Gnojna angina, kod dece, odraslih, u trudnoći, simptomi i lečenje

Sadržaj:
– šta je gnojna angina
– prenošenje
– simptomi
– gnojna angina kod dece
– kod odraslih
– u trudnoći
– lečenje
– antibiotik
– terapija
– prirodno lečenje

Šta je gnojna angina

Gotovo da ne postoji osoba koja se nije susrela sa gnojnom anginom, bar u dečijem uzrastu. Šta je gnojna angina? Gnojna angina je teži oblik upale krajnika, kada se na krajnicima primećuju bele mrlje, koje predstavljaju nakupine gnoja. Gnojnu anginu obavezno prati i bol u grlu, krajnici su otečeni, upaljeni i crveni.

Gnojna angina je jedna od najčešćih infekcija koje ne zaobilaze ni decu ni odrasle, a izazivači mogu biti pategene bakterije ili virusi. Gnojna angina se može podjednako javiti i leti i zimi, jer su mikroorganizmi koji mogu biti iazivači infekcije svuda oko nas – smatra se da leti vladaju bakterije, a zimi virusi.

gnojna angina

Uzročnicima upale krajnika, odnosno gnojne angine su najviše streptokoke, mada i neke druge bakterije mogu da budu odgovorne za ovo stanje. U principu, gnojna angina je česta infekcija i relativno se lako leči, trebalo bi da simptomi prođu već za 2 nedelje. Međutim, nikako ne treba da lečite sebe ili svoje dete samostalno, bez odlaska kod lekara.

Prenošenje

Gnojna angina se naročito lako prenosi u kolektivima, kao što su vrtići, škole, bolnice. Prenošenje gnojne angine je moguće ukoliko ste u kontaktu sa obolelom osobom, ali ne nužno u direktnom kontaktu – može i preko kašljanja ili kijanja (kapljičnim putem). Takođe, pošto su streptokoke svuda oko nas, možete se zaraziti i preko prljavih ruku ili ukoliko koristite čašu i pribor za jelo zaražene osobe. Zato, ukoliko vaše dete ima gnojnu anginu, ne treba da ide u vrtić ili školu, već mora da odleži kod kuće. Tek kada se infekcija potpuno izleči, dete može da se vrati svojim svakodnevnim aktivnostima.

Povezano>>> Upala krajnika i treći krajnik

Takođe, prenošenje gnojne angine je moguće i ukoliko ste u kontaktu sa osobom koja nema simptome bolesti, ali nosi patogene mikrobe u grlu – tzv. kliconoša. Ove osobe možda nisu razvile bolest, ali mogu zaraziti druge. Gnojna angina se češće prenosi između dece, nego između odraslih.

Gnojna angina simptomi

Ukoliko primetite neke ili sve od navedenih simptoma – najverovatnije imate gnojnu anginu, ali najbolje je da posetite lekara kako biste bili sigurni i započeli sa adekvatnim lečenjem na vreme.

Simptomi gnojne angine su: bol u grlu, upaljeno i crveno grlo (krajnici), na krajnicima su bele mrlje od gnoja, otečeni krajnici, otečeni limfni čvorovi u vratu, povišena telesna temperatura, malaksalost, otežano gutanje hrane (bol u grlu prilikom gutanja), promuklost, osećaj grebanja u grlu.Simptomi koji je mogu pratiti su i loš zadah, mišićna slabost, glavobolja…

Gnojna angina kod dece

Gnojna angina se najviše javlja kod dece uzrasta do 3 godine, mada je česta i kod dece uzrasta od 3-6 godina – zato što oni imaju nedovoljno razvijen imuni sistem, pa su podložniji infekcijama. Gnojna angina kod dece se veoma lako i brzo prenosi, jer su deca često zajedno u vrtićima i školama, pa je veća šansa da se zaraze. Gnojan angina se naročito prenosi direktnim kontaktom sa detetom koje ima anginu, ali i kapljičnim putem, preko zajedničke čaše ili prljavim rukama. Zato je jako važno učiti decu da od malih nogu vode računa o higijeni i da ne koriste tuđ pribor za jelo ili čašu.

