Posekotine ,oderotine, i ogrebotine prirodno lečenje

ogrebotine posekotinePosekotine, oderotine i ogrebotine sastavni su deo detinjstva: kada učite da hodate, penjete se uza stepenice, vozite bicikl i uopšte tokom detinjstva, ne možete izbeći da padate, udarate se i okliznete. Neke posekotine, oderotine i ogrebotine mogu da se izleče toplim zagrljajem i poljupcem „da prođe”, ali neke druge zahtevaju intenzivniji tretman (pored zagrljaja i poljubaca).

Posekotine, oderotine i ogrebotine zahtevaju različite tretmane. Posekotine predstavljaju usek u koži, a oderotine i ogrebotine su po-vršinska oštećenja kