Infekcije mokraćnih kanala kod dece lečenje

Infekcija mokraćnih kanala može da slomi i najslađe dete. Postoje tri najčešće vrste infekcija mokraćnih kanala: uretritis (infekcija cevi koja vodi od bešike do izlaza iz organizma), cistitis (upala bešike) i pijelitis (zapaljenje bubrega).
infekcija mokracnih kanala dece
Organi u mokraćnom sistemu su međusobno povezani, pa je moguće da se infekcija proširi sa jednog na drugi. Ovo oboljenje treba lečiti pri pojavi prvih simptoma.
Infekcije mokraćnih kanala kod beba obično potiču od anatomskih nepravilnosti u mokraćnom sistemu i zahtevaju momentalni lekarski tretman. Kod odojčadi simptomi su sledeći: krvava mokraća, groznica, povraćanje, dijareja i razdražljivost. Infekcije kod starije dece obično su posledica bakterijskog zagađenja mokraćnih kanala, posebno bakterijama kao što je na E. soP, koja obitava u crevima.

Neka deca dobiju infekciju mokraćnih kanala a da to i ne znaju, ali u većini slučajeva javlja se širok spektar simptoma, i to: često i bolno mokrenje, groznica, bol u leđima, crvene genitalije, nesposobnost da se zadrži izmet ili urin ili mutna mokraća.

Ako se ne leči, infekcija može da se povuče sama od sebe ili da se proširi na druge delove mokraćnog trakta, stoga kod svih infekcija lečenje treba preduzeti što je pre moguće.

Tradicionalni načini lečenja
Što više tečnosti. Treba piti, piti i što više piti. Podstičite dete da pije što više vode. (Izbegavajte bezalkoholne napitke; mnogi od njih su kiseli i mogu da izazovu peckanje pri mokrenju.) Tečnost doprinosi ispiranju sistema i razređivanju bakterija. Kada se mokraća zadržava u bešici, bakterije se razmnožavaju, na primer, broj bakterija E. coli udvostručava se na svakih dvadeset minuta u bešici. Bakterije izazivaju bol, tako da što je mokraća razređenija i što češće dete mokri, bol se smanjuje.

Prirodni lekovi
Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekova. Doziranje zavisi od uzrasta.
• Brusnice su zaista korisne za suzbijanje i lečenje infekcija mokraćnih kanala. Ove bobice sadrže hemikaliju koja pomaže u borbi protiv bakterija, poznatu pod imenom hipurna kiselina. Dajte detetu najmanje tri čaše od po 240 ml soka od brusnica dnevno, onoliko dugo koliko je potrebno.
• Bakterija mlečnog vrenja ili probotik pomaže u borbi protiv infekcije i podstiče rast korisnih bakterija u organima za varenje i mokraćnim kanalima. Pridržavajte se uputstava u pogledu doziranja datim u deklaraciji proizvoda.

Biljni lekovi
Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekova. Doziranje zavisi od uzrasta.
• Beli luk je prirodni antibiotik. Dajte detetu po jednu do tri doze bezmirisnog belog luka dnevno, sve dok se simptomi ne povuku.
• Planika je antiseptička lekovita biljka koja može da bude delotvorna kod infekcije mokraćnih kanala. Ukoliko dete ima šest ili više godina, dajte mu po jednu dozu triput dnevno tokom perioda od tri do četiri dana. Ova lekovita biljka može da izazove pojavu tamnozelene mokraće.

Prevencija
Radi prevencije infekcije mokraćnih kanala, devojčice bi trebalo da naučite da se brišu unazad posle velike nužde da ne bi došlo do fekalne kontaminacije uretre. (Iz istog razloga, bebe bi trebalo uvek brisati unazad prilikom promene pelena.) Pored toga, devojčice bi trebalo da koriste beli, bezmirisni toalet papir i blagi sapun za kupanje. Infekcije mokraćnih kanala retko se javljaju kod dečaka. Ukoliko se kod vašeg deteta pojave simptomi infekcije, konsultujte lekara, jer može da se radi o anatomskoj nepravilnosti.

Kada zatražiti pomoć
Infekcije mokraćnih kanala treba uzeti ozbiljno, posebno kod odojčadi. Momentalno se obratite lekaru ukoliko posumnjate da je vaša beba dobila infekciju mokraćnih kanala. Pored toga, zatražite medicinsku pomoć ukoliko se kod deteta pojave visoka temperatura, mučnina ili povraćanje, bol u donjem delu leđa ili krv u mokraći. Ovi simptomi mogu da ukažu da se infekcija proširila na bubrege.