Većina dece obično odlično čuje – osim u slučaju kada promuknu ili dobiju laringitis. Iznenada krikove i cičanje zameni šapat, barem na nekoliko dana.
Rezultat: prepoznatljiv glas vašeg deteta se menja (promuklost) ili se u potpunosti gubi (laringitis).
Otečenost mogu da izazovu virusna ili bakterijska infekcija, alergijska reakcija ili jednostavno preterano naprezanje glasnica, recimo nakon napornog dana koji je dete provelo sve vreme vičući na fudbalskom terenu. Primenom sledećih nekoliko jednostavnih metoda možete da doprinesete umirenju grla i vraćanju detetovog normalnog zdravog glasa.
Tradicionalni načini lečenja
Tišina je lek. Što manje dete opterećuje glasne žice, brže će se otok povući i glas mu se povratiti. Komunicirajte putem pisanih poruka, slika ili pantomime – na bilo koji način osim govorom.
Glasan Govor. Suprotno uvreženom mišljenju, šapat napreže glasne žice isto kao i vikanje. Ako dete mora da govori, posavetujte ga da govori uobičajenom jačinom.
Što više vlage. Dajte detetu da pijucka mlaku vodu tokom celog dana, uzima topao čaj bez kofeina i jede pileću supu, jer svi ovi napici imaju umirujuće dejstvo na nadraženo grlo. Tablete za grlo ili tvrdi slatkiši podstiču lučenje pljuvačke, koja blagotvorno deluje kod suvog ili iritiranog grla.
Koristite „maglu”. Udisanje tople pare pet ili deset minuta bez prekida umiriće grlo i raščistiti nakupljenu sluz. Preko noći u detetovoj sobi uključite vaporizator ili ovlaživač vazduha, a preko dana tri ili četiri puta sedite s detetom u kupatilu punom pare. (Ukoliko koristite ovlaživač vazduha ili vaporizator, često ga čistite pridržavajući se uputstava zatu operaciju.)
Pravite se da Gnjurate. Deca starija od pet ili šest godina trebalo bi da umeju da grgolje vodu, a većina njih smatraće da je ovo veoma zabavno. Grgoljenje slane vode (kašičica soli na čašu od 2,5 decilitra tople vode) može umirujuće da deluje na glasne žice. Ukoliko vaše dete ne ume da grgolji, ponudite mu prvo običnu vodu pre nego što pokuša sa slanom.
Prirodni lekovi
Svi niže navedeni prirodni lekovi mogu da se koriste kao dopuna konvencionalnim medicinskim sredstvima.
Povezano>>> Promuklost prirodno lečenje
Biljni lekovi
Upotrebljavajte jedan ili više navsdenih lekova. Doziranje zavisi od uzrasta.
• Beli luk je dobar u suzbijanju virusnih i bakterijskih insrekcija. Dajte detetu dve ili tri kapsule bezmkrisnog belog luka dnevno tokom perioda od dva ili tri dana.
• Radi umirenja grla, dajte detetu da grgolji jak čaj napravgen od crvenog bresta. (Ovaj metod primenjujte samo ako dete ume da grgolji i ispljune čaj bez gutanja. Nemojte dozvoliti detetu da proguta čaj.)
• Ehinacea je dobra u borbi kako protiv virusnih tako i bakterijskih infekcija i jača imunološki sistem. Stavite dve kašičice korena ehinaceje u šolju vode, pristavite da provri, a zatim kuvajte na laganoj vatri petnaest minuta. Dajte detetu po jednu dozu čaja triput dnevno tokom perioda od dva ili tri dana. Ukoliko koristite neki komercijalni preparat, pridržavajte se uputstava datih u pakovanju.
UPOZORENJE: Nikako nemojte davati ehinaceju detetu mlađem od dve godine.
Slično>>> Dugotrajna promuklost
Prevencija
Dosledno primenjujte zabranu vikanja u kući i podstičite dete da govori blago i izbegava naprezanje glasa kada se nalazi van kuće. Ukoliko se problem pogorša usled suvog vazduha tokom zime, uključite ovlaživač vazduha u detetovoj sobi i u celoj kući da bi vazduh bio vlažan, posebno noću. Dim od cigareta može da nadraži larinks, stoga izbegavajte pušenje u detetovoj blizini.
Povezano>>> Promuklost – subglotični laringitis
Kada zatražiti pomoć
Promene glasa kod dece mlađe od četiri godine treba shvatiti ozbiljno i one zahtevaju momentalnu medicinsku brigu jer su kod njih vazdušni kanali uski i mogu lako da se zapuše ili zatvore usled otoka. Kod starije dece, promuklost retko utiče na disanje, tako da nema hitne potrebe za odlazak lekaru. Obratite se lekaru ukoliko se kod deteta jave otežano disanje, jak kašalj ili ako dete teško guta (a usta su mu prepuna pljuvačke). Pored toga, obratite se lekaru ukoliko je dete promuklo duže od nedelju dana.
Saznajte više>>> Kako se leči promuklost