Dan se započinje kafom i cigaretom, doručak se preskače ili se jede s nogu, a tu su i prejedanje (desert je obavezan!), kasna večera, gašenje žeđi gaziranim napicima i pivom…
Vremena za pripremanje zdrave hrane ima malo, a proizvodi prehrambene industrije koji obiluju veštačkim dodacima i solju postali su zamena za domaće obroke zbog toga sve češći problemi sa čirevima na želucu i dvanaestopalačnom crevu nisu čudo…
I čir na želucu i čir na dvanaestopalačnom crevu karakteriše snažan bol u gornjem delu stomaka, ali se u slučaju čira na želucu javlja nakon jela, dok onaj na dvanaestopalačnom crevu nastaje kada je stomak prazan. Uzrok ovih bolesti dovodi se u vezu s viškom kiseline, infekcijom helikobakterom pilori, nepravilnom ishranom, stresom i dugogodišnjom upotrebom nekih lekova.
Čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu ishrana
Pravilnom ishranom ulkusne bolesti mogu se držati pod kontrolom, a tako ćete poboljšati i kvalitet života.Treba jesti manje a češće, sa pauzama od najmanje tri sata, i voditi računa o kombinovanju namirnica. Hrana mora biti lako svarljiva, nipošto masna i prezačinjena.
Preporučljivo je jesti integralni hleb, najbolje onaj koji je odstojao bar jedan dan. Poželjno je izbegavati kvasac, belo brašno, šećer, svinjsko meso, masne i topljene sireve, mleko, jaja, a konzerviranu hranu, mesne prerađevine i suho-mesnate proizvode potpuno izbaciti iz ishrane. Nisu preporučljivi ni majonez, orasi, kiseli kupus, kelj, grašak, soja, pečurke, paprika, rotkve, svež crni i beli luk, senf, čokolada, Ijuta paprika, ren, gazirani napici…
Namirnice koje moraju postati obavezan deo jelovnika jesu pirinač, pšenični i kukuruzni griz, nezaslađeno pecivo, sir sa manjim procentom masti, kiseli mlečni napici, riba i meso – teletina, junetina, jagnjetina, jaretina, piletina (dinstane, kuvane, pečene u foliji), meko kuvana jaja, biljna ulja, banane, krompir…
Sveže isceđen sok od kupusa narodni je lek protiv čira na želucu.
Pojedine sorte kupusa sadrže više soka od drugih.
BAZNOM DIJETOM PROTIV ČIRA
U slučaju čira od velike pomoći može biti pH dijeta, koja podrazumeva svakodnevno konzumiranje 80% baznih i 20% kiselih namirnica. U bazne namirnice spadaju sveže voće i povrće, naročito limun (iako je kiseo, ima baznu reakciju) i dinja, bademi, proso, kinoa, žumance, med, krompir s ljuskom. U kiselu hranu spadaju meso, belance, mlečni proizvodi, kafa, alkohol, riba, pirinač, krompir bez ljuske…