Paparat bujad kao lek

OBIČNA PAPRAT (Aspidium filix mos)
DRUGI NAZIVI: bujad, navala.
OBICNA paprat
OPIS BILJKE: Trajni rizom obrastao je čitavom površinom ostacima lisnih peteljki, tamnosmedim ljuskastim listićima i vlaknastim korenjem, a leži gotovo na zemljinoj površini. Mladi listovi su u početku uvijeni i postepeno se odvijaju. Listovi su dvostruko rasperjani, a lisna drška pokrivena je smeđim ljuskama. Listovi su smešteni u krug tako da svi zajedno na jednoj biljci čine levak. Pojedini listići na listu linearno su lancetasti, šiljasti i rasperjani. Na drugoj strani potpuno izraslih listova nalaze se u dva reda sporangije sa sporama kao ispupčenja bubrežastog oblika. Miris rizoma je specifičan i neprijatan. Ukus je sladunjav, pomalo gorak i stežući. Spore sazrevaju od juna do avgusta.

STANIŠTE: Obična paprat pojavljuje se gotovo po svim šumama Evrope, na kamenitim padinama i krčevinama, u ravnicama i u planinskim područjima.

LEKOVITI DEO PAPARATI: Rizom se sakuplja u rano proleće ili u kasnu jesen, po suvom vremenu, dok je rizom ubran leti gotovo bez dejstva. Rizom se očisti od nadzemnih delova stabljike, tj. listova, od trulih delova i od korenovih žilica i ljusaka. Mora se sušiti na tamnom i promajnom mestu. Posle sušenja rizom treba prilikom prelamanja da puca i da na prelomu pokazuje jasnu žutozelenkastu boju. Delotvornost rizoma dosta zavisi od staništa, pa se uvek daje prednost rizomima sakupljenim na višim položajima. U rizomu sadržani filicin i filmaron su nervni i mišićni otrovi. Oba ova otrova deluju na kočenje muskulature crevnih parazita, posebno pantljičare, i na opasnu rudarsku glistu (Ankylostoma duodenale).

PAPRAT KAO LEK-LEKOVITO DELOVANJE: Korenom paprati postižu se vrlo dobri uspesi u lečenju početne tuberkuloze kod mladih osoba, kod skrofuloznih oboljenja, kao otečenih žlezda i dr. To lečenje mora da propiše i kontroliše lekar. Grč od pisanja otklanja se uspešno višekratnim masiranjem eterskim ekstraktom korena. U narodnoj medicini obična paprat važi za dobar lek protiv reume.

JESTE LI ZNALI: Iz jedne knjige iz 18. veka: “Leti se naberu listovi paprati, povezu u svežanj i obese na tavan da se dobro osuše. U vreme berbe voća stave se tako osušeni listovi na police s voćem u provetrenom i suvom podrumu. Na te listove stavlja se samo jedan red voća, pa se tako spremljeno voće dugo drži sveže i zdravo i nije tako brzo podložno kvarenju koje nastaje kao posledica uskladištenja. Listovi se sledeće godine moraju obnoviti”.

KUPKA OD PAPRATI: Kupka iz uvarka svežih listova paprati odlično pomaže kod reume. Posle kupke se i bolna mesta trljaju ekstraktom od korena paprati. Nakon kupke potrebno je mirovanje u krevetu. Neposredno ispod čaršava stavljaju se suvi listovi paprati kao lek protiv reume i bolova kičme. Ta podloga od listova mora se češće obnavljati.

KUPKA NOGU: Preporučuje se kod proširenih vena – prokuva se 1/2 kg svežeg korena i listova u 3 litra vode pa se noge potapaju u što je moguće topliju kupku. Ista voda za kupku može se upotrebljavati i tokom naredna tri dana, samo je uvek treba zagrejati pre upotrebe.

LEČENJE ŽIVOTINJA: Kod suzbijanja zarazne metiljavosti postižu se dobri uspesi ekstraktom korena paprati, jer metiljavost izaziva velike štete u stočarstvu. Pri tom je apsolutno obavezno posavetovati se s veterinarom.