Promuklost je prvi simptom benignih izraslina na glasnicama, koje se najčešće javljaju kod pušača, ali i pevača, voditelja… Ako vam promuklost ne da mira tokom dužeg perioda, grlo vas grebucka i bezuspršno pokušavale da se izborite sa nadržajnim kašljem postoji verovatnoća da su se na vašim glasnim žicama formirali polipi, to jest izrasline koje najčešće muče pušače i ljude koji “žive od svog glasa” – pevače, voditelje, predavače u školama ili na fakultetima…
Može se desiti i da okidač za nastanak polipa na glasnicama bude lud provod na koncertu, koji obično prati pevanje uglas s pevačem. Naime, to može dovesti do pucanja kapilara, što uzrokuje taloženje krvi u sluznici glasnih žica. Tada se javlja promuklost, a ako ona ne prođe brzo, znači da je krv ostala nagomilana u sluznici, te da su se na njoj verovatno formirali polipi.
Da li su polipi na glasnim žicama opasni
Nemojte paničlti ako vam lekar pomoću laringoskopa dijagnostikuje polipe na glasnim žicama ! To su benigne izrasline, odnosno zadebljanja na glasnicama, koja mogu izazvati problem samo ako se uvećaju toliko da otežavaju disanje, što se dešava veoma retko.
Polipi se najčešće javljaju na jednoj glasnoj žici, s tim što se, obično kod pušaća, mogu javiti i na obe – tada nastaju kao posledica udruženih faktora: uticaja duvanskog dima i preforsiranosti glasa.
Najsigurnije je rešiti se polipa na glasnoj žici hirurškim putem, s tim što su nakon toga neophodni saradnja s logopedom i odgovarajući higijensko-dijetetski režim uz obavezno izbegavanje duvanskog dima i drugih faktora koji su doveli do nastanka zadebljanja. U početku treba izhegavati tople napitke, kao i začinjenu i čvrstu hranu. Ipak, da biste stali na put promuklosti i pokušali da izlečite polipipe na glasnim žicama pre operacije, pomoć možete potražiti i u prirodnim lekovima.
Najbolji prirodni lek za polip na glasnicama
Seme anisa jedan je od najboljih lekova protiv polipa na glasnim žicama, jednu kašiku semena prelijte s dve šolje ključale vode i ostavite da odstoji pola sata. Procedite i uzimajte po 1/4 šolje, pola sata pre svakog obroka. Ipak, smatra se da je anis mnogo delotvorniji ako se pomeša s lipovim medom i šljivovicom. Prelijte jednu kašiku semena sa 1/2 l vode, zagrevajte na tihoj vatri do ključanja. Procedite nakon što se ohladi, a onda dodajte pet kašika lipovog meda i dve kašike šljivovice. Dobro promešajte i uzimajte po jednu kašičicu mešavine na svaki sat vremena. Anis se može koristiti i u kombinaciji s ovsem -šaku neoljuštenih žitarica prelijte litrom hladne vode i zagrevajte na tihoj vatri. Nakon kljucanja, dodajte dve kašike semena anisa i kuvajte tri minuta. Pošto odstoji pola sata van šporeta, procedite, zasladite medom i pijte tokom dana u gutljajima.
Smreka i hmelj prirodni lekovi protiv polipa
Iglice smreke u kombinaciji s hmeljom mogu biti odlične saveznice u borbi protiv polipa. Dve supene kašike iglica preliti šoljom ključale vode. Nakon što odstoji pola sata, dodati jednu kašičcu hmelja i zagrevati na tihoj vatri do ključanja. Potom procediti i piti u gutljajima tokom dana. Istovremeno, možete koristili propolis i to 30 kapi rastvorenih u čaši vode, tri puta dnevno pre obroka.
Repuh i rosopas za polipe na glasnim žicama
Pojedini filoterapeuti preporučuju rosopas kao prirodni lek za lečenje polipa na glasnim žicama, kao i za sprečavanje njihovog ponovnog pojavljivanja. Čaj se sprema tako što se kašičica biljke prelije šoljom ključale vode. Nakon što odstoji pola sata, procedi se i popije u malim gutljajima. Pije se tri puta dnevno tokom deset dana, nakon čega je obavezna pauza od četiri dana. Terapija protiv polipa u grlu traje najviše tri meseca s pauzama. Pored toga, preporučuje se i korišćenje soka od listova repuha u kombinaciji s medom. Tri kašika soka pomešati s jednom kašikom meda i uzimati po jednu kašiku mešavine dnevno. Nakon toga napraviti novu količinu smeše. Lečenje traje najviše dva meseca.
Jagorčevina i beli slez
Koren belog sleza može pomoći u jačanju glasnih žica i borbi protiv polipa na glasnim žicama. Čaj se priprema tako što se 15 g suvog korena prelije sa 0,5 l ključale vode. Treba da odstoji preko noći, a ujutru se procedi i uzima po jedna kasičica, četiri puta dnevno. Na isti način dozira se i čaj od jagorčevine, koji se priprema tako što se jedna kasičica korena prelije šoljom ključale vode. Treba da odstoji 30 minuta, nakon čega se procedi. Pojedini fitoterapeuti preporučuju i čaj od listova i mladih izdanaka maline – kašiku mešavine preliti šoljom ključale vode i popiti uveče, pre spavanja, nakon čega treba utopliti vrat.