. Kako je glina odličan adsorbens i čisti naš organizam od toksina, ona pomaže da se otklone reumatske tegobe. Postoje lekovite tzv. ‘’blatne’’ maske i obloge koje se stavljaju na kritične delove tela i na taj način se rešavate reume.
Za lečenje reume koristi se crvena glina. Potrebno je da napravite smesu od crvene gline i vode, nanesete smesu na telo i uvijete, mirujete bar 1-2 sata, a potom isperete.
Zelena glina za lice
Sigurno ste čuli koliko je zelena glina dobra za negu lica. Zelena glina je i najlekovitija glina. Prevashodno se preporučuje za negu i čišćenje masne kože lica.
Zelena glina je pravi melem za masnu kožu! Kako ima sposobnost da vezuje na sebe toksine i nečistoće, zelena glina je pravi čistač vaše kože. Čisti masnu kožu lica, skuplja pore, podstiče cirkulaciju i regeneriše oštećenu kožu. Zelena glina je i odličan antiseptik, uništava bakterije koje se nalaze na vašoj koži i izazivaju različite problema, uključujući akne i bubuljice. Ima i antiupalno dejstvo, smiruje upalne procese na koži.
Zelena glina:
– leči akne i bubuljuce
– smiruje upalu i crvenilo na koži
– sprečava nastanak fleka i ožiljaka na koži
– podstiče stvaranje kolagena i elastina (podstiče epitelizaciju kože)
Zelena glina čisti kožu lica izvlačeći prljavštinu, masnoću i toksine iz nje. Na taj način koža postaje čista, glatka i meka.
Možete napraviti masku od zelene gline sa malo vode, uz dodatak lekovitih eteričnih ulja. Maska se drži na licu nekoliko minuta, dok se glina ne stegne. Nakon toga se ispere, a vaša koža je besprekorno očišćena. Bitno je napomenuti da se maske od gline prave u keramičkim ili staklenim posudama, nikako u metalnim, jer glina oksidira u kontaktu sa metalom.
Bela glina za lice
Dok je zelena glina pogodna za masnu kožu, bela glina (kaolin) je pogodna za suvu i osetljivu kožu lica.
Bela glina je pročišćena glina koja ima veliku moć upijanja. Ima veoma fino usitnjene čestice koje su baršunaste i nežne, poput pudera.
Zato se nekada bela glina dodavala u pudere, upravo zbog dobre moći upijanja i apsorpcije. Bela glina se najviše koristi u farmaciji.
Možete napraviti masku od bele gline i eteričnih ulja, uz dodatak malo vode, kako bi se stvorila homogena smesa koja je pogodna za nanošenje.
Maska za lice od gline
Maska za lice od gline – lek za vašu kožu i lepše lice!
Postoje različite maske za lice koje se prave na bazi gline, a mi ćemo vam ovde navesti univerzalnu masku, koja se najjednostavnije i najbrže pravi.
Maska za lice od gline se pravi uvek neposredno pred korišćenje. Posuda u kojoj se maska pravi i kašika koja se koristi za mešanje nikako ne smeju biti od metala, jer glina u kontaktu sa metalom oksidira. Možete koristiti keramičku ili staklenu posudu, drvenu ili plastičnu kašiku.
Izmešati 1 kašiku praha gline sa malo vode dok se ne stvori homogena smesa koja je pogodna za nanošenje na lice. Ako želite da poboljšate lekovitost ovako jednostavne maske, možete dodati par kapi eteričnog ulja koje odgovara vašem tipu kože i dobro umešati u masu. Smesu nanesite na lice i ostavite da odstoji 15 minuta, dok se glina ne stegne u potpunosti. Nakon toga iserite lice pod mlazom tople vode. Maska od gline se primenjuje najviše 1-2 puta nedeljno.
Nakon skidanja maske od gline, možete primetiti pojačano crvenilo na koži lica, ali ne brinite, to je samo znak pojačane cirkulacije do koje je glina trenutno dovela.
Slično>>> Aktivni ugalj za lice
Glina za lice protiv bubuljica i akni
Antibakterijsko delovanje, sposobnost čišćenja i isušivanja kože koju glina ima, iskorišćeni su za potrebe lečenja akni i bubuljica.
Za ove svrhe upotrebljava se zelena glina, koja je odličan antiseptik i adsorbens.
Glina kod bubuljica koje su u prvoj fazi pojavljivanja ne dozvoljava da se razviju u gnojne, a kod gnojnih vrši isušivanje bubuljice i sprečava nastanak ožiljaka.
Potrebno je da u tanjem sloju namažete celo lice maskom od gline, ili samo mesta na kojima se nalaze akne i bubuljice. Maska se ostavlja da deluje tokom noći i ujutru se skida.
Slično>>> Aspirin za lice i akne – maske sa aspirinom
Glina za telo
Pod stresom ste? Topla kupka uz dodatak gline – stres je otklonjen, a koža lepša i mekša!
Glina vrši detoksikaciju našeg organizma i na taj način nam pojačava imunitet. Pored maski za lice i obloga za kožu na bazi gline, možete pripremiti i kupku sa glinom.
U kadu sa vodom dodati 3-4 kašike gline. U kadi ostanite oko 15 minuta. Kupka sa glinom relaksira, otklanja umor i stres, a istovremeno i neguje kožu vašeg tela, oslobađajući vas toksina.