Debljanje – gojenje u trudnoći

Naravno da tokom trudnoće ne možete da imate malu kilažu i normalno je da imate koji kilogram viška. Međutim, ako vas zanima od čega se trudnice najviše goje tokom trudnoće, pročitajte u nastavku članka.

Istraživanja su pokazala da trudnice koje jedu dok gledaju televiziju mnogo više kilogtrama dobiju u toku trudnoće od trudnica koje jedu obroke za stolom. Deca trudnica koje su dobile mnogo kila u trudnoći imaju veću šansu da budu gojazna od trudnica koje su imale normalnu kilažu za vreme trudnoće.

Jako je bitno da se ne prejedate u toku trudnoće i da ništa ne grickate dok gledate televiziju. U toku trudnoće se hranite zdravo, jer na taj način pomažete i vašoj bebi. Unošenjem praznih kalorija bebi ne omogućava normalan razvoj.

Debljanje u trudnoći zavisi o tome koliko inače imate kilograma, odnosno koliko ste imali pre nego što ste ostali trudni. Svaka trudnoća za sobom nosi promene na koje se neke buduće mame teško mogu nakviknuti, pa zbog toga mnoge od njih pokušavaju da jedu manje kako kasnije ne bi imale problema sa prevelikom težinom.

gojenje u trudnoci

Kako ne bi bile u strahu od prekomerne težine pokušajte popričati sa svojim lekarom, koji će vas još jednom upoznati sa informacijom da velik deo kilograma dobijenih tokom trudnoće nestane nakon rođenja deteta.

Svaka trudnica mora znati da tokom trudnoće u sebe mora unositi namirnice koje obiluju ključnim sastojcima koji će pomoći detetu da se normalno razvija. Važno je imati zdravu i uravnoteženu ishranu bogatu vitaminima i vlaknima.

Pročitajte i Dozvoljeni kilogrami (povećanje težine) u trudnoći

Koliko se trudnica sme udebljati je pitanje za koje ne postoji opšti odgovor što će vam reći i vaš lekar. A pored toga što zavisi o kilogramima koje ste imali pre trudnoće, debljanje u drugom stanju zavisi io tome je li vam ovo prva trudnoća.

Ono što je sigurno je da se u proseku dobija između 10 i 15 kg. Za žene koje su mršavije ili koje nose blizance podstiče se da dobiju između 14 i 18 kg, a onima s viškom kilograma i malo nižim se savetuje debljanje između 8 i 14 kg.

Bilo bi najbolje kada bi kilograme dobijali postepeno i to uz pomoć zdrave ishrane kako ne organizam ne bi doživeo šok. Koliko nije dobro jesti previše, toliko nije dobro suzdržavati se od hrane. Bilo kakav oblik dete tokom trudnoće ne dolazi u obzir.

Velik broj žena uspe da izgubi kilograme prvih šest nedelja posle porođaja. Ponekad je potrebno oko 9 meseci da izgubite sve kilograme koje ste dobili tokom trudnoće. Umerena rekreacija i uravnotežena ishrana vaš je put prema liniji kakvu ste imali pre nego što ste ostali trudni.

Pročitajte i Saveti za ishranu u trudnoći

Šta izbegavati u trudnoći?

Postoji sveopšte mišljenje da trudnice mogu jesti što žele i kada žele, ali studije pokazuju drugačije. Trudnoća podrazumeva da pazite što unosite u telo. Ne zaboravite da je vaša ishrana sad postala i ishranom vašeg nerođenog deteta. To znači da treba biti zdravi za oboje.

Pročitajte i Pravilna ishrana u trudnoći i dobijanje na težini

Iako su morski plodovi jako dobar izvor proteina i omega-3 masnih kiselina, neki plodovi zadrže živu. Izbegavajte sabljarke, skušu, tunu i sl. Pljeskavice, kobasice, viršle i razne druge mesne proizvode treba izbegavati takođe. Ovi proizvodi su izvori retkih ali potencijalno opasnih bolesti kao što je listerioza. Ako konzumirate ovu hranu povedite računa da je kuvana na određenoj temperaturi. Mozzarella, obrano mleko i sveži sir mogu biti deo vaše zdrave ishrane, no sve to sadrži nesterilisane mleko te može biti jako opasno za vas i vašu bebu. Velika studija sprovedena 2008. godine dokazala je da 200 miligrama kofeina dnevno mogu uzrokovati prestanak rasta fetusa. Izbegavajte kofein što je više moguće, te zamenite regularnu kafu sa onom bez kofeina. Iako jedna čaša alkohola neće naštetiti vašem detetu, treba ga skroz izbegavati. Konzumacija alkohola može dovesti do pobačaja.