Šljive i zdravlje
Šljive su sočno i ukusno voće koje pripada rodu Prunus iz porodice Rosaceae, koja uključuje breskve, kajsije i nektarine. Šljive postoje u različitim bojama i oblicima sa preko 2000 različitih sorti.Mogu se podeliti u sledeće tri grupe: evropsko-azijska (Prunus domestica), japanska (Prunus salicina) i Damson (Prunus insititia). Uz birane, sveže sorte, šljive mogu da se suše ili konzervišu. Ovi plodovi su tada nazivaju suve šljive.
Bogate su hranljivim materijama, antioksidansima, vitaminima i mineralima, takođe će obezbediti unos dijetetskih vlakana i nude veoma malo kalorija bez ikakvih štetnih masti.
Kako su šljive i zdravlje povezani?
Zdravstvene koristi od šljiva uključuju olakšanje od probavnih smetnji, infekcije i problema u vezi sa anksioznosti. Antioksidantna snaga ovog voća pomaže u lečenju bolesti, kao što su osteoporoza, makularna degeneracija, rak, dijabetes i gojaznost. Ona pomaže u održavanju zdravog nivoa holesterola, zdravlje kardiovaskularnog sistema, kognitivno zdravlje, jačinu imunog sistema, zdravlje ćelija, balans elektrolita, nervni sistem i doprinosi u nezi kože i kod zgrušavanja krvi.
Šljiva kao lek
Šljiva kao lek – za šta je sve možete koristiti?
Zaštitite svoje srce
Jedna sveža šljiva srednje veličine sadrži 113 mg kalijuma, minerala koji pomaže da upravljate visokim krvnim pritiskom i smanjuju rizik od moždanog udara. Ako to nije dovoljno, crvenkasto-plavi pigmenti u nekim sortama šljiva, koji se zovu antocijani, mogu da zaštite od raka usled čišćenja štetnih slobodnih radikala.
Za redovnu probavu
Suve šljive mogu da pomognu crevima da rade svoj posao (svaka suva šljiva ima jedan gram vlakana ). Jedite ih takve kakve jesu ili napravite kompot od šljiva.
Snižava nivo šećera u krvi
Šljive se rangiraju nisko na lestvici glikemijskog indeksa, što znači da jedenje šljiva može pomoći da kontrolišete nivo šećera u krvi i smanjite rizik od dijabetesa tipa 2.
Zdravlje kostiju
Jedna studija je testirala dve grupe žena u postmenopauzi u razmaku od 12 meseci za gustinu kostiju. Jedna grupa je jela 100 grama suvih šljiva dnevno (oko 10 šljiva); druga je jela 100 grama sušenih jabuka. Obe grupe su uzimale suplemente kalcijuma i vitamina D. Nalazi ukazuju da je grupa koja je jela suve šljive imala značajno veću mineralnu gustinu u kičmi i podlakticama.
Poboljšava pamćenje
Da li ste znali da jedenje tri do četiri suve šljive bogate antioksidansima dnevno može da pomogne da neutrališete slobodne radikale koji uništavaju ćelije i koji utiču na pamćenje?
Šljiva kalorije – suva – sveža
Šljive imaju malo kalorija, što može biti korisno ako ste na dijeti.
Sveža šljiva – kalorije: svaka mala šljiva sadrži samo 30 kalorija, ili samo 1,5% od dnevno preporučenog unosa od 2.000 kalorija. Možete sagoreti kalorije iz šljiva relativno lako; četiri minuta plivanja će biti dovoljno da spalite 30 kalorija!
Suva šljiva – kalorije: 1 šolja suvih šljiva ima 418 kalorija.
Šljiva vitamini
Bogata vitaminom C
Šljive su dobar izvor vitamina C, i svaka mala šljiva sadrži 7% dnevnog preporučenog unosa. Vitamin C je antioksidant, tako da može da štiti ćelije od slobodnih radikala. Vitamin C pomaže u proizvodnji karnitina, norepinefrina i kolagen.
BogatA vitaminom A
Takođe sadrže vitamin A, a svaki ovaj mali plod obezbeđuje oko 8% preporučenog dnevnog unosa. Vitamin A promoviše zdrav vid, reprodukciju i rast kostiju, pored drugih pogodnosti.
Šljiva – vitamini u 100 g svežih šljiva:
- Folati 5 µg 1%
- Niacin 0.417 mg 3%
- Pantotenska kiselina 0,135 mg 3%
- Piridoksin 0,029 mg 2%
- Riboflavin 0.026 mg 2%
- Tiamin 0.028 mg 2%
- Vitamin A 345 IU 11,5%
- Vitamin C 9,5 mg 16%
- Vitamin E 0,26 mg 2%
- Vitamin K 6.4 µg 5%
Kompot od šljiva za probavu
Šljive su dobar izvor vlakana, zajedno sa komponentama sorbitola i izatina, koji pomažu u regulisanju probavnog sistema. Prema istraživačkim studijama, suve šljive su efikasnije u lečenju tegoba kao što je konstipacija, u odnosu na druge prirodne lekove. Sorbitol i izatin imaju laksativni efekat i podstiču lučenje tečnosti u crevima i promovišu efikasno ispiranje otpada kroz debelo crevo.
Kompot od šljiva za probavu – kako ga prirpemiti?
Potrebni sastojci:
- 1 kg šljiva
- 250 g šećera
Kompot od šljiva (bez konzervansa) – recept
Pripremite šljive i dobro ih operite, očistite od koštica, te ih poređajte u tegle, vodeći računa da plodovi ne treba da budu posebno nabijeni u teglama, ali ne treba da ima ni previše prostora.
U međuvremenu, treba da skuvate sirup za prelivanje kompota od šljiva: pomešajte pola litra vode i 250 g šećera i stavite na šporet da provri. Zatim ostavite da se ohladi.
Ovim sirupom prelijte šljive u teglama, pa dobro zatvorite tegle, prvo celofanom, pa onda zatvaračem.
Sterilišite tegle tako što ćete ih poređati u veću šerpu, na čije ste dno stavili pamučnu krpu. Nalijte vodom do grla tegle, pa stavite na šporet na umerenoj temperaturi da voda provri. Kada voda provri, pustite da viruska na veoma tihoj vatri nekih 10-15 minuta.
Kada završite sterilizaciju tegli, izvadite ih iz šerpe i ostavite da se same potpuno ohlade. Nakon toga ih čuvajte na hladnom i tamnom mestu.
Sok od šljiva recept
Sastojci:
- 1 kg šljiva
- 4 l vode
- 200 g šećera
- 2 kašičice limunske kiseline
Sok od šljiva – recept:
Oprati šljive i očistiti ih od koštica, te ih treba iseći na polovine ili na četvrtine. Kuvajte ih u 2 l vode dok ne omekšaju, pa ih nakon toga sameljite u blenderu. Procedite dobijenu smesu kroz gazu ili cediljku. Dodati šečer, limunsku kiselinu i proceđeni sok u kojem su se kuvale šljive i ostatak vode od 2 l, te ponovo kuvajte nekih 10-15 minuta. Pripremite čiste staklene boce koje ste sterilisali i u njih ulijte sok od šljiva dok je još vruć. Sterilizacija flaša se obavlja u rerni i potrebno je da sipate sok u njih dok su još tople.
Sirup od šljiva
Sastojci:
- šljive (koliko ste sakupili)
- šećer
- sok od limuna
Sirup od šljiva – recept:
1 dan
Operite šljive i odbacite svaku trulu šljivu, lišće, grančice ili krhotine. Očistite ih od koštica.
Stavite ih u veći lonac i dodajte malo vode na dnu šerpe. Dovesti do ključanja i kuvajte još 15-20 minuta ili dok šljive ne postanu kašaste (ne popunjavajte više od 1/3 kapaciteta posude).
Stavite cediljku obloženu muslin krpom preko druge velike posude i sipajte skuvane šljive u nju i ostaviti preko noći (pokrijte sa mrežom ili velikim platnom kako bi se zaštitilo od prašine i muva.
2 dan
Sledećeg jutra uzmite sok i izmerite ga i za svaku šolju soka od šljiva dodati šolju kristal šećera i kašičicu sveže isceđenog limunovog soka – staviti sve u lonac i dovesti do ključanja uz mešanje u kontinuitetu.
Skinuti sa vatre i ostavi da se ohladi 5 minuta.
Verovatno će biti tanak rozikast film na vrhu, pa uklonite ovo i ponovo procedite sirup kroz muslin krpu.
Sipati u sterilisane tegle i dobro zatvoriti.