Ušobolja i ušne infekcije kod dece prirodno lečenje

usna infekcija deceU određenoj meri radi se o slučajnosti. Neka deca stalno pate od bolova u uhu i ušnih infekcija, dok druga prođu kroz detinjstvo ne saznavši šta je to. Razlog bi mogao da leži u razlikama u građi samog uha.

Uho se sastoji iz tri dela: spoljašnje uho (gde se hvataju zvučni talasi i upućuju u ušni kanal prema bubnoj opni), srednje uho (gde zvučni talasi vibriraju i odbijaju se o tri sićušče kosti) i unutrašnje uho (gde sićušna spiralna struktura prstvara vibracije u nervne impulse koji se šalju prema mozgu).
Mnogi ušni problemi tiču se Eustahijeve trube, male cevčice koja povezuje srednje uho i grlo radi izjednačavanja vazdušnog pritiska i sprečavanja pucanja bubne opne. Nažalost, Eustahijeva truba može takođe da omogući bakterijama da iz grla i nosa dospeju do srednjeg uha. Deca koja imaju kraću Eustahijevu trubu podložnija su ušnim infekcijama u odnosu na drugu decu jer kod njih bakterije lakše dopiru u srednje uho. Kada dođe do infehcije i zapaljenja Eustahijeve trube, u srednjem uhu se nagomilava tečnost, što za posledicu ima slab sluh i osećaj pritiska u glavi. Kako dete raste, menja se ugao Eusthijeve trube, tako da tečnost lakše otiče.

Nažalost infekcije ne spadaju u isključivu nadležnost srednjeg uha. Plivačko uho je infekiija spoljašnjeg uha do koje obično dolazi tokom leta kada ljudi mnogo vremena provode u vodi (iako ona može da pogodi i neplivače). Infekcija se ispoljava u vidu svraba ili zujanja van uha, ponekad sa žućkastim iscetkom. Ukoliko vaše dete oseti bol u uhu kada ga nežno povučete i pomerate sa jedne na drugu stranu, verovatno je dobilo infekciju spoljašnjeg uha. U tom slučaju potrebno je da ga pregleda lekar.

Tradicionalni načini lečenja
Puno tečnosti. Dete treba da pije puno tečnosti, a u dečjoj spavaćoj sobi uključite ovlaživač ili vaporizator da bi se sluzni sekret što više razredio (što je sluz ređa, manja je mogućnost da će zapušiti Eustahijevu trubu). Ukoliko dete ima mnogo sekreta u nosu, dajte mu neki dekongestant koji se nalazi u slobodnoj prodaji ili kapi za nos kako bi se nosne membrane skupile, a Eustahijeva truba otvorila.

Dete bi trebalo da se oseća bolje 12-24 sata posle uzimanja antibiotika, ali možda ćete morati da mu date i jednu ili dve doze sredstva za umirenje bolova dok antibiotik ne počne da deluje. Nikada detetu mlađem od osamnaest godina nemojte davati aspirin (čak ni „aspirin za bebe”) usled mogućnosti da dobije Rejov sindrom, potencijalno fatalno oboljenje mozga i jetre.
Očistite ušni vosak. U većini slučajeva, ušni vosak neće vam smetati ako ga ne dirate. Vosak (ušna mast) je otporan na vodu, štiti i čisti ušni kanal tako što skuplja prašinu i bakterije i sadrži enzime koji uništavaju štetne bakterije. Do problema može da dođe kada se vosak nagomila i ometa sluh tako što utiče na vibracije bubne opne.

Da biste otklonili nagomilani ušni vosak, stavite nekoliko kapi maslinovog ulja ili glicerina u uho da biste omekšali vosak, a zatim nežno isperite ušni kanal špricem (koji može da se kupi u apotekama). Ukoliko koristite neki preparat za ušni vosak koji se prodaje bez lekarskog recepta, izričito se iridržavajte uputstava datih u pakovanju da biste izbegli iritaciju. I poštujte upozorenje da ne treba koristiti štapiće za uši; oni samo guraju vosak dublje u ušni kanal i kidaju dlačice u uhu koje imaju zadatak da uklanjaju strane suptance iz uha.

Probajte s termoforom napunjenim toplom vodom. Mnoga deca smatraju da termofor napunjen toplom vodom – ne vrućom, ima veoma umirujuće dejstvo kada se koristi kao jastuk ili podmetač za glavu. Termofor umotajte u mekani peškir pre nego što stavite dete da legne na njega.
Treba spavati stojeći. Ne baš doslovno, ali verovatno ćete otkriti da se vaše dete oseća bolje ukoliko je uzglavlje na krevetu ili kolevci uzdignuto, tako da seuši dreniraju mnogo prirodnije. Bol u uhu obično dostiže vrhunac noću kada dete leži jer cevčice nisu u stanju da obave drenažu. Probajte s novim uglom i vidite da li to donosi poboljšanje.

