Ahalazija jednjaka simptomi, uzrok, lečenje

Šta je ahalazija jednjaka

Jednjak je cev koja nosi hranu iz grla u želudac. Ahalazija je ozbiljno stanje koje utiče na jednjak. Donji ezofagealni sfinkter je ventil koji zatvara – odvaja jednjak od želuca. Ako imate ahalaziju, ovaj ventil se ne otvara tokom gutanja, kao što bi trebalo da radi. Ovo dovodi do vraćanja hrane u jednjak. Ovo stanje može biti povezano sa oštećenim nervima u vašem jednjaku. Takođe može biti posledica oštećenja donjeg ezofagealnog sfinktera.

Uzrok

Ahalazija jednjaka može da se dogodi iz različitih razloga. Može biti teško da vaš lekar pronađe određeni uzrok ahalazije. Ovo stanje može biti nasledno, ili može biti rezultat autoimunih stanja, koja se javljaju kada imuni sistem vašeg tela pogrešno napada zdrave ćelije u telu. Degeneracija nerava u jednjaku često doprinosi naprednim simptomima ovog stanja.

ahalazija

I neki drugi uslovi mogu izazvati simptome slične ahalaziji. Kancer ezofagusa je jedan od ovih uslova. Još jedan razlog je retka parazitska infekcija pod nazivom Čagas bolest.

Ahalazija se obično javlja kasnije u životu, ali se može javiti i kod dece. Pojedinci koji su sredovečni i stariji su pod većim rizikom za oboljevanje od ovog stanja. Ahalazija je takođe češća kod osoba sa autoimunim poremećajima.

Simptomi

Ljudi sa ahalazijom često imaju problema sa gutanjem ili osećaju kao da je hrana zaglavljena u njihovom jednjaku. Ovo je poznato kao disfagija. Ovaj simptom može izazvati kašalj i povećava rizik od aspiracije, ili udisanja ili gušenja od hrane. Drugi simptomi ahalazije uključuju:

  • bol ili nelagodnost u grudima
  • gubitak težine
  • gorušica
  • intenzivan bol ili nelagodnost nakon jela

Takođe, možete imati regurgitaciju ili povratak tečnosti. Međutim, ovo može biti simptom drugih gastrointestinalnih stanja kao što je refluks kiseline.

Ahalazija lečenje

Vaš lekar može posumnjati da imate ahalaziju ako imate problema sa gutanjem, kako čvrste hrane, tako i tečnosti, naročito ako se pogoršava tokom vremena.

Vaš lekar može da koristi manometriju jednjaka za dijagnozu ahalazije. Ovo podrazumeva postavljanje cevi u jednjak dok gutate. Cev beleži aktivnost mišića i osigurava da jednjak pravilno funkcioniše.

Rendgen ili sličan ispit vašeg jednjaka može biti od pomoći u otkrivanju ovog uslova. Neki lekari vole da izvrše endoskopiju. U ovom postupku, lekar će vam postaviti cev sa malom kamerom na kraju u jednjak u potrazi za problemom.

Još jedna dijagnostička metoda je gutanje barijuma. Ako imate ovaj test, vi ćete progutati barijum pripremljen u tečnom obliku. Vaš lekar će onda pratiti kretanje barijuma kroz jednjak putem X-zraka.

Većina tretmana za lečenje ahalazije uključuju donji ezofagealni sfinkter. Nekoliko vrsta tretmana može ili privremeno smanjiti vaše simptome ili trajno menjati funkciju ovog ventila.

Prva linija tretmana je često upotreba oralnih lekova. Nitrati ili blokatori kalcijumovih kanala mogu pomoći da se opusti sfinkter, tako da hrana može lakše da prođe kroz njega. Doktori mogu da koriste botoks za opuštanje sfinktera.

Za više trajno lečenje ahalazije, doktori mogu ili da šire sfinkter ili da ga izmene. Dilatacija obično uključuje umetanje balona u jednjak i njegovo naduvavanje. Ovo se proteže kroz sfinkter i pomaže vam da jednjak funkcioniše bolje. Međutim, ponekad dilatacija može da ošteti sfinkter. Ako se to dogodi, možda će biti potrebna dodatna operacija da ga popravi.

Ezofagomiotomija je vrsta operacije koja može da vam pomogne ako imate ahalaziju. Vaš lekar će koristiti veliki ili mali rez za pristup sfinkteru i pažljivo ga izmeniti kako bi se omogućio bolji protok hrane u želudac. Velika većina postupaka ezofagomiotomije su uspešni. Međutim, neki pacijenti imaju kasnije problema sa gastroezofagealnim refluksom (GERD). Ako imate GERD, vaša želudačna kiselina se vraća u jednjak. Ovo može izazvati gorušicu.

Prognoza za ahalaziju jednjaka varira. Vaši simptomi mogu biti blagi, ili mogu biti ozbiljni. Lečenje može biti veoma uspešno. Ponekad je neophodno više tretmana.

Hirurgija može biti neophodna ako postupak dilatacije ne deluje prvi put. Obično, šanse za uspeh opadaju sa svakom narednom dilatacijom. Stoga, vaš lekar će verovatno tražiti alternative ako su više dilatacija neuspešne.

Skoro 95% pacijenata koji imaju operaciju osete malo olakšanje od simptoma. Međutim, možete razviti neke komplikacije. Ovo uključuje pitanja koja se odnose na oštećenje jednjaka, refluks kiseline ili respiratorna stanja uzrokovana hranom koja putuje gore uz jednjak i u vaš dušnik.