Simptomi gnojne angine kod dece su upaljeni i otečeni krajnici, temperatura, bele fleke po krajnicima, slabost, glavobolja, oslabljen apetit i bol u grlu. Dete se oseća loše, jer bakterije u grlu luče toksine koji se raznose putem krvi po organizmu i uzrokuju opštu slabost. Najčešći izazivač je streptokok, mada mogu biti i neke druge bakterije ili virusi. Ukoliko primetite da vaše dete ima simptome gnojne angine, obavezno ga odvedite kod lekara i mora mirovati kod kuće – dakle, ne sme da ide u vrtić ili školu, kako ne bi zarazilo drugu decu. Bris grla je najbolji način da se utvrdi da li dete ima gnojnu anginu. Gnojna angina kod dece je često udružena sa upalom gornjih respiratornih puteva i sa upalom uva.

Gnojna angina kod odraslih

Gnojna angina kod odraslih se ređe javlja nego kod dece, ali ako se javi – simptomi bolesti su identični. Obično se gnojna angina javlja kod osoba kod kojih je privremeno opao imunitet – upravo zato je najbolji način za prevenciju i lečenje – jačanje imuniteta.

Ukoliko primetite da vam se javlja grebuckanje u grlu, grlo vas boli, krajnici su uvećani, slabi ste – posetite lekara i uradite bris grla kako bi utvrdili da li se radi o gnojnoj angini. Ukoliko bris potvrdi da se radi o gnojnoj angini – morate hitno početi sa lečenjem, kako bi se sprečile komplikacije bolesti. Izazivači gnojne angine kod odraslih, kao i inače, mogu biti streptokoke, stafilokoke, pneumokoke, adenovirusi, ali i neke vrste gljivica.

Kod odraslih se češće javlja blaži oblik upale grla ili krajnika, kada nema gnojnih čepića na krajnicima. U najvećem broju slučajeva, gnojna angina kod odraslih se uspešno leči kroz 7-10 dana.

Gnojna angina lečenje kod odraslih

Kada je u pitanju lečenje gnojne angine kod odraslih – pravilo broj 1 glasi: ’’Ne lečite se na svoju ruku i ne uzimajte samoinicijativno antibiotike ili bilo koji drugi lek!’’

Gnojna angina – lečenje zavisi pre svega od uzročnika infekcije, što se utvrđuje brisom grla.

Ukoliko primetite simptome gnojne angine, obavezno se javite lekaru, koji će vas na osnovu pregleda i brisa grla posavetovati o daljem toku lečenja. Ono što vi možete da uradite, to je da jačate svoj imunitet prirodnim putem. Pojačajte unos namirnica bogatih vitaminom C, pijte što više tečnosti (toplih čajeva), povedite računa o zdravoj ishrani, odmarajte i povedite računa o higijeni. Ukoliko imate povišenu telesnu temperaturu, lekar će vam prepisati lekove za snižavanje temperature. Ukoliko imate jake bolove u grlu ili u mišićima – tu su lekovi protiv bolova. Kod virusne gnojne angine nema svrhe uzimati antibiotike, jer oni deluju isključivo protiv bakterija! Antibiotik za gnojnu anginu se preporučuje samo ako su bakterije izazivači infekcije. Lečenje traje obično od 7-10 dana, a simptomi bi trebalo da prođu posle 2 nedelje.

Zloupotreba antibiotika je tema broj 1 u savremenoj medicini i farmaciji, zbog sve veće zastupljenosti rezistentnosti (otpornosti) na antibiotike – što se javlja upravo zbog neadekvatne i nekontrolisane upotrebe antibiotika na svoju ruku.

