Dren i zdravlje
Dren možda nije toliko popularna biljka u našim krajevima, međutim, kada budete otkrili koliko je lekovita i šta sve možete pripremiti od njenih ukusnih plodova – sigurno ćete je uvrstiti u svoju ishranu!
Kako su dren i zdravlje povezani?
Dren može da izleči bolesti grla, anemiju, boginje, bolesti bubrega, dijareju i hemoroide. Lekovita svojstva ove biljke su poznata od davnina. Dren ili drenjina raste svuda, uglavnom na suvim, sunčanim i brdskim padinama u blizini listopadnih šuma.Cveta u februaru i martu, a plodovi sazrevaju od jula do oktobra. Plodovi drena su tamno crvene boje i imaju blago kiseli ukus. Oni sadrže velike količine prirodnih šećera, organskih kiselina, pektina, tanina i vitamina C. Plod drena sadrži dva puta više vitamina C od pomorandže, a može da se konzumira svež, sušen ili zamrznut. Možete koristiti plodove drena kako bi napravili sirup, sok, pekmez, slatko ili liker ali i pored svih prednosti – plod drena se vrlo malo koristi u ishrani.
Sok od drenjina i zdravlje:
Svaki deo biljke dren je zdrav – plod, lišće, kora, cveće i seme. Ova neverovatno zdrava biljka je veoma efikasna u lečenju brojnih bolesti. Ruski naučnici su otkrili da kora i lišće drena imaju antimikrobna svojstva, a seme može da se koristi za lečenje kože i sluzokože. Sok, marmelada, čaj i drugi proizvodi od zrelih plodova drena pomažu protiv dijareje i drugih oboljenja digestivnog trakta. Ako se groznica javlja istovremeno sa dijarejom, onda je preporučljivo da pijete čaj od kore drena.
Kako se pravi sok od drenjina
Potrebni sastojci:
- 4,5 litara vode
- 1 kg zrelih plodova drena
- 1 kg šećera
Sok od drena – recept
Operite plodove drena, iseckajte ih na sitne komade i stavite u 3 litre ključale vode. Kuvajte vodu sa plodovima drena oko 20-ak minuta. Onda izmeljajte dobijenu masu ili je izblendajte u cilju dobijanja homogene smeše, dodajte ostatak vode i kuvajte još 15-ak minuta. Kada smeša bude spremna, dodajte šećer i smanjite temperaturu. Mešati neprestano dok se šećer ne rastvori, zatim kuvati na visokoj temperaturi još 10 minuta. Sipajte dobijeni sok od drenjina u vrele staklene boce i zatvorite ih čvrsto. Jednom kada se otvori, flaša soka od drena se mora čuvati u frižideru.
Sok od drenjina je odličan za zdravlje a posebno se preporučuje osobama koje imaju slab imunitet, anemiju, kod proliva i urinarnih infekcija.Sok od drena se preporučuje i kod problema sa varenjem.Dobar je i za decu i odrasle a pošto je pripremljen od plodova koji nisu prskani i isključivo su organski gajeni (dren ne napadaju bolesti) sok od drenjina ne izaziva nikakve alergije i nuspojave.
Sirup od drenjina recept
Potrebni sastojci:
- 2 kg drenjina
- 2 l vode
- 5 kg šećera
- 3 kesice limuntusa
Sirup od drenjina – recept:
Oprane i očišćene plodove drenjine staviti u dublju posudu i dodati vodu, te staviti na šporet da provri i kuvati dok plodovi drenjine ne pobele. Nakon toga, procediti kroz cediljku.
Izmeriti dobijenu tečnosti i dodati toliko šećera i limuntus. Staviti na šporet da proključa. Topao sirup od drenjine sipati u sterilisane boce, prekriti i ostaviti da se ohladi. Čuvati na suvom i hladnom mestu. Sirup se pije razblažen sa vodom.
Sirup je kao i sok od drenjina dobara za zdravlje i mogu ga piti i deca i odrasli.Takođe i u trudnoći ne izaziva nikakve nuspojave.
Kako napraviti liker od drenjina
Potrebni sastojci:
- 1 kg drenjina
- 1 l vode
- 1/2 l ruma
- 1 kg šećera
Liker od drenjina – recept:
1 kg drenjina oprati, očistiti od semenki i staviti da se kuva sa 1 l vode i 1 kg šećera. Sve ovo treba kuvati oko 30 minuta, tj. dok drenjine ne pobele. Dok je smeša još vrela, treba ocediti dobijeni sirup, pa u njega dodati 1/2 l ruma. Sve se ovo promeša i sipa u tople čiste boce. Kao vid dekoracije i radi intenzivnijeg ukusa, možete u bocu ubaciti i nekoliko bobica drenjine.Liker od drenjina možete napraviti koristeći ovaj recept i sa votkom umesto ruma.Neki ga prave i sa rakijom ali da bi ukus bio bolji najbolje je za liker koristiti rakiju od jabuke koje najbolje prima arome i ukuse drugog voća.
Recept za pekmez od drenjina
Pekmez od drenjina se uvek sprema u istom odnosu – jedan kilogram šećera po kilogramu plodova drenjine.
Operite sveže plodove drenjine, izvadite semenke i stavite ih u toplu vodu na pet minuta. Zatim uklonite plodove, izblendajte ih i stavite u činiju, te pospite šećerom. Smešu treba kuvati tri sata na nižoj temperaturi uz konstantno mešanje. Pekmez od drenjina je spreman kada smesa postane gusta. Vrući pekmez treba da se prikuplja u čistim, toplim staklenim teglama.
Slatko od drenjina recept
Potrebni sastojci:
- 1 kg drenjina
- 5 kg šećera
- 3 čaše vode
Slatko od drenjina – recept:
Slatko od drenjina se kuva bez ikakvih dodataka, budući da drenjine imaju svoju kiselinu, svoj karakterističan miris i ukus koji su dovoljni za ukusno i dobro slatko.
Operite i očistite zrele plodove drenjine, pa pažljivo izvadite koštice. U šerpu za kuvanje slatka stavite šećer, sipajte određenu količinu vode i skuvajte sirup kao za bilo koje drugo slatko. Zatim spustite oceđene drenjine u sirup i kuvajte dalje.
Slatko ćete skloniti sa šporeta nešto malo ranije nego ostale vrste slatka, pažljivo openiti i pokriti čistom i vlažnom platnenom krpom. Pustite da odstoji oko 12 sati, te sipajte vaše slatko od drenjina u čiste i suve tegle. Svaku teglu treba da povežete celofanom i čuvate tamo gde ima promaje, uostalom – gde inače držite ostale vrste slatka.
Na našim prostorima najpopularniji je sok od drenjina, neki prave i sirup koji je praktičniji za čuvanje ali ove izuzetno zdrave plodove treba iskoristiti i za pripremu zdrave zimnice tako što ćete napraviti slatko ili pekmez.Za slavlja tu je liker od drenjina specifičnog nesvakidašnjeg ukusa.
Prijatno!