Impetigo lečenje

Impetigo je veoma zarazna bakterijska kožna infekcija koju izazivaju streptokoke ili stafilokoke. Kada bakterije dospeju u detetov organizam putem rane na koži, pojavljuju se mali plikovi, koji se zatim stvrdnu i obrazuju žutobraon kraste koje svrbe i pomalo liče na smeđi šećer.
impetigo dece lecenje
U većini slučajeva, impetigo se javlja oko nosa i usta, ali može da se pojavi (ili proširi) na bilo kojem delu tela. Infekcija može da se proširi ukoliko se dodiruju plikovi, a zatim dotakne neki drugi deo tela (ili druga osoba). Infekciju takođe možete da dobijete ukoliko upotrebite rukavicu za kupanje ili drugo rublje koje koristi inficirano dete.

Ukoliko je impetigo zahvatio male površine kože, može se lečiti antibiotskom mašću, ali u težim slučajevima mogu da budu neophodni i antibiotici u kapsulama. Vaše dete je zarazno tokom i prva tri dana primanja antibiotika, stoga bi trebalo da izbegava nepotrebne kontakte s drugom decom pre i tokom tog perioda. Posle preduzetog lečenja, oboljenje bi trebalo da se povuče u roku od nedelju ili dve.

Tradicionalni načini lečenja
• Čistoća je pola zdravlja. Inficiranu površinu morate stalno da čistite. Perite je antibakterijskim sapunom najmanje triput dnevno.
• Neka koža diše. Svež vazduh može da pomogne u suzbijanju bakterija. Ukoliko obolelu kožu prekrijete zavojem, stvoriće se vlažna, tamna sredina koja pogoduje razvoju bakterija. Međutim, postoji jedan izuzetak od ovog pravila: ukoliko dete izlazi da se igra napolju, kožu prekrijte, a zatim sklnite zavoj kada se dete vrati u kuću.

Ruke k sebi! Naučite dete da izbegava češanje kada god je to moguće, i da redovno pere ruke sapunom i vodom. Impetigo se često prenosi preko bakterija koje se nalaze ispod noktiju na rukama. Secite detetu nokte na kratko da biste ga sprečili da se češe.

Odagnajte svrab. Hladne kupke ili obloge mogu da ublaže svrab. U načelu, toplota vazduha i pregrejanost tela pojačavaJu svrab, stoga, kada god je to moguće, pazite da se dete ne pregreje.

Probajte s nekim antihistaminikom. Kada dete više ne može da podnese svrab, dajte mu jednu dozu antihistaminika koji će umanjiti svrab i zapaljenje. (Pročitajte uputstva data u pakovanju radi davanja odgovarajuće doze.)

Prirodii lekovi
Vitamin C potpomaže isceljivanje kože i ojačava imunološki sistem. Dajte detetu po jednu dozu triput dnevno, tokom perioda od sedam do deset dana.
Cink utiče na jačanje imunološkog sistema i isceljivanje rana. Dajte detetu po jednu dozu jedanput ili dvaput dnevno tekom perioda od se-dam do deset dana.

Biljni lekovi
Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekova.
Prah biljke hidrastis pomaže u borbi protiv infekcije i otklanjanju osipa koji prati impetigo. Pomešajte prah sa malo tople vode da biste napravili pastu i nanosite je direktno na osip jedanput ili dvaput dnevno tokom perioda od tri ili četiri dana.
Nanosite mast od nevena na osip dvaput dnevno.
Ulje drveta teaceje ima snažna antibakterijska i antigljivična svojstva. Rastvorite 8—10 kapi ulja drveta teaceje u jednom litru tople vode i mešavinu nanosite na inficiranu kožu dvaput dnevno.

Prevencija
Impetigo obično može da se spreči tako što se svaka rana tretira pri prvim znacima infekcije, i na taj način bakterije onemoguće da dospeju u organizam. Da biste izbegli pojavu impetiga po licu i nosu kada dete ima prehladu, namažite mu taj deo vazelinom da bi koža ostala vlažna i zdrava.

Kada zatražiti pomoć
Ukoliko je dete mlađe od godinu dana, obratite se lekaru ako posumnjate da ima impetigo. Kod starije dece impetigo se uspešno leči i kod kuće, ali u težim slučajevima može da bude potrebna lekarska nega. Obratite se pedijatru ukoliko se pojavi plik veći od 2,5 centrimetara u prečniku ili ukoliko dete dobije visoku temperaturu. U tom slu-čaju mogu da budu potrebni antibiotici radi suzbijanja infekcije.
U retkim slučajevima, infekcije streptokokama mogu da izazovu teško oboljenje bubrega. Momentalno se obratite lekaru ukoliko dete-gova mokraća postane crvena ili tamnobraon. U tom slučaju biće potrebni antibiotici radi suzbijanja infekcije.