Čaj od cvetova lipe

caj od lipeČaj od lipovog cveta (lipe) idealno je sredstvo za iskasljavanje, pa se preporučuje astmatičarima
i obolelima od bronhitisa, preparati od ove biljke efikasni su i u slučaju otežanog varenja, grčeva, umora…

Lipa je široko rasprostranjeno listopadno drvo, koje čak i laici lako prepoznaju. Najbolje uspeva na većim nadmorskim visinama, na šumovitim proplancima, a prepoznaje se po stablu sa glatkom korom, boje od crne do zagasitosive, u visinu raste do 30 metara, a listovi su specifičnog srcolikog oblika. Ono što ovo drvo čini upečatljivim jesu njegovi cvetovi sa veoma intenzivnim, prijatnim mirisom i oni krajem proleća počinju da cvetaju.Čuveni su po osobinama zbog kojih se masovno koriste u fitoterapiji. Čaj od cvetova lipe potvrđeno je jedno od najefikasnijih biljnih sredstava za izbacivanje sluzi i ubrzanje iskašljavanja i koristi se za lečenje prehlada i kašlja. Zbog opšteg blagotvornog dejstva na čitav respiratorni sistem čaj od cvetova lipe preporučuje se astmatičirama i pacijentima obolelim od bronhitisa. Preparati od lipe pomažu i u slučaju otežanog varenja i grčeva u stomaku, a pospešuju i izbacivanje vode iz organizma,kroz mokraću i znoj tako da doprinose poboljšanju zdravstvenog stanja u slučaju gihta, upala, otoka i kamena u mokraćnim kanalima i bubrezima.

Čaj od cvetova lipe ima blago sedativno dejstvo i upotrebljava se za smirenje, doprinosi opuštanju i relaksaciji, otklanja umor i preforsiranost nerava, a koristi se i kao efikasna pomoć protiv nesanice.

Listovi lipe -u narodnoj medicini stavljani su na opekotine, ogrebotine i ubode i verovalo se da doprinose zaceljivanju rana. Cvetovi ove biljke beru se odmah pošto se otvore i sezona branja traje do sredine leta, a posle toga skupljaju se samo u izuzetnim prilikama, jer stariji cvetovi sadrže neuporedivo manje lekovitih supstanci.

Cvetovi lipe se suše na vazduhu, bez direktne izloženosti sunčevim zracima i u takvom stanju čuvaju se u staklenim posudama. Lekovito svojstvo zadržavaju nekoliko meseci i iskusni travari leti naberu dovoljne količine lipovih cvetova, koje potom obilno koriste u toku zimskih meseci. Mladi listovi ove biljke mogu se koristiti kao hrana, jedna od najboljih zamena za čokoladu proizvodi se od zdrobljenih plodova lipe, a suvo lišće koristi se i kao zamena za majoran i origano. Ukoliko iz nekog razloga nije moguće nabaviti cvetove lipe, mogu se koristiti i listovi koji imaju manje lekovitih materija u sebi, ali pokazuju blagotvorno dejstvo.

Tinktura od lipe
U 80% alkohola dodati 3 kašike sveže ubranih cvetova lipe. Izgnječiti kašikom, dobro promešati. U čvrsto zatvorenoj staklenoj posudi držati na sunčanom mestu nekoliko nedelja dok tečnost ne požuti, zatim procediti. Za terapiju koristiti kafenu kašiku tinkture razmućenu u čaši vode.

Čaj od lipe za bolje varenje
Skuvati blagi čaj od jednakih količina cvetova kamilice i nane. Piti ga mlakog i nezaslađenog u toku obroka ili neposredno posle jela.

Čaj od lipe pravilno pripremanje
Na jakoj vatri skuvati pola litra vode i, pošto proključa, u nju dodati 3 kašike cvetova lipe, dobro promešati. Sud pokriti i posle 15 minuta procediti. Piti isključivo toplo, nekoliko šolja u toku dana.

Za posekotine
Nabrati nekoliko listova lipe, po mogućnosti sa viših grana,dobro oprati,sitno ih iseckati i naneti na sterilnu gazu. Staviti u blizini rane, ne direktno na nju, i držati sat-dva.