O celulitu ne treba razmišljati kao o estetskoj grešci jer on to nije – radi se o pravoj bolesti masnih ćelija nakupljenih nekoliko milimetara ispod kože. Koristite delotvorne metode u borbi sa njima.
Celulit je problem s kojim se susreće oko 80% žena. Jastučići i nakupine, popularno nazvane “pomorandžina kora”, koje se pojavljuju na bedrima, bokovima, nadlakticama, stražnjici i nogama ne biraju žrtve. Činjenica je da se s celulitom bore čak i vrlo mlade devojke, a podjednako su mu podložne žene idealne linije, one s viškom kilograma ili pak mršavice. Dugo se celulit smatrao vrstom gojaznosti, a zahvaljujući istraživanjima, otkrivena je prava priroda celulita. Reč “celulitis” medicinski označava upalu vezivnog tkiva pod kožom. No, kad je celulit u pitanju, ne radi se o upali, već o bolesti masnih ćelija, nakupljenih nekoliko milimetara ispod kože. Iako su uzroci ove bolesti naizgled mnogostruki, svi imaju zajedničku osnovu – promenjen odnos između krvi koja protiče krvnim sudovima i tečnosti u međućeliskim prostorima u tkivu.
Četiri faze
Celulit nastaje postepeno i neopaženo pa nikada nije samo jedne vrste na svim delovima tela.
1. faza – odlikuje se velikim zadržavanjem tečnosti (pojava edema) u međućeliskim prostorima. Koža je spolja još glatka, a na pritisak prstom ostaje udubina koja nestaje nakon nekoliko sekundi.
2. faza – celulit traje već godinama. Koža postaje mekanija i opuštenija, pritisak prsta ostavlja vidljiv trag, iako još nije bolan. Pod prstima se mogu osetiti i sitne kvržice.
3. faza – Koža poprima izgled “narandžine kore”, a kvržice su jasno vidljive i bez pritiska prstom. Koža je hladna, sa mrljama, bolna na dodir, kao da je izgubila osetljivost.
4. faza – Koža gubi elastičnost i poprima karakterističan izgled “madraca” – vidljive su i udubine i ispupčenja jer osim kvržica nailazimo i na delove samo sa nakupljenom tečnošću. Već lagani pritisak na to mesto izaziva modrice.
Zdrav život i mali trikovi
Celulit može vrlo lako neopaženo preći u uznapredovali stepen, a tada ga je mnogo teže izlečiti. Pa, kako ga sprečiti? Zdravim načinom života i malim trikovima.
Voće i povrće i voda
Ishrana treba da bude raznovrsna, sa malo kaloričnih namirnica (šećer, kolači, masnoće itd), a bogata vlaknima (hleb i testenina od celovitih žitarica), voćem i povrćem, biljnim uljima, koji sadrže dovoljno vitamina A, E, C, K.
Voda i so
Hranu treba što manje soliti i piti najmanje 2 litre dnevno, tokom celog dana.
Kretanje
Svaki dan malo gimnastike i kretanja korisno je jer tamo gde su mišići, nema masti. Pola sata hodanja na dan najjednostavniji je način za poboljšanje cirkulacije u nogama i sprečavanje celulita. Izvrsna je vožnja biciklom, plivanje, trčanje umerenim tempom, hodanje.
Odeća
Ne može li se izbeći dugo sedenje (zbog posla, na primer) treba nositi udobne cipele ili ortopedske klompe. Odeća što steže, kao gaćice i bodiji sa suviše čvrstom gumom oko nogu, pripijene jeans pantalone, kaiševi, podvezice na pola butine i grudnjaci čije se naramenice urezuju u kožu, sputava pravilan krvotok i time pospešuje stvaranje celulita.
Čarape
Elastične čarape podržavaju mišiće listova i bedara i time olakšavaju cikulaciju u venama. Dobre su za one koji ceo dan provode ili samo stojeći ili samo sedeći, pa zbog oslabljene cirkulacije uveče osećaju težinu i bol u nogama.
Salo ‘sluša’ naredbe, celulit-ne
Salo na bokovima, stomaku, zadnjici i butinama nije uvek celulit, kako se najčešće misli za sloj masnoće između kože i mišića. No, jedno je salo na “strateškim” dijelovima ženskog tela, a drugo su kvržice celulita. U čemu je razlika? Kod nakupina sala, masne su stanice zdrave i reaguju na podsticaje metabolizma. Pohranjuju i ispuštaju kapljice masnoće poštujući naredbe koje primaju nervnim i krvnim putem. Kad je u pitanju celulit, masne ćelije zarobljene vezivnim vlaknima i natopljene vodom iz krvnih sudova, degenerišu i postaju inertni jastučići masti nesposobni da reaguju na podsticaje izmene materije.
Šta jesti
Dijeta za mršavljenje ne deluje na celulit. Nije dovoljno paziti samo na kalorije ili izgubiti koji kilogram. Ishrana mora biti zdrava, uravnotežena i raznovrsna, i osnivati se na što je moguće jednostavnijim jelima.
Zeleno svetlo
Voće, povrće, hleb i testenina od celovitih žitarica, jogurt, sveži sirevi, obrano mleko, mahunarke, riba, voda, belo meso, sokovi od voća i povrća.
Žuto svetlo
Kolači, crveno meso, maslac, suvo voće, kafa i čaj, masnoće, biljna ulja, punomasno mleko, sladoled, jaja, rafinisane žitarice, tvrdi sirevi, dijetetska sol, aromatične trave, vino.
Crveno svetlo
Mesni naresci, hrana iz konzerve, sol, slane grickalice, prženi krompirići, hamburger, pržena hrana, vrhnje, bešamel, ušećereno voće, džemovi, kolači s čokoladom, masno meso.