Liker od limuna
Opšte je poznata lekovitost najpoznatije voćke iz roda citrusa. Smatra se da je limun ( lat. Citrus x limon ) nastao davnašnjim ukrštanjem dve voćke: citrona i pomele, ali danas postoji nebrojeno mnogo vrsta limuna, koji raste kao samostalno drvo. Svakako najpoznatije vrste su žuta i zelena vrsta limuna ( poznata kao laim ).
Plod limuna je izuzetno bogat C vitaminom, ali i mnogim drugim vitaminima i mineralima, uz izuzetno nizak procenat šećera, pa se zato najčešće upravo limun, odnosno sok od limuna preporučuje za raznorazne dijete čiji je cilj smanjenje telesne težine. Dijetetičari su dokazali, da iako ima izrazito kiseli ukus, limun zapravo alkalizuje organizam, pa se preporučuje njegovo svakodnevno korišćenje.
Pored toga što je i sastojak mnogih, vrlo ukusnih kolača i torti, te se često poslužuje i uz meso, limun je odličan izbor za spravljanje slatkih alkoholnih pića, poznatih kao likeri. Najčešći je liker od limuna onaj koji se spravlja sa domaćom lozovom rakijom, mada postoji i liker od limuna sa medom i takozvani ” Limonćelo “, koji je već vekovima omiljeno piće stanovnika južnog dela Italije i koji predstavlja mešavinu limuna i tradicionalno ruskog pića, ” Vodke “.
Kako napraviti liker od limuna
Liker od limuna, u domaćoj varijanti se priprema vrlo jednostavno. Da biste pripremili ovaj ukusni liker od limuna biće vam potrebno: 1 l domaće lozove rakije, 10 limunova, 900 gr šećera i 900 ml vode. Naravno, poželjno je da limun bude neprskan, ukoliko je moguće, a idealan izbor je onaj plod limuna koji je organski gajen.
Liker od limuna se zapravo priprema od njegove kore, zato je potrebno prvo da dobro operete limun, zatim da ga pažljivo oljuštite. Vodite računa da što manje bude one bele pokožice, koja daje gorčinu likeru. Kada oljuštite koru, stavite je u pripremljenu teglu sa širokim otvorom. Limunovu koru zatim prekrijte rakijom, pa dobro zatvorite teglu i odložite je na tamno i hladno mesto, na kome treba da odstoji sedam dana.
Nakon sedam dana sledi druga, završna faza pripreme likera od limuna. Pomešajte vodu i šećer, pa prokuvajte na tihoj vatri, ali ni u kom slučaju ne bi trebalo da provri, već samo da se rastopi šećer. Zatim tečnost iz tegle sa limunovom koru procedite ili kroz gazu ili kroz cediljku, pa prespite u odgovarajuću flašu i pomešajte sa rastopljenim šećerom. Zatvorite dobro flašu i ostavite još dva dana da odstoji na tamnom i hladnom mestu, da se liker od limuna dobro sjedini.
Imajte na umu da je liker od limuna izvrsnog ukusa kada se služi hladan, pa ga možete držati i u frižideru.
Liker od limuna ” Limonćelo “
Ovaj liker od limuna se već generacijama tradicionalno konzumira u južnom delu Italije, a njegova priprema je izuzetno jednostavna i vrlo slična pripremi običnog likera od limuna, s tim što se umesto domaće rakije koristi ” Vodka “. Za pripremu likera ” Limonćelo ” pored litra ” Vodke ” je potrebno i 6 – 7 plodova limuna ( naravno, poželjno neprskanih ili, pak organski gajenih ), 600 gr šećera i 1 litar vode.
Prva faza pripreme ovog likera je istovetna kao kod pripreme običnog likera od limuna. Jedina, uslovno rečeno razlika u pripremi jeste što je za ” Limunćelo ” neophodno dobro prokuvati šećer i vodu, dok se sirup blago ne zgusne. Potom sledi isti postupak kao i kod pripreme običnog likera od limuna.
Takođe, i ” Limunćelo ” je poželjno služiti hladan.
Liker od limuna i med
Liker od limuna i meda je samo jedna od mnogobrojnih varijanti pripreme likera od limuna. Neki će vam reći da je možda zdravije pripremati liker od limuna sa medom, uzevši u obzir da se ne koristi beli šećer, već med. Vrlo je mala razlika u pripremi likera od limuna i meda, u odnosu na obični liker od limuna ili ” Limunćelo “. I liker od limuna i meda je prilično jednostavan za pripremu, s tim što je za nijansu skuplji, uzevši u obzir da se za njega koristi med.
Kod ovog likera se mere malo razlikuju u odnosu na prethodna dva likera, ali i sastojci. Na 1,5 l rakije ide 1 kg limuna, 1 kg meda i sok od 2 limuna ( po želji ). Naravno, i za pripremu ovog likera je poželjno koristiti neprskani, po mogućstvu organski gajen limun i prirodan med, ali za pripremu ovog likera se koristi ceo limun, a ne samo njegova korica.
Liker od limuna se priprema na sledeći način: dobro operite limun, pa ga isecite na četvrtine ( sa sve koricom ), poređajte u teglu sa širokim grlom i prelijte rakijom. Ostavite na hladnom i tamnom mestu da odstoji sedam dana, s tim da je poželjno da promućkate teglu svakoga dana.
Kada prođe sedam dana procedite sadržaj iz tegle, bilo kroz gazu, bilo kroz cediljku. Zatim zagrejte med na tihoj ringli dok se ne rastopi, pa u njega dodajte proceđenu rakiju i sve sjedinite dok se med potpuno ne rastopi.
Ukoliko želite, možete dodati i isceđen limunov sok. Ovaj liker ne morate držati u frižideru.