Rotkva i rotkvica lekovita svojstva

Smatra se da su Egipat i Kina postojbina rotkve. O gajenju rotkve u drevnom Egiptu govore natpisi na Keopsovoj piramidi. Slika ovog korenastog ptoda sreće se u ruševinama Karnakskog hrama. Od semena rotkve je u Egiptu pripremano biljno ulje široko korišćeno u starom veku. Nezavisno od Egipta isto takvo ulje su proizvodili stari Kinezi. Iz Egipta je rotkva stigla u staru Grčku. U dane praznika posvećenih Apolonu, Grci su njegovom žrtveniku prinosih na dar, po njihovom shvatanju. tri najvažnija korenasta ploda – rotkve, cvekle i šargarepe. Karakteristično je da je rotkva obavezno bila zlatna, cvekla – srebrna, a šargarepa – bez sjaja.
rotkva rotkvica

Lekovita svojstva rotkve

Sok rotkve se odavno smatrao lekovitim; lekari raznih vremena i naroda su se njime koristili na manjeviše isti način: za pravilno funkcionisanje creva, za jačanje kose i protiv kašlja. U Rusiji su od rotkve veoma jednostavno pripremali miksturu: uzimali su krupnu rotkvu, dubili sredinu, punili je medom i kada bi se stvorio slatki sok, davali su ga bolesniku da pije.
Rotkva nije pogodna za pripremanje toplih jela.
Efikasna je protiv infekcija, a najdelotvornija je kod problema sa jetrom i žuči. Sok crne rotkve pospešuje lučenje žuči, razlaže kamenčiće i uravnotežava rad žučne kese . Ipak, pre nego što počnete sa terapijom na bazi soka od rotkve, posavetujte se sa lekarom, jer je u nekim slučajevima ova terapija kontraindikovana (kod čiraša može pogoršati stanje, kao i kod bubrežnih bolesnika).
Crna rotkva se preporučuje i kod plućnih oboijenja i kašlja. U ove svme se koristi sirup od cme rotkve.

Rotkvica je najbliži srodnik rotkve ali potiče iz kasnijeg perioda. Ima razloga da mislimo da se ona pojavila tek u srednjevekovnoj Evropi, kao rezultat selekcije. Za razliku od rotkve, rotkvica nije samo crna i bela, već i smeđa, ljubičasta, siva, ružičasta i crvena. Rotkvicom često ukrašavaju zakusku, rasporedivši je lepo preko jela. Rotkvica je lakša od rotkve, lakše je organizam prihvata. U Rusiji se rotkvica mnogo gaji, kako na otvorenom, tako i u staklenicima. Biljka voli vlagu – kada dugo nema padavina mora se sistematski zalivati. Rotkvica je veoma cenjena, jer je to prvo prolećno povrće. S obzirom na lekovita svojstva koja poseduje, rotkva se naročito preporučuje u zimskom periodu, kada je organizmu potrebna dobra odbrana od raznih infekcija.

Između bele i crne rotkve nema mnogo razlike, s tim što je za naše podneblje tipičnija crna rotkva. Obe vrste mogu praviti teškoće sa varenjem, naročito osetljivim osobama, pa ih treba što sitnije narendati i pripremiti pred sam obrok, kako stajanjem ne bi izgubile lekovite sastojke.

Rotkva je male energetske vrednosti, a od hranljivih materija sadrži proteine, ugljene hidrate, masti i celulozu, dok od minerala sadrži kalijum, kalcijum, natrijum, fosfor, gvožđe, a u manjim količinama bakar, sumpor, magnezijum, kobalt, cink i fluor, sumporno ulje rafanol, vitamine i druge korisne sastojke.

>>> 3 recepta sa crvenim rotkvicama

Bela rotkva je naročito zastupljena u istočnjačkoj kuhinji, a Japanci je još zovu „čistač organizma”, jer oslobađa telo viška holesterola i triglicerida, predstavlja aktivan diuretik koji topi pesak i kamen, pomaže u varenju masnoća, a takođe smiruje bronhitis i podstiče rad žuči. Uz pomoć sastojka rafanola, ova rotkva utiče na lučenje sluzi iz disajnih organa, zbog čega se sirup preporučuje kod prehlade, bronhitisa i kašlja.
Dobar odnos minerala, a naročito kalijuma i natrijuma, podstiče izbacivanje viška tečnosti i holesterola iz organizma.

Povezano>>> Koliko je zdrava crvena rotkvica


Sok od crne rotkve kod probtema sa žuči

Oprati i oljuštiti rotkvu, sitno narendati, ostaviti da odstoji, pa procediti sok. Dnevno je potreban 1dl soka, podeljen na tri doze: ujutru, u podne i uveče, bar pola sata pre jela. Tako piti 5 dana za redom, napraviti pauzu od 3 dana, pa nastaviti. Ako imate čir na želucu ili probleme sa bubrezima, posavetujte se sa lekarom ili prvo probajte sasvim malu dozu.

Sirup od rotkve za kašalj
Koristiti organski gajenu crnu rotkVu
Oprati rotkvu (sa korom), tanko naseći na kriške i poređati, po slojevima, u staklenoj činiji. Tokom ređanja, svaki sloj posuti smeđim šećerom. Prekriti kuhinjskom krpom i ostaviti da odstoji 24 časa. Tako dobijeni sirup procediti i sipati u staklenu bočicu; hermetički zatvoriti. Uzimati tokom dana, u jednakim razmacima po jednu kašiku sirupa četiri-pet puta dnevno. Terapiju primenjivati dok ne dođe do poboljšanja.

Rotkvice su izuzetno nisko katorične
Rotkvice su prave vitaminske bombe i treba ih maksimalno konzumirati u sezoni. Rotkvice su izuzetno niskokalorične (svega 16 kalorija na 100g), a bogate su vitaminom C.Rotkvice sadrže i razne minerale: kalijum, fosfor, kalcijum i gvožđe. Imaju slična lekovita svojstva kao crna i bela rotkva, ali se, i pored svih dobrih osobina, ne preporučuju bubrežnim bolesnicima i čirašima.