Terapija

Terapija za gnojnu anginu treba da traje od 7-10 dana, a terapiju prepisuje lekar. Simptomi bolesti treba da prođu posle najviše 2 nedelje. Ono što je važno, to je da treba nastaviti sa terapijom i kada simptomi prođu, ukoliko lekar proceni da je tako potrebno.

Terapija za gnojnu anginu, ukoliko je bakterija uzrok infekcije, sastoji se od propisanog uzimanja oralnog antibiotika, a u težim slučajevima i putem injekcija. Uz to, možete uzimati lekove protiv bolova, anestetik ili antiseptik za grlo.

Slično>>> Lečenje prehlada prirodnim lekovima

Gnojna angina kod dece lečenje

Gnojna angina kod dece se leči na identičan način kao i kod odraslih. Dete najpre treba ojačati svoj imunitet i mirovati, a zatim se koriste lekovi za gnojnu anginu koje prepisuje lekar. Kod virusne gnojne angine, mogu se lečiti samo simptomi bolesti, a u te svrhe možete koristiti antiseptik ili anestetik za grlo (u vidu spreja, tableta, pastila i dr.), zatim lekove za ublažavanje bolova i za snižavanje telesne temperature. Kod bakterijske gnojne angine, koriste se antibiotici. Ukoliko se prepisuje penicilin, treba voditi računa da dete nije alergično na penicilin. Lečenje obično traje 1-2 nedelje, a za to vreme dete treba da miruje kod kuće, ne treba da ide u školu ili vrtić, kako ne bi zarazilo drugu decu.

Povezano>>> Prirodni lekovi za prehlade kod dece

Gnojna angina u trudnoći

Gnojna angina u trudnoći nije retka pojava, jer su trudnice često podložnije infekcijama, zbog mogućeg privremenog pada imuniteta. Ono što je bitno, to je da ne smete da se lečite od gnojne angine u trudnoći na svoju ruku nikako, jer možda lekovi koje uzimate mogu da naškode bebi. Ovo se naročito odnosi na nekontrolisanu upotrebu antibiotika. Dakle, ukoliko se javi gnojna angina u trudnoći – javite se svom lekaru, a on će vam prepisati određenu terapiju. Ono što je na vama, to je da mirujete i jačate svoj imunitet.

Povezano>>> Prehlada i kašalj u trudnoći, lečenje, posledice, upotreba kapi za nos

Gnojna angina prirodno lečenje

Kod gnojne angine mogu biti od velike pomoći i prirodni lekovi, naročito ako se radi o virusnom uzročniku infekcije – jer znamo da u ovom slučaju antibiotici ne mogu da deluju. Takođe, postoje i mnogi prirodni antibiotici.

Saznajte>>> Ublažite bol u grlu trenutno

Gnojna angina – prirodno lečenje:

Možete ispirati grlo čajem od žalfije, kamilice ili nane.

Takođe, kao odličan prirodan lek za ublažavanje simptoma bolesti se pokazala i masaža vrata eukaliptusovim uljem.

Uzimajte propolis kapi.

Odličan prirodni lek za gnojnu anginu: izrendajte 250 g cvekle i dodajte 1 kašiku sirćeta, dobro promešajte i pustite da odstoji oko 15 minuta, a zatim procedite tečnost. Sa ovom tečnošću treba ispirati grlo nekoliko puta na dan.

Saznajte više>>> Šta preduzeti protiv bola u grlu

Trajanje bolesti

Kada je gnojna angina u pitanju, akutni simptomi traju najviše 5 dana, ukoliko se započne sa lečenjem na vreme. Terapija obično traje 7-10 dana, a simptomi bi trebalo potpuno da izostanu za ukupno 2 nedelje. Mada, u zavisnosti od jačine imuniteta i opšteg zdravstvenog stanja obolele osobe, kao i od toga da li je propisana adekvatna terapija i da li ona deluje – trajanje bolesti se može i produžiti.