Dijeta za giht

Giht ,bolan oblik artritisa je u velikoj meri povezan sa ishranom posebno sa konzumiranjem velikih količina mesa , plodova mora i alkohola .Kao rezultat toga dijeta za giht se koristi da se uvedu restrikcije ovih namirnica u ishrani.Ovo čini dijetu za giht teškom za držanje ali srećom , noviji lekovi za lečenje gihta su smanjili potrebu za toliko strogm dijetom.

Novija dijeta za giht liči na plan zdrave ishrane – prihvatljiv za većinu ljudi .Pored toga pomaže vam da održite zdravu telesnu težinu i izbegnete nekoliko hroničnih bolesti ,takodje ova dijeta može da doprinese boljoj ukupnoj borbi sa gihtom.

Giht se javlja kada visoki nivoi mokraćne kiseline u krvi uzrokuju formiranje kristala i njihovo akumuliranje oko zglobova.

Vaše telo proizvodi purine koji imaju važnu ulogu u ćelijskom metabolizmu.Purini se prirodno javljaju u telu, ali ih takođe dobijamo jedući neke vrste hrane, kao što su meso, ribe, špargle i pečurke .

Dijeta za giht pomaže u kontroli proizvodnje i eliminaciji mokraćne kiseline ,što može da spreči napade gihta ili dovede do smanjenja težine.Oboleli od gihta su u 70 posto slučajeva gojazni a bolest se mnogo češće javlja kod muškaraca nego kod žena.Dijeta nije tretman za giht , ali može pomogne u kontroli napada.Gojaznost je takođe faktor rizika za giht , tako gubljenje težine može vam pomogne da smanjite rizik od napada.

Ishrana za giht

Ishrana za giht smanjuje unos namirnica koje su bogate purinima , kao što su meso i proizvodi od mesa,što pomaže u kontroli proizvodnje dijeta za gihtmokraćne kiseline .Ishrana takođe ograničava alkohol , posebno pivo , koje je povezano sa napadima gihta napada. Ako ste gojazni neophodno je i da smanjite težinu .Međutim , izbegavajte post i brz gubitak težine , jer na takav način ne možete da sprečite napade gihta.Pijte dosta tečnosti da pomognete ispiranje mokraćne kiseline iz tela .Takođe, izbegavajte visoko proteinske dijete za mršavljenje , koji mogu da izazovu proizvednju previše mokraćne kiseline ( hiperurikemija ) .

Dijeta za giht podrazumeva ograničenje unosa svih vrsta mesa uključujući i ribu.Životinjske belančevine su bogate purinima.Možete jesti do 150 grama mesa nekoliko puta nedeljno.

Giht je takvo oboljenje da zapaljenje može da traje nekoliko dana bude izuzetno je bolno, a može da prođe i ako se bolest ne leči lekovima.Kada napad prođe, pacijent je potpuno zdrav, ništa ga ne boli, sve do sledećeg napada.

Osim što napadaju zglobove, kristali purina idu i u bubrege, oštećuju im tkivo i mogu da dovedu do ozbiljnih bolesti.

Osim najučestalijeg, primarnog gihta, postoji i sekundarni oblik koji I nastaje kao posledica nekih drugih bolesti gde je metabolizam purina povećan a smanjeno izlučivanje mokraćne kiseline. Nivo purina je, na primer, povišen u slučaju leukemije i drugih malignih procesa, zbog čega i takvi bolesnici odmah dobiju lek za smanjenje mokraćne kiseline.

DIJETA ZA BOLESNIKE SA GIHTOM

Zabranjene namirnice
Iznutrice
(jetra, bubrezi,mozak)
Jezik
Mesni ekstrakti
Slanina
Svinjsko meso
Goveđe meso
Guščije meso
Sardine
Školjke
Sočivo
Alkoholna pića
Konzervisano meso
Konzervisane ribe
Kakao
Čokolada
Kafa
Čaj

Dozvoljene namirnice

Beli hleb
Pecivo
Dvopek
Pšenične klice
Makarone
Kukuruzno brašno
Jaja
Mleko
Mladi sir
Zelje
Šargarepa
Celer
Krompir
Grašak
Tikvice
Paradajz
Krastavci
Rotkvice
Sve vrste voća
Sokovi

Umereno koristiti

Hleb od raži
Karfiol
Spanać
Masti u ishrani ograničiti