Dijeta sa viljuskom

Dijeta sa viljuškom nastala na poslovici “doručkuj kao kralj, ručak podeli sa prijateljem, a večeraj kao siromah”. Za nju se namirnice ne mere i ne broje se kalorije svakog zalogaja…

Je li vam je ikada palo napamet da biste mogli smršati tako da neko vreme koristite samo viljušku? Mnogi nezadovoljni svojom težinom potkrepili su sopstvenim iskustvom kako su u jednom mesecu jedući samo viljuškom smršali i do 6 kilograma. Uz to, radi se o potpuno drugačijem načinu života koji podrazumeva menjanje svakodnevnih loših prehrambenih navika. Inspiracija za dijetu sa viljuškom, koja je nastala u Francuskoj, leži u staroj narodnoj poslovici koja kaže “doručkuj kao kralj, ručak podeli sa prijateljem, a večeraj kao siromah”. To je princip s kojim se slažu svi nutricionisti, uveravajući nas da se izbegavanjem unosa kalorija nakon 17 sati može smršati čak i ako se tokom dana preteruje s količinom hrane. Ali, zato je za večeru dopušteno samo ono što možete jesti viljuškom.

dijeta sa viljuskom

Na početku dijete sa viljuškom je teško uspostaviti ritam ishrane i naviknuti se na tri obroka tokom dana koja su po količini potpuno suprotni obrocima na koje smo navikli. Jer, većina ljudi ujutro pre posla popije crnu kafu, ruča nešto u trku, najčešće nezdravu brzu hranu, a uveče, dok je cela porodica na okupu, uživa u prekomernim obrocima koji se preko noći pretvaraju u masno tkivo. Dakle, potrebno je samo promeniti navike i jesti tako da poslednji obrok bude količinski najmanji obrok tokom dana. I da ga pojedete najmanje dva sata pre odlaska u krevet.

Da biste smršali uz pomoć dijete sa viljuškom, potrebno je:

1. Jesti redovno, posebno temeljni obrok u danu, doručak. On mora biti redovni i obilat. Za njega uvek ostavite dovoljno vremena tokom dana. On neka postane važan jednako kao i neki drugi svakodnevni rituali.

2. Nikad, ali baš nikad ne preskačite ručak

3. Uživajte u laganijim obrocima u večernjim satima

4. Konzumirajte ugljene hidrate i mahunarke čak i kad pokušavate smršati

Znate li zašto je dijeta sa viljuškom trajno efikasna i zašto se pravilnim držanjem kilogrami retko ili gotovo nikad ne vraćaju? Odgovor leži u nekoliko osnovnih pravila ove dijete …

Raznolika je i zdrava

Za razliku od neke druge dijete, u ovoj je dopušteno da se jede sve i nema namirnice koja je isključena. Na taj način ćete svom organizmu osigurati sve potrebne hranljive materije i uprkos planiranom unošenju hranljivih sastojaka u organizam dati dovoljno vitamina i minerala. Potrebno je samo malo pripaziti na osetno manji unos zasićenih masnoća, poput putera, sireva i umaka jer na taj način štedite kalorije i istovremeno čuvate zdravlje srca i krvnih sudova. Kad je reč o mahunarkama i žitaricama, ograničenja nema.

Tokom dana ne treba preterivati s konzumacijom alkohola, slatkiša i soli, a još je jedno pravilo da se svakoga dana na jelovniku mora naći najmanje tri obroka voća i povrća (po vlastitom izboru). Sve u svemu, dijeta sa viljuškom prilično nalikuje takozvanoj mediteranskoj ishrani, koja se takođe bazira na žitaricama, mahunarkama, ribi i povrću.

Praktična je i jednostavna

Dijeta sa viljuškom nije restriktivna – možete jesti ono što volite i želite, uz napomenu da valja biti umeren. Čak i osobe koje se uglavnom hrane van kuće, lako je mogu sprovoditi. Osim toga, nije potrebno vagati namirnice (čak ni za večeru), ni brojiti kalorije.

Pogodna je za muškarce i žene raznih starosnih grupa

Dijeta sa viljuškom preporučuje se svima, ali uvek je najsigurnije prethodno se posavetovati sa lekarom opšte prakse (pravilo kojeg biste se trebali pridržati svaki put kad menjate prehrambene navike u trajanju dužem od nedelju dana). Jer cilj svake dijete je izgubiti masne naslage bez narušavanja opšteg zdravlja organizma.
U svakom slučaju, s ovom će dijetom najveći uspeh postići osobe koje su se pre hranile neredovno i nezdravo te konzumirale mnogo masnoća životinjskog porekla.

Šta je dopušteno tokom dijete sa viljuškom?
Tokom dana možete jesti šta želite, ali pazite da ne preterate sa začinima (nikad ne konzumirajte više od 3 kašičice maslinovog ulja na dan) i količinom hrane. Doručak i poslepodnevna užina ne samo da su poželjni, nego bi trebali biti obavezni.

Uveče zaboravite na nož i kašiku te jedite samo ono što se može pojesti viljuškom (nemojte pokušavati viljuškom namazati topivi sir na hleb, marmeladu na palačinke ili u usta trpati ogromne komade mesa). Za večeru su, dakle, dopuštene i preporučljive sledeće namirnice: mahunarke (sočivo, boranija, grašak …), žitarice (testenina, pirinač, pšenica …), riba, salate, jaja.

Šta je strogo zabranjeno tokom dijete viljuškom?

Ova se dijeta naziva dijeta s viljuškom upravo zato što je to jedini komad pribora za jelo koji se sme koristiti za večeru.Drugim rečima, uveče se na vašem stolu ne bi smele naći sledeće namirnice: masline, hleb, grissini i krekeri, voće poput grožđa ili agruma. Jela koja se jedu kašikom, poput pudinga, sladoleda, supa ili jogurta.
Namirnice koje se mažu nožem na hleb: pašteta, maslac, sirevi za mazanje, pekmez, med i sve vrste sosa, jela kod koji se inače služite nožem: belo ili crveno meso, divljač, Odležano sirevi, pizza, voće poput jabuka, kruška, kivija, ananasa i slično

Pitate li se kako uspeti?

Ako pre spavanja osetite potrebu za nečim slatkim, popijte čaj zaslađen kašičicom meda. Kad večerate van, pojedite samo polovinu onoga što vam donesu na tanjiru, a pri izboru jela ograničite se samo na ona koja se jedu viljuškom.
Izbegavajte desert! Ako se zateknete u situaciji da vam je kao gostu na nekom posebnom događaju ponuđen hladni ili topli bife, odnosno samo jela koja se jedu prstima, pojedite što želite bez grižnje savjesti. Sledeći dan pravila kojih se inače pridržavate za večeru primenite i na ručak.

Merite se jednom nedeljno (ujutro i natašte) i beležite svaki napredak: to će vam biti podsticaj da istrajete s dijetom.

DIJETA SA VILJUŠKOM JELOVNIK

DORUČAK
(Svakoga dana jedite nešto od sledećih namirnica)
Sveže isceđeni soka od narandže ili jedno voćka; žitarice s mlekom (ili jogurtom) ili integralni hleb s pekmezom (nije potrebno vagati namirnice).

PONEDELJAK
Ručak: karfiol pečen u rerni, odrezak na žaru srednje pečen jedna voćka po izboru, ali nikako ne banana ili kruška. To voće jedite za užinu.
Užina: kuvane kruške, kompot od višanja ili izrazito zdrav kompot od ananasa
Večera: pirinač sa sočivom

UTORAK
Ručak: salata od šampinjona, brokoli i sir jedna voćka po izboru. Ako niste dovoljno siti možete pojesti i bananu
Užina: puding s ukusom po vlastitom izboru pripremljen sa mlekom koje ima najmanje masnoće
Večera: testenina sa tunom

SREDA
Ručak: salata od kuvanog kelja, pečena teleća rebra jedna voćka po izboru, ali ne banana.
Užina: komad pite od jabuke ili pite nekog drugog omiljenog voća
Večera: kus-kus sa mahunarkama ili šargarepom

ČETVRTAK
Ručak: supa od povrća s dvopekom ili sitnim kockicama prepečenog hleba, malo parmezana, sezonska voćka ili čašica voćnog jogurta
Užina: šolja jagoda bez šlaga. Ako ne možete pojesti jagode bez šlaga, njega zamenite snegom belanca
Večera: salata od leblebija s tunom

PETAK
Ručak: testenina sa raguom zapečena u rerni, karfiol, voćna salata
Užina: jogurt s komadićima voća ili light voćni jogurt
Večera: losos pečen u rerni, brokOli kuvan na pari preliven s nekoliko kapi maslinovog ulja

SUBOTA
Ručak: 2 poširana jaja, pire od krompira, jedNA voćka
Užina: sok od šargarepe ili nekoliko štapića sveže šargarepe
Večera: salata od krastavaca, maslina i sira fete

NEDELJA
Ručak: pečena ćurka, povrće pečeno na žaru, 2 kriške ananasa kojeg možete pojesti i u kombinaciji sa snegom belanca
Užina: čaj i 3 keksa od integralnog brašna
Večera: salata od pirinča sa kozicama