Venska tromboza ishrana

Tromboza je bolest krvnih sudova koja nastaje stvaranjem ugruška (tromba) u venama ili arterijama. Može da se javi u trudnoći, nakon operativnih zahvata u predelu abdomena i karike, usled upale pluća, oštećenja endotela (unutrašnji sloj u zidu krvnog suda) kateterom, te nakon dugotrajnog sedenja spuštenih nogu (npr. tokom putovanja avionom) koje predstavlja rizik i za zdrave osobe…

venska tromboza
Najčešće se javlja u dubokim i u velikim venama male trbušne karlice – flebotromboza (tromboza dubokih vena), kao i u površinskim venama – tromboflebitis (tromboza površinskih vena). To su klinički, dijagnostički i prognostički dva različita oboljenja, ali novija istraživanja ukazuju na njihovu povezanost, te bi svakako, ako je dijagnostikovana tromboza površinskih vena, trebalo uraditi detaljnu pretragu kolor doplerom, da bi se utvrdio stepen trombotskog procesa.

Tromboza površinskih vena
Tromboflebitis tromboza površinskih vena je akutna, lokalna upala površinskih vena i okolnog vezivnog tkiva sa stvaranjem ugruška u šupljini površinske vene, koji dovodi do njenog potpunog ili delimičnog začepljenja. Uglavnom nastaje u proširenim venama. U slučaju površinskog tromboflebitisa, javljaju se crvenilo i otvrdnuće koji prate obolelu venu, sa izraženim osećajem bola. Retko, dolazi do komplikacija -sekundarna infekcija sa povišenom temperaturom sedimentacijom i brojem leukocita. Potkolenični tromboflebitis tretira se elastičnim zavojem koji se stavlja pre ustajanja iz kreveta ili elastičnom čarapom, uz lokalnu primenu heparinskih krema, uz razne obloge. Preporučuje se svakodnev šetnja zbog sprečavanja pojave tromboze u dubokom venskom sistemu.

Tromboza dubokih vena
Flebotromboza je pojava tromba u glavnoj veni noge ili u velikim venama karlice. Oboleli najpre ose oštar, iznenadan bol u nozi na kojoj najčešće nema znakova oboljenja. Dan – dva nakon pojave bola, natkolenica poplavi i otek da bi se tokom sledećih dana otok proširio na preponu, na spoljne polne organe, a često i na donji deo trbuha. Temperatura
može biti povišena, uz opštu uznemirenost. Kasnije, otok pri ležanju postepeno opada, a boja kože postaje normalna. Pri dizanju iz postelje i hodanju simptomi se ponovo javljaju. Ovaj oblik tromboze zahteva bolničko lečenje, jer je potencijalno izuzetno opasna, zbog mogućnosti pojave embolije. Savetuje se strogo mirovanje sa visoko podignutim nogama, uz nošenje čarapa za vene. Tromb se može ukloniti lekovima, ili operativnim putem. Ako se ne odstrani ili ne razbije u prva tri-četiri dana, pre nego što se zakači za zid vene, može da se javi posttrombotski sindrom. Reč je o kasnim posledicama tromboze uzrokovanim otežanim protokom krvi u dubokim venama: hroničan zastoj cirkulacije, edem (gomilanje tečnosti u tkivu, oticanje nogu), promene na koži (ekcemi) i rane na potkolenicama koje teško zarastaju.

Rizične grupe
Sklonost ka venskoj trombozi česta je u srednjoj životnoj dobi. Razlozi za njen nastanak su dugotrajno ležanje, uglavnom nakon raznih operativnih zahvata (operacija kuka, natkolenice, prostate, karlice, trbuha, materice, bešike…), paralizovanost, imobilizacija donjih udova, proširene vene. Faktori rizika su starost, gojaznost, trudnoća, uzimanje oralnih kontraceptiva, karcinom, zapaljenje pluća i plućne maramice, jaka fizička naprezanja, autoimuna oboljenja, bolesti koje prati hiperkoagulabilnost, infarkt, moždani udar, genetska predispozicija. Tromboze su česte posle porođaja, a naročito posle pobačaja.

Duboka venska tromboza ishrana
Veoma je važno pridržavati se osnovnih principa pravilne ishrane, a to su tri glavna obroka i dve do tri užine dnevno. Dnevni jelovnik treba bazirati na povrću i voću (sirovom ili spremanom na pari). Preporučuje
se konzumiranje manje masnog mesa: teletine, junetine, piletine bez kožice, posne ribe. Izbegavati prerađevine kao što su slanina, čvarci, kobasice. Povremeno je dozvoljeno konzumiranje ćurećih prsa ili neke druge kvalitetne posne šunke. Konzumirati mleko i mlečne proizvode sa manjim procentom mlečne masti i isključivo integralne žitarice. Izbegavati prženje hrane u dubokom ulju i pohovanje, već hranu spremati na pari, grilovati ili dinstati. Izbegavati slatkiše, razne grickalice, gazirana pića, alkohol, cigarete i kafu.

