Zauške prirodno lečenje

zauskeZauške su zapravo virusna infekcija parotidnih žlezda koje luče pljuvačku (nalaze se ispred svakog uha) i submaksilarnih žlezda (koje se nalaze ispod donje vilice).

Simptomi je javljaju dve do četiri nedelje posle kontakta s virusom. (Dete je zarazno otirilike šest dana pre ispoljavanja simptoma oboljenja pa do devet ili deset dana nakon oticanja žlezda.)
Zauške počinju slabošću, glavoboljom, bolovima u mišićima i visokom temperaturom. Tokom narednih nekoliko dana pljuvačne žlezde postepeno otiču i postaju osetljive. Kada se virus u potpunosti ispolji, dete će se osećati slabo, grozničavo i lomno, a vaš zadatak će biti da mu omogućite da se oseća što prijatnije. Posle nedelju dana, otok koji su izazvale zauške počinje da se smanjuje; detetovo lice trebalo bi da povrati normalan izgled u roku od deset dana.

Zauške tradicionalni načini lečenja
Nažalost, kada dete dobije zauške, ne možete da učinite mnogo toga, osim da se trudite da ublažite simptome. Kod groznice i opšte malaksalosti, dajte detetu acetaminofen ili ibuprofen. Nikada detetu mlađem od osamnaest godina nemojte davati aspirin (čak ni „aspirin za decu”) ukoliko mislite da ima zauške; kombinacija aspirina i virusne infekcije dovedena je u vezu s Rejovim sindromom.
-Što više vlage. Budući da parotidne žlezde koje luče pljuvačku moraju da rade „prekovremeno” da bi ovlažile hranu kada dete ima zauške, dajte detetu tečnu, kašastu hranu koju će moći odmah da proguta, na primer, supu, šejk, želatin i puding.

Prirodni lekovi za zauške
Svi niže navedeni prirodni lekovi mogu da se koriste kao dopuna konvencionalnim medicinskim sredstvima.

Ishrana i unošenje hranljivih materija
Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekova. Doziranje zavisi od uzrasta.
-Izbegavajte kisele napitke kao što su, na primer, voćni sokovi, koji pojačavaju bolno lučenje pljuvačke.
-Radije koristite mekanu hranu radi umanjenja bola prilikom žvakanja i gutanja.
-Beta-karotin podstiče isceljivanje sluzokože. Dajte detetu po dve doze dnevno tokom perioda od deset dana.
-Vitamin C jača imunološki sistem. Dajte detetu po jednu dozu vitamina C triput dnevno tokom perioda od jedne nedelje.
-Cink jača imunološki sistem i ubrzava ozdravljenje. Dajte detetu po jednu dozu dvaput dnevno tokom perioda od sedam do deset dana.

Lekovito bilje za zauške
Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekova. Doziranje zavisi od uzrasta.
-Koristite obloge od ricinusovog ulja radi ublažavanja bola u osetljivim, otečenim žlezdama. Zagrejte ulje toliko da bude toplo ne vruće. Natopite čistu rukavicu za kupanje u ulje, položite je na žlezde i ostavite da stoji deset ili petnaest minuta. Postupak ponavljajte dva ili tri puta dnevno.
-Dajte nemirnom detetu čaj od kamilice dvaput dnevno.
-Radi ublažavanja glavobolje, utrljavajte mu ulje pitome nane na slepoočnice.

Prevencija
Najjednostavniji način za prevenciju zaušaka jeste da dete vakcinišete protiv ovog oboljenja. Sa petnaest meseci većina dece dobija koktel vakcinu protiv malih boginja, rubeola i zaušaka. Dete se revakciniše pri polasku u školu ili kada dostigne uzrast od 10 do 12 godina, u zavisnosti od lekarevog saveta. Propratne pojave (osetljivost na mestu gde je data injekcija i niska temperatura) obično su blage. Porazgovarajte s lekarom ukoliko se brinete u vezi s vakcinisanjem deteta.

Kada zatražiti pomoć
Zauške mora da dijagnostikuje lekar jer i neke druge bolesti takođe dovode do oticanja žlezda u blizini lica. Različite virusne ili bakterijske infekcije mogu da izazovu otok limfnih čvorova koji laičkom oku može da liči na zauške. (Limfni čvorovi otiču ispod donje vilice; parotidne žlezde otiču iznad linije donje vilice.)
U retkim slučajevima, zauške mogu da dovedu do pojave encefalitisa (infekcije mozga ili kičmene moždine); obratite se lekaru ukoliko se dete oseća jako pospano, žali se na snažnu glavobolju ili ukočen vrat ili mu smeta jako svetlo. Neplodnost kod muškaraca kao posledica infekcije testisa kod dečaka u pubertetu koji dobiju zauške mnogo je ređa nego što se obično misli, ali se ipak obratite lekaru ukoliko vaš sin pubertetlija oboli od zaušaka.