Prehlade izazivaju više od dve stotine različitih virusa, a vaše dete moraće da stekne imunitet prema svakom od njih pojedinačno. Ova činjenica objašnjava zašto deca dobijaju 6-10 prehlada godišnje. (Dok ne stigne do zrelog doba, vaše dete biće izloženo mnogim virusima prehlade koji vladaju u okruženju, a to je i razlog zašto većina odraslih dobija samo dve do četiri prehlade godišnje.)
Stručnim jezikom govoreći, prehlada je virusna infekcija gornjih disajnih puteva, u koje spadaju nos, grlo, sinusi i bronhije. Pri susretu s virusnim napadačima, nos i grlo luče hemikalije za podsticanje imunološkog sistema. Obolele ćelije stvaraju prostaglandine koji, pod-stiču zapaljenje, i privlače bela krvna zrnca koja se bore protiv infekcije.
Unutar nosnih kanala vašeg deteta vodi se bitka između zlog virusa i hrabrih belih krvnih zrnaca koja se bore protiv infekcije. Vaše dete se ne oseća loše zbog samog virusa, već zbog odbrane organizma od njega. Zapravo, virus boravi u organizmu oko dvadeset četiri sata pre nego što dete počne da oseća da ga savladava prehlada.
Budući da prehladu izazivaju virusi – a antibiotici ne deluju na viruse – kada dete dobije prehladu, najbolje što možete da učinite jeste da lečite simptome.
Prehlada je prolazna bolest: obično traje oko nedelju dana, šta god činili. (Setite se izreke: „Ako prehladu lečite, trajaće nedelju dana; ako je ne lečite, trajaće sedam dana.”) Sve što stvarno možete da učinite kada vaše dete dobije prehladu, jeste da mu obezbedite udobnost, suzbijate svaki simptom pojedinačno, i strpljivo čekate da imunološki sistem savlada virus.
Tradicionalni načini lečenja prehlade
Puno tečnosti. Uzimanje tečnosti preventivno deluje protiv dehidratacije i razređuje nosnu sluz, time smanjujući rizik od pojave infekcije uha i tegoba sa sinusima. Topla supa i napici ublažavaju zapušenost nosa i umirujuće deluju na zapaljeno grlo. Pileća supa zaista deluje blagotvorno. U ispitivanju sprovedenom u jednoj bolnici u Majami Biču utvrđeno je da je pileća supa delotvornija od vode, bilo vruće ili hladne, u pogledu omekšavanja nosne sluzi.
Odmor, spavanje i dokolica. Jedan od najboljih načina za jačanje imunološkog sistema i skraćenje trajanja prehlade jeste da se dete puno odmara. Tokom perioda odmora (a nije neophodno da dete spava da bi se odmaralo), organizam luči jedinjenja koja podsticajno deluju na imunološki sistem.
Pratite temperaturu. Moraćete da povedete računa o detetovoj temperaturi da ona ne bi suviše skočila, s tim što treba da znate da niska temperatura zapravo pomaže vašem detetu da se brže oporavi jer podstičee imunološki sistem i pomaže u borbi protiv infekcije.
Koja temperatura je previsoka?
Preduzmite mere da detetu snizite temperaturu na 38 stepeni C. (Obratite se lekaru ukoliko je vaše dete mlađe od tri godine i ima temperaturu od 40 stepeni C ili višu, ili je starije od tri godine i ima temperaturu od 42 stepena ili višu.) Radi snižavanja temperature, detetu dajte paracetamol, pridržavajući se uputstava datih u pakovanju da biste mu dali odgovarajuću dozu. Nikada detetu mlađem od osamnaest godina nemojte davati aspirin.
Lečite simptome. Kada dete ima prehladu, moraćete da se borite sa svakim od simptoma na koje se ono žali. Ukoliko želite da isprobate neki dečji lek za prehladu koji se prodaje bez lekarskog recepta, izbegavajte proizvode s višestrukim delovanjem jer su oni obično suviše jaki i preko njih dete može da unosi i sredstva za otklanjanje simptoma koje ono nema. (Većina simptoma prehlade javlja se pojedinačno, a ne odjedanput.) Umesto toga, suzbijajte jedan po jedan simptom.
Prirodni lekovi
Svi niže navedeni prirodni lekovi mogu da se koriste kao dopuna konvencionalnim medicinskim sredstvima.
Ishrana i unošenje hranljivih materija
Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekova. Doziranje zavisi od uzrasta.
• Vitamin A pomaže u borbi protiv infekcije i jača imunološki sistem. Dajte detetu po jednu dozu vitamina A dvaput dnevno tokom perioda od pet dana.
• Vitamin C utiče na suzbijanje zapaljenja i jača imunološki sistem. Dajte detetu po jednu dozu vitamina C tri do četiri puta dnevno tokom perioda od pet dana, i to odmah pri pojavi prvih simptoma prehlade.
• Cink jača imunološki sistem i delotvoran je u borbi protiv nekih uobičajenih virusa prehlade. Ukoliko je dete dovoljno veliko da može da sisa tablete za grlo, a da se ne zagrcne, dajte mu do tri tablete s cinkom dnevno tokom perioda od tri ili četiri dana.
Biljni lekovi za prehlade kod dece
Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekova. Doziranje zavisi od uzrasta.
• Čaj od kamilice pomoći će detetu da se odmori i opusti. Dajte mu po jednu dozu dvaput dnevno, prema potrebi.
• Ehinaceja jača imunološki sistem i pomaže u borbi protiv virusne infekcije. Dajte detetu po jednu dozu ehinaceje jedanput dnevno, ili prema uputstvu datom u deklaraciji proizvoda.
• Beli luk pomaže u borbi protiv infekcije i ubrzava ozdravljenje. Dajte detetu po dve ili tri doze bezmirisnog belog luka dnevno, ili se pridržavajte uputstava datih u pakovanju.
• Čaj od sladića umirujuće deluje na zapaljeno grlo i utiče na ublažavanje kašlja. Dajte detetu po tri doze dnevno tokom perioda od tri ili četiri dana.
Prevencija
Ne možete potpuno da izbegnete da dete dobije prehladu, ali možete da smanjite verovatnoću da će dobiti svaku prehladu koja vlada u okolini tako što ćete ga naučiti da stekne dobru naviku pranja ruku.
Što mu je jači imunološki sistem, dete će pre izbeći prehladu, stoga pokušajte da detetu dajete uravnoteženu ishranu i vodite računa da se dovoljno odmara.
Ukoliko dete sisa, nastavite s dojenjem. Dojenje obezbeđuje dodatnu zaštitu od virusa prehlade jer deo majčinog imuniteta prelazi na bebu preko mleka. Majka treba da nastavi s dojenjem čak i ako se prehladi, s tim što treba da uzima više tečnosti da bi izbegla dehidrataciju.
Kada zatražiti pomoć
U većini slučajeva kod prehlade nije potreban odlazak lekaru. Na kraju, lekar ne može da preduzme ništa posebno što bi ubrzalo proces povlačenja prehlade. Međutim, obavezno se obratite pedijatru ukoliko se kod deteta jave bol u uhu, kratak dah ili groznica koja traje nekoliko dana (što može da ukazuje da se radi pre o bakterijskoj infekciji nego o prehladi).
Pored toga, ako bolovi u sinusima i zapušen nos ne prođu u roku od deset dana, obratite se lekaru. Zapušeni nosni kanali mogu da dovedu do infekcije sinusa, a u tom slučaju potrebno je lečenje antibioticima na lekarski recept. Budući da mlađa deca imaju male nosne kanale, kod njih su infekcije sinusa česta pojava. Zapravo, čak 90 procenata dece mlađe od šest godina kod kojih je nos zapušen duže od deset dana, dobije infekciju sinusa.