Dozvoljene namirnice u ishrani kod venske tromboze
Dozvoljene namirnice su jabuke, agrumi, lubenice, breskve, kajsije, ananas, teletina, govedina, piletina bez kožice, posna riba, ćureća prsa, posna kuvana šunka, krompir, paradajz, mahunarke, pečurke, korenasto povrće, kukuruz, krastavac, tikvice, paprike, što posniji mlečni proizvodi, običan jogurt, biljna pavlaka, kiselo mleko, pirinač, integralne žitarice i proizvodi od njih, med…

Zabranjene namirnice u ishrani
Izbegavati hranu bogatu vitaminom K, koji utiče na koagulaciju krvi: kupus, zeleno lisnato povrće, uključujući brokoli, karfiol, kelj, rotkvice, belu repu, avokado, borovnice, majonez, soju, grašak, teleću i pileću džigericu, žumance, acidofilni jogurt, pošto njegove bakterije same proizvode vitamin K.

Top namirnice u ishrani kod venske tromboze
Hrana može snažno da utiče na viskoznost krvi i prevencijom se proces pojave tromba može znatno usporiti.
-Beli luk je jedna od najmoćnijih namirnica protiv stvaranja krvnih ugrušaka. Glavni sastojak je ahoin, koji se najbolje iskorišćava iz izgnječenog čena.
-Crni luk takođe ima antitrombno dejstvo. Sadrži snažne antikoagulanse, a dnevno konzumiranje sprečava slepljivanje trombocita i poboljšava rastvaranje već formiranih ugrušaka. Delotvoran je i u kuvanom i u svežem stanju.
-Morska riba i riblje ulje iz masnih morskih riba regulišu protok i zgrušavanje krvi. Sadrže visok procenat omega-3 masnih kiselina koje razblažuju krv, sprečavaju slepljivanje krvnih pločica, podstiču rastvaranje postojećih ugrušaka i sprečavaju delovanjefibrinogena na nastanak novih. Svakodnevno konzumirati 100 g morske ribe (skuša, tuna, losos, sardine) ili barem nedeljno oko 300 grama konzervisane tunjevine.
-Voće i povrće smanjuju nivo fibrinogena koji utiče na stvaranje ugrušaka. Zbog obilja vitamina C i biljnih vlakana, imaju snažno dejstvo na rastvaranje ugrušaka.
-Zeleni čaj veoma povoljno utiče na zdravlje krvnih sudova. Njegovi sastojci smanjuju gustinu krvi, sprečavaju slepljivanje trombocita i taloženje holesterola na arterijskim zidovima, utiču na i rastvaranje formiranih ugrušaka, a samim tim sprečavaju pojavu infarkta i moždanog udara.
-Mnogi začini sprečavaju nastanak tromba – ljute papričice, đumbir, karanfilić, kim i kurkuma;

Venska tromboza ishrana – Predlog jelovnika

Doručak
1. Integralne pahuljice (3 supene kašike mešavine integralnih pahuljica, ovsene, pšenične, kukuruzne i ječmene, pomešati sa po 2 kafene kašike mlevenog lešnika i suvog grožđa, preliti sa 150 ml pirinčanog ili običnog nemasnog mleka), 1 manja banana i 2 dl svežeg soka od pomorandže;
2. Bareno ili poširano jaje sa 2 šnite ćureće ili druge posne šunke, jedno parče integralnog hleba, parče sira, paradajz i čaša soka; Užina
1. Parče pite od heljdinih
kora sa nadevom od bundeve, limunada; 2. Šaka jezgrastog voća sa suvim grožđem, limunada;

Ručak
1. Supa od paradajza, špagete od integralnog pšeničnog, heljdinog ili pirinčanog brašna sa prelivom od dinstanih tikvica sa svežim belim lukom i peršunom, salata od kukuruza i sveže crvene paprike, sok od breskve;
2. Pileća supa, belo pileće meso sa sosom od biljne pavlake i mirodjije, salata od pečenih paprika sa svežim belim lukom, parče integralnog hleba, mineralna voda sa limunom;

Užina
1. Jabuka, pirinčani keks i limunada;
2. Integralni keks sa malteksom i čaj;

Večera
1. Grilovana teletina, salata od mešanog sezonskog povrća sa dresingom od maslinovog i susamovog ulja i limunovim sokom, parče mladog nemasnog sira, parče crnog hleba sa semenkama;
2. Riba spremana u foliji, pečurke na žaru, krastavac salata sa jogurtom,
začinskim biljem i belim lukom, parče crnog hleba s semenkama.