Ovseno mleko: 5 razloga da počnete da ga pijete (+recept)

Verovatno ste čuli za bademovo i pirinčano mleko, ali da li ste čuli za ovseno mleko? Ovo biljno mleko se sve češće nalazi na policama supermarketa zbog svog divnog ukusa i hranljivih sastojaka. Ovseno mleko je o  dlično za osobe koje drže dijete ili imaju alergije, jer ne sadrži mleko, laktozu, soju, jezgrasto voće niti gluten.

Želite li da ubacite ovu namirnicu u svoju redovnu ishranu? Nastavite sa čitanjem ako vas zanima zbog čega je sve dobro ovseno mleko i kako da ga sami napravite.

ovseno mleko

Šta je ovseno mleko?

Ovseno mleko je veganska zamena za kravlje mleko koja u poslednje vreme postaje sve popularnija. Pravi se veoma jednostavno: jednu šolju rolovanog ovsa natopljenog vodom treba izmešati sa tri šolje vode i zatim procediti sve kroz gusto sito. U zavisnosti od toga koji recept koristite, u ovseno mleko možete dodati cimet, vanilu, urme ili druge prirodne zaslađivače.

Pošto je ovseno mleko sve popularnije, može se kupiti i u sve više prodavnica zdrave hrane i velikih marketa. Ovo mleko je dostupno i kao obogaćeno različitim vitaminima i mineralima kako bi bilo bogato mikronutrijentima koji se nalaze i u kravljem mleku, posebno vitaminima A, B2, D i kalcijumom.

mleko od ovsa recept

Za šta je sve dobro ovseno mleko?

  • ne sadrži laktozu i prikladno je za vegane
  • pomaže u sprečavanju anemije
  • jača kosti
  • jača imunitet
  • snižava holesterol
  1. Ne sadrži laktozu i prikladno je za vegane

mleko od ovsa

Bez obzira na to da li izbegavate kravlje mleko zato što ste vegan ili zato što ste intolerantni na laktozu, ovseno mleko je sjajna alternativa kravljem mleku. Pravi se samo od ovsa i vode, tako da ne sadrži ni mleko ni glukozu i idealna je zamena za mleko u dijetama u kojima je unos mleka zabranjen iz bilo kog razloga.

Kao i druga biljna mleka, koja se uglavnom prave od jezgrastog voća, ovseno mleko se može koristiti kao zamena za mleko u mnogim receptima. Nije prikladno za kuvanje, ali ga možete koristiti za hladne dezerte, ili čak i sa žitaricama umesto kravljeg mleka.


  1. Pomaže u sprečavanju anemije

Anemija je ozbiljno oboljenje i karakteriše ga nedovoljan broj crvenih krvnih zrnaca. To može dovesti do pojave mnoštva ozbiljnih simptoma, od zamora do bledila i još mnogo toga. Postoji dosta mogućih uzroka anemije, a ponekad se ona javlja zbog nedovoljno vitalnih nutrijenata koji su bitni za sintezu crvenih krvnih zrnaca (gvožđe i vitamin B12). Zato vegeterijanci imaju povećan rizik od anemije, pošto većina namirnica biljnog porekla ne sadrži ove nutrijente u značajnijim količinama.

Samo jedna šolja ovsenog mleka sadrži dovoljno gvožđa da zadovolji 10% od ukupne preporučene dnevne doze, što znači da je ono sjajan izvor gvožđa, pogotovo za vegeterijance i vegane. U kombinaciji sa drugim biljnim narminicama bogatim gvožđem (mahunarke, tamna čokolada), jedna ili dve šolje ovenog mleka na dan će stimulisati stvaranje zdravih eritrocita i sprečiti anemiju.


  1. Jača kosti

Komercijalno ovseno mleko je obično obogaćeno kalcijumom i vitaminom D. To su dva važna nutrijenta koja igraju vitalnu ulogu kada je reč o zdravlju kostiju. Gotovo 99 posto kalcijuma u našem telu se nalazi u kostima i organizam ga iskorišćava za pravilan razvoj i čvrstinu kostiju. Sa druge strane, vitamin D poboljšava apsorpciju kalcijuma u organizmu.

Kada je reč o lečenju osteoporoze i sličnih oboljenja, svi lekari preporučuju povećan unos kalcijuma i vitamina D. Nedovoljno vitamina D može rezultirati gubljenjem koštane mase, povećanim rizikom od slabih kostiju i preloma kostiju.


  1. Jača imunitet

Kada počnete da šmrkćete sigurno vam kao lek neće pasti na pamet ovseno mleko. Međutim, redovna konzumacija ovsenog mleka vam može ojačati imunitet.


       5. Snižava holesterol

Ovas odlično snižava holesterol i zdrav je za srce. Ovas sadrži beta-glukan, vrstu vlakana rastvorljivih u vodi, za koje je dokazano da snižavaju holesterol. Nekoliko istraživanja je pokazalo da beta-glukan ima isti efekat i kada se od ovsa napravi mleko.


Hranljive vrednosti ovsenog mleka

Ovseno mleko sadrži malo kalorija, ali sadrži proteine i obično je obogaćeno raznim vitaminima i mineralima. Kupovno ovseno mleko ponekad sadrži i dodate sastojke koji mu produžavaju rok trajanja i poboljšavaju ukus. Imajte na umu da ovseno mleko koje sami napravite ima nešto drugačiji ukus od kupovnog i da će verovatno imati manje nutrijenata.

Jedna šolja ovsenog mleka sadrži u proseku:

  • 130 kalorija
  • 24 grama ugljenih hidrata
  • 4 grama proteina
  • 2,5 grama masti
  • 2 grama vlakana
  • 350 mg kalcijuma (35 posto od preporučenog dnevnog unosa)
  • 0,5 grama vitamina B2 (30 posto od preporučenog dnevnog unosa)
  • 100 IU vitamina D (25 posto od preporučenog dnevnog unosa)
  • 500 IU vitamina a (10 posto od preporučenog dnevnog unosa)
  • 1,8 miligrama gvožđa (10 posto od preporučenog dnevnog unosa)
  • 115 miligrama natrijuma (5 posto od preporučenog dnevnog unosa)

Gde pronaći i kako koristiti ovseno mleko?

Pitate se gde možete da kupite ovseno mleko? Mada ga je nešto teže naći nego druga biljna mleka (bademovo ili sojino), postaje sve popularnije i prodaje se na sve više mesta. Potražite ovo mleko na odeljenju sa zdravom hranom u bilo kom većem marketu.

Ako ne možete da pronađete ovo mleko u prodavnici, napravite ga sami. Ne samo da ćete znati šta se tačno u njemu nalazi, već će biti zdravije jer neće biti zaslađeno i puno konzervanasa. Da biste sami napravili ovseno mleko, uzmite jednu šolju ovsa, potopite ga u vodu na pola sata, a zatim ubacite u blender sa još tri šolje vode. Na kraju uzmite gusto sito ili gazu, procedite mleko i uživajte.

Ovseno mleko se može koristiti na mnogo načina. Možete ga koristiti umesto obličnog mleka kada pravite žitarice za doručak, a može se koristiti za neke dezerte koji se ne kuvaju i ne prže (npr. sladoled, šlag). Po želji, možete ga sipati i u svoja omiljena pića (kafu, čaj). Nemojte zagrevati ovo mleko jer će se zgusnuti i biti kao želatin.


Recepti za ovseno mleko

Ovseno mleko možete napraviti na nekoliko načina. Evo i nekoliko recepata.

Pravljenje sopstvenog mleka od ovsa je lako i brzo, a i znatno jeftinija varijanta od kupovine.   Ovo mleko je kremastog i slatkog ukusa. U ovaj recept ide i cimet, jer daje mleku sjajan ukus. Po želji, možete dodati i neki tečni zaslađivač (med, sirup…).

Ovseno mleko sadrži kalcijum i vitamin A. Samo jedna šolja ovog mleka ispunjava 35 posto dnevnih potreba organizma za kalcijumom. Ne sadrži masnoće i holesterol, a sadrži dosta gvožđa. Ovseno mleko sadrži i dosta vlakana rastvorljivih u vodi, što znači da je odlično za regulaciju nivoa šećera u krvi i jačanje imuniteta.

Sastojci

  • jedna šolja rolovanog ovsa
  • litar vode
  • jedna kafena kašičica cimeta
  • kafena kašičica zaslađivača po želji
  • malo soli

Priprema:

  • Potopite ovas u vodu i ostavite da stoji oko sat vremena. Ovaj korak je bitan, jer će se tako ovas mnogo lakše miksati u blenderu.
  • Kada se ovas natopi vodom ocedite ga i stavite u blender. Prelijte ga sa litrom sveže vode.
  • Mešajte ovas u blenderu jedan minut.
  • Procedite mleko kroz gusto sito ili gazu. Ovas koji ostane možete iskoristiti za kolače ili ubaciti u smuti.
  • Ubacite proceđeno mleko u blender i dodajte cimet, sirup i prstohvat soli. Ostavite da se miksuje još nekoliko sekundi.
  • Sipajte mleko u staklenu posudu. Možete ga držati u frižideru do pet dana.

Domaće ovseno mleko

Sastojci:

  1. jedna šolja rolovanog ovsa
  2. tri šolje filtrirane vode

Po želji:

  1. dve kafene kašičice ekstrakta vanile
  2. četiri urme bez koštica ili 1-2 kašike tečnog zaslađivača po izboru

Uputstvo za pripremu:

  • Sipajte sve sastojke u blender i stavite da se sve dobro izmeša dok ne dobijete potpuno ujednačenu smesu.
  • Procedite ovseno mleko kroz gusto sito ili gazu. Na kraju iscedite mleko iz “ostataka”, a njih kasnije bacite. Stavite mleko u frižider.
  • Tamo može stajati 2-3 dana. Pre upotrebe ga promešajte.

Važno:

  • Ovo mleko se ne može zagrevati, osim ako ne želite da dobijete gusti žele.
  • Ako imate jak blender i volite gusto mleko, ne morate ga uopšte cediti.
  • Ako koristite zaslađivač za mleko, prvo napravite mleko i procedite ga, a zatim u proceđeno mleko ubacite zaslađivač, vratite u blender i još jednom izblendujte.