Uzroci nervoze:
Nervoza se može prepoznati po tome što je osoba koja je njome pogođena nemirna i preterano osetljiva. Samosugestijom i pramenom načina života nervoza može lako da se ublaži i odstrani. U većini slučajeva se radi o privremenoj nervozi koja je posledica našeg modernog života punog žurbe, želje za uspehom i vremenskog tesnaca.
Trajni stres (karijerizam, umor, preopterećenost, buka, zagađena okolina, psihosocijalni sukobi, itd.) izazivaju nervozu. Propratne pojave su: grčevi u želucu, zatvor ili proliv, šumovi na srcu, povišeni krvni pritisak, vrtoglavica. Osim toga, nervoza može imati i hormonalne uzroke (pubertet i prelazne godine) kao i preterano uzimanje određenih sredstava kao što su kafa, alkohol, nikotin.
Samopomoć i prirodno lečenje nervoze:
-Otklanjanje stresa (autogenim treningom s ciljem pozitivnog razmišljanja); joga (ili neka druga tehnika opuštanja); vežbanje disanja (naročito punog) mogu pomoći da se smiri nervni sistem; izbegavati stresne i konfliktne situacije; kretanje na svežem vazduhu; masaže.
-Preorijentišite svoj nezdravi, stresni način života. Trošite hranu koja je bogata vitalnim materijama i izbegavajte kafu, alkohol i nikotin.
-Kupke sa dodatkom voćnog sirćeta i delimične kupke sa dodatkom kresa.
-Piti toplo mleko sa medom u neograničenim količinama.
-Čajevi od sledećih biljaka deluju umirujuće: kamilica, hmelj, matičnjak, majoran, lipov cvet, kres.
-Eterična ulja od borovih iglica, vetivera, matičnjaka, kresa, pomorandže, sandalovine, nanesite nekoliko kapi na grudi ili slepoočnice i lagano masirajte, ili ih koristite kao dodatak kupkama, osveživač prostora ili za inhalaciju.
Prirodni preparati: Nervostress (Wecoton), upozoravamo na upotrebu svih vrsta lekova protiv nervoze.
Kada potražiti lekara?
Kod opasnih simptoma kao što su šumovi na srcu, i kod jakih psihosocijalnih problema koji dovode do depresije.