Prirodni lekovi za ušne infekcije
Svi niže navedeni prirodni lekovi mogu da se koriste kao dopuna konvencionalnim medicinskim sredstvima.
Ishrana i unošenje hranljivih materija
Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekova. Doziranje zavisi od uzrasta.
• Bakterija mlečnog vrenjauništava bakterije koje izazivaju infekciju i potpomaže održavanje korisnih bakterija u crevima, jer kod dece koja uzimaju antibiotike u cilju lečenja ušne infekcije dolazi do uništavanja i ovih korisnih bakterija. Dajte detetu po jednu dozu dnevno tokom perioda od jedne nedelje posle uzimanja antibiotika, pridržavajući se uputstava datih u pakovanju.
• Vitamin C i bioflavonoidi ublažavaju zapaljenje koje prati ušnu infekciju. Dajte detetu po jednu dozu triput dnevno tokom perioda od jedne nedelje.

Biljni lekovi za ušne infekcije
Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekova. Doziranje zavisi od uzrasta.
• Ehinaceja uništava bakterije i jača imunološki sistem. Dajte detetu po jednu dozu triput dnevno tokom perioda od tri dana, a zatim po jednu dozu dnevno tokom još četiri dana.
• Beli luk uništava bakterije koje prate ušne infekcije. Dajte detetu po jednu dozu bezmirisnog belog luka dnevno tokom perioda od pet dana, ili se pridržavajte uputstava datih u pakovanju.

Prevencija
Neke ušne infekcije mogu da se spreče. Možete da smanjite verovatnoću da će vaše dete dobiti neko ušno oboljenje tako što ćete ga dojiti šest meseci ili duže (antitela u majčinom mleku utiču na otklanjanje infekcije), i držati dete uspravno pri hranjenju na cuclu kako mleko ne bi teklo u Eustahijevu trubu, gde može da izazove infekciju.
Veliki broj činilaca mora da se uzme u obzir kada se prave planovi za negu deteta, ali ukoliko je vaše dete podložno ušnim infekcijama, možda će mu biti bolje kod kuće s dadiljom nego u vrtiću s više dece (i više klica). A kod kuće možete da smanjite broj ušnih infekcija tako što ćete paziti da u kući ne bude dima; rezultati nekoliko istraživanja ukazuju da su deca pušača podložnija ušnim infekcijama nego deca nepušača.
Deci koja često dobijaju infekcije spoljašnjeg uha može da koristi ritual posle kupanja u trajanju od tridesetak sekundi – sušenje ušiju. Infekcije spoljašnjeg uha ili plivačko uho izaziva vlaga u spoljašnjem uhu, tako da održavanje ušiju u potpuno suvom stanju može da predupredi infekciju. Posle kupanja, uzmite fen za kosu i s udaljenosti od oko pola metra od detetovog uha uduvavajte topli vazduh u uho. Dovoljan je jedan minut da se potpuno osuši svaki trag zaostale vlage.

Kada zatražiti pomoć
Ušne infekcije često prate prehladu ili infekciju gornjih disajnih organa, stoga je ponekad teško reći gde prestaje prehlada, a započinje ušna infekcija. Ukoliko se vaše dete žali na bol u uhu, vuče uši, oštećenje sluha ili ima groznicu, obratite se pedijatru koji će možda propisati antibiotike.
Ukoliko se stanje vašeg deteta ne popravi u roku 24-48 sati od uzimanja antibiotika, ponovo se obratite lekaru; možda je potreban neki jači antibiotik. U retkim slučajevima, ušne infekcije koje se stalno ponavljaju mogu da budu posledica alergije na mleko; porazgovarajte s lekarom o ovoj mogućnosti ukoliko je vaše dete mlaće od godinu dana i ima hronične ušne infekcije.
Ukoliko dete nakon buđenja na jastuku uoči skoreni žućkasti ili krvavi iscedak, posetite lekara. Vaše dete možda ima perforaciju bubne opne, posebno ukoliko se prethodno žalilo na bol u uhu. Bubna opna će zaceliti (zapravo, perforacija je sastavni deo procesa zaceljivanja organizma), ali lekar će verovatno propisati antibiotike radi ubrzavanja ozdravljenja i suzbijanja infekcije.