Dijeta bez prostih ugljenih hidrata za skidanje sala sa stomaka

Dijeta bez ugljenih hidrataza pored toga što podstiče skidanje sala sa stomaka takodje skida i kilograme i to za 7 dana do 2 kg, reguliše pritisak  i snižava trigliceride…

Kad se kaže dijeta, obično se pomisli na gladovanje i dosadno brojanje kalorija.Ali ne mora biti tako, dijeta uopšte ne mora da bude komplikovana da bi bila uspešna. A ova dijeta za skidanje sala sa stomaka to i potvrdjuje! Poštujte osnovno pravilo da ne jedete ugljene hidrate posle 17 h i svake nedelje ćete skidati 2 kilograma sala sa stomaka ali i ostalih delova tela!

Autorka ove dijete pod nazivom “Carb Curfew”, što bi u bukvalnom prevodu sa engleskog značilo “policijski čas za ugljene hidrate”, je američka nutricionistkinja Džoana Hol. Ideja je bila da osmisli jednostavna dijeta koje će svi moći da se pridržavaju, koja ne uključuje komplikovano brojanje kalorija, niti potpuno odricanje od ozloglašenih ugljenih hidrata . Svi najhitniji nutrijenti su uvršteni u ovu dijetu – proteini, vlakna, ugljeni hidrati, zdrave masnoće… poenta je da budu pravilno raspoređeni. Tako, osnovno pravilo je da se posle 17 h ne unose ugljeni hidrati, odnosno namirnice poput hleba, testenine, pirinča, krompira, žitarica…

dijeta bez ugljenih hidrata skidanje sala sa stomaka

Zašto je ovo važno? Poznato je da je metaboljzam najbrži ujutru, a kako vreme odmiče oh se usporava, pa tako uveče najteže prerađujemo hranu. Ugljeni hidrati su poznati po tome da se sporo razlažu. Pošto nam je metabolička moć organizma u kasnijim popodnevnim časovima oslabljena, ako unosimo ove namirnice, jedino što će se desiti jeste taloženje masnih naslaga!

Tokom ove dijete za skidanje sala reporučuje se lagana rekreacija, a najbolji trening je malo brža šetnja u trajanju od 45 minuta do sat vremena.

Slično>>> Sasi voda za mršavljenje

Ozloglašeni ugljeni hidrati

Većina efikasnih dijeta se bazira na smanjenom unosu ugljenih hidrata, i to nije slučajno, iako nam pružaju energiju koja je neophodna da bi naše telo i mozak funkcionisali tokom celog dana, loša strana ugljenih hidrata je što se u određenim situacijam pretvaraju u salo, i to posebno u predelu stomaka. To se dešava kada su skladišta u kojima se oni čuvaju (mišići i jetra) puni, a naše telo se nalazi u stanju mirovanja (sedimo, ležimo, ulažemo minimalan napor) i nema veliku potrebu za energijom. Višak ugljenih hidrata nema bukvalno gde da ode, pa se tako transformiše u salo. Zato nije dobro da u vreme kada nam je matabolizam usporen, a mi nismo na vrhuncu fizičke aktivnosti, unosimo ugljene hidrate. Treba napomenuti i to da ugljeni hidrati koji su u ovoj dijeti dozvoljeni (do 17 h) su iz grupe složenih, sa niskim glikemijskim indeksom. Ovi ugljeni hidrati sadrže vlakna koja pružaju osećaj sitosti tokom dužeg vremena, sprečavaju prejedanje i pomažu probavni sistem. Takođe, oni se sporije razlazu, pa tako ne podižu brzo nivo šećera u krvi. To znači da nema pojačanog lučenja insulina, a sim tim i osećaja gladi. Unošenjem složenih ugljenih hidrata ne dolazi do naglih promena energije, usled čega nestaje i želja za slatkišima.

Slično>>> 10 saveta za mršavljenje bez vežbanja

Šta možete da jedete tokom ove dijete?

Preporuka je da doručak i ručak sadrže optimalnu količinu složenih ugljenih hidrata. U ove namirnice spadaju: banane, ječam, pasulj, integralni pirinač, grašak, sočivo, ovas, krompir, žitarice od celog zrna (hleb), integralne testenine… Unosite dosta čistih proteina (posno meso, riba), svežeg povrća i voća, ali sa manjim procentom šećera (takođe se pretvaraju u masti). Neophodno je da svakog dana popijete pola litre obranog mleka, kao i da unosite dosta tečnosti, prvenstveno vode.Večera tokom ove dijete je bez ugljenih hidrata, dakle bazirajte je na mesu i povrću. Imaćete dve užine dnevno, obično je u pitanju povrće ili voće (sveže i koštunjavo).

Fizička aktivnost

Autorka dijete, Džoana Hol, ne preporučuje intenzivno vežbanje, pre neku laganiju rekreaciju.Najbolji trening će vam biti malo brža šetnja u trajanju od 45 minuta do sat vremena. Ili vozite bicikl napolju, na svežem vazduhu. Možete da radite i vežbe na parteru, posebno za mišiće stomaka (trbušnjaci), kao i jogu i pilates. Optimalno bi bilo da četiri puta nedeljno odvojite vreme za ovaj vid fizičke aktivnosti.

Jednostavna i efikasna dijeta za skidanje sala

Uz ovaj dijetalni program možete da topite dva kilograma sala nedeljno. Osim što će vam pomoći da doterate liniju i rešite se sala sa stomaka, ova dijeta će pozitivno uticati na vaše zdravlje – sniziće vam krvni pritisak, smanjiti holesterol i povećati energiju.

Takođe, imaćete kvalitetniji san, samim tim što nećete organizam opteretiti teškom hranom u kasnim večernjim satima. Ne zaboravite, ugljeni hidrati su zabranjeni posle 17 h, a poslednji obrok treba da bude najkasnije tri sata pre spavanja!

Skinite salo sa stomaka !

Poznato je da ugljeni hidrati pomažu da se nataloži salo u predelu stomaka. Njihovim izbacivanjem iz ishrane ne samo da u startu sprečavate stvaranje tih masnih naslaga, već i pomažete organizmu da ih istopi! Istraživanje je pokazalo da su osobe koje su bile na dijeti za skidanje sala za samo četiri nedelje uspele da smanje obim struka za čak 10 cm!

Povezano>>> Abs dijeta za skidanje stomaka

Primer jelovnika

DORUČAK:
1. kajgana od 2 jajeta, 30 g ma lomasnog sira, pola šolje iseckanog povrća, 1 integralna zemička ili kriška integralnog hleba, 1 šolja obranog mleka

2. posne galete.Pola šolje šumskog voća, 1 šolja obranog mleka

3. 30g ovsenih pahuljica, 1 šolja obranog mleka, 2 kašike iseckanih badema. Pola banane

RUČAK:
1. 150 g grilovanih ćurećih prsa,2 kašičice senfa, 2 kriške integralnog hleba, činija sezonske salate začinjenaa balzamiko sirćetom i limunovim sokom

2. 1 šolja integralne paste, 1 konzerva tunjevine (u sopstvenom soku), 3 kašike rendanog korena celera, 1 paradajz, 2 kašike narendanog nemasnog sira

3.  salata od 100 g grilovanog pilećeg belog mesa, spanaća, pola svežeg krastavca, 1 paradajz, 1 narendana šargarepa, 1 bareni krompir

UŽINA:
1. šaka badema sa šoljom obranog mleka

2.  150 g jagoda sa 30 malomasnog sira

3.  1 voćka (grejpfrut, pomorandža, 2 kivija)

4. napitak od spanaća (2,5 dl obranog mleka, bareni spanać, pola jabuke)

5. 150 g voćne salate

VEČERA;
1. 150 g pljeskavice od junećeg mlevenog mesa (pečena bez masti), šolja poparenog brokolija, salata od paradajza

2.  150 g ribe (skuša, losos) pečene u rerni, salata od rukole, paradajza, krastavca, crnog luka i 50 g malomasnog sira, začinjena limunovim sokom

3. 150 g grilovane junetine sa grilovanom paprikom i šparglama, narendanom šargarepom, sve začinjeno sojinim sosom, zelena salata začinjena limunovim sokom.

Saznaj više>>> Dijeta bez ugljenih hidrata