Neprijatan zadah iz usta uzrok i lečenje

Saznajte:

– neprijatan zadah iz usta uzrok
– zadah zbog želuca
– zadah zbog sinusa
– zadah kod beba
– kako se rešiti zadaha iz usta

Zadah iz usta uzrok

Po nekim istraživanjima, utvrđeno je da gotovo svaka druga osoba ima problem sa neprijatnim zadahom iz usta, bar u nekom periodu života. Ovo je veoma česta pojava, koja nije nimalo prijatna, čak može izazvati i ozbiljnije probleme sa samopouzdanjem, depresiju, povlačenje u sebe, izbegavanje socijalnih kontakta i slično. Postoje brojni uzroci koji mogu dovesti do ovog problema, ali stručnjaci se slažu da je u najvećem broju slučajeva glavni uzročnik loša oralna higijena.

neprijatan zadah iz usta

Zadah iz usta uzrok:

– loša oralna higijena

– oboljenja zuba, afte, infekcije u usnoj duplji

– suva usta (kada se ne stvara dovoljno pljuvačke)

– pušenje

– ishrana (ukoliko konzumirate hranu jakog mirisa)

– dehidratacija organizma (povraćanje, dijareja, visoka temperatura)

– upala sinusa i disajnih organa

– bolesti organa za varenje

– dijabetes

– hormonalni disbalans tokom trudnoće, menstruacije, menopauze

– dijabetes

– upotreba određenih lekova

– neka druga sistemska oboljenja

Zadah iz usta zbog želuca

Zadah iz usta zbog želuca nije retka pojava. Naime, sve je veći broj ljudi koji usled savremenog načina života i nekih drugih faktora, imaju problema sa želucem – gastritis, čir i sl. što prouzrokuje neprijatan zadah. Ukoliko se ustanovi da je uzrok zadaha neko oboljenje želuca, u najvećem broju slučajeva to su razni tipovi gastritisa, odnosno zapaljenja želučane sluznice, gde je vrlo čest uzročnik bakterija Helicobacter pylori. Usporen motilitet želučano-crevnog trakta dovodi do toga da se hrana duže zadržava u želucu i crevima, što dovodi do nakupljanja raspadnutih produkata varenja – što uzrokuje neprijatan zadah. Preterano lučenje želudačne kiseline takođe može uzrokovati loš zadah, zatim vraćanje sadržaja hrane i slično. U tom slučaju se treba konsultovati sa gastroenterologom, koji će vam prepisati odgovarajuću terapiju.

Slično>>> 6 uzroka za loš zadah iz usta

Zadah iz usta zbog sinusa

Da li ste znali da uzrok neprijatnog zadaha može biti i hronična upala sinusa? Zadah iz usta zbog sinusa je takođe veoma česta pojava. Ovo ne treba da čudi, jer su nosna i usna šupljina povezane. Upala sinusa, prehlada i druge bolesti organa za disanje utiču na dah jer je nos povezan s usnom šupljinom – tako da se zbog začepljenja nosne šupljine diše na usta, dolazi do sušenja usne duplje, a ukoliko se pljuvačka ne luči dovoljno onda bakterije bujaju, pa se pojavljuje neprijatan zadah. Upala sinusa koja se ne leči vrlo često dovodi do pojave neprijatnog zadaha, tako da se u ovom slučaju mora najpre delovati na rešenje glavnog uzročnika problema zadaha, a samim tim će izostati i neprijatan miris zadaha.

Povezano>>> 5 prirodnih lekova protiv lošeg zadaha iz usta

Zadah iz usta kod beba

Neretko se dešava da majke primete da beba ima neprijatan zadah, a ova pojava se obično uočava ujutru. Uzroci neprijatnog zadaha kod beba mogu biti brojni, ali u najvećem broju slučajeva reč je o infekcijama usne duplje.

Zadah iz usta kod beba je povezan sa razmnožavanjem štetnih bakterija u usnoj duplji. Takođe, uzrok može biti i uvećan treći krajnik, vraćanje sadržaja iz želuca, loše svarena hrana i sl. Ovde treba biti posebno obazriv kako bi se otkrio pravi uzročnik problema zadaha, jer bebe ne mogu da kažu šta ih muči. Probajte da pratite stanje, koliko često se pojavljuje zadah, u koje doba dana, pre ili posle jela i slično. U svakom slučaju, neophodna je konsultacija sa lekarom kako bi se otklonile sve sumnje.

Slično>>> Zadah iz usta kod dece i odraslih lečenje

Kako ukloniti zadah iz usta

Glavno pitanje koje muči osobe koje imaju problema sa zadahom, jeste: Kako ukloniti zadah iz usta? Kako bi se delovalo na pravilan način, potrebno je najpre utvrditi koji uzrok dovodi do zadaha, jer otklanjanjem uzroka – uklonićete i neprijatan zadah.

U narednom tekstu navešćemo neke od načina da se rešite neprijatnog zadaha.

Kako ukloniti zadah iz usta:

– pravilno održavanje higijene usne duplje (pasta za zube i četkica, konac za zube, tečnost za ispiranje usta, osim zuba morate očistiti i jezik)

– izbegavajte jaku i začinjenu hranu

– pijte zeleni ili crni čaj

– grgljanje limunovog soka rastvorenog u vodi

– pijte što više vode (hidratacija organizma sprečava pojavu neprijatnog zadaha)

– soda bikarbona može poslužiti kao sredstvo za čišćenje zuba i usne duplje, jer zahvaljujući svom alkalnom sastavu neutrališe bakterijsku infekciju u ustima

– grgljajte jabukovo sirće rastvoreno u čaši vode

– jedite što više citrusa (pomorandža, grejpfrut itd.)

– žvakanje peršuna neutrališe neprijatan zadah

– karanfilić je prirodni antiseptic i ubija bakterije u usnoj duplji, čime eliminiše zadah

– ispirajte usta čajem od žalfije ili nane

– jedite sveže jabuke

– jedite lubenice i breskve, jer oni stimulišu lučenje pljuvačke, a pljuvačka je najveći neprijatelj bakterija u usnoj duplji

– kiseli sokovi, kisele i ljute bombone, žvakaće gume stimulišu lučenje pljuvačke

– koristite bezalkoholne vodice za ispiranje usne duplje, jer alcohol može dodatno isušiti usnu duplju.

Saznajte više>>> Smrdi ti iz usta! Šta sve može biti razlog i kako se rešiti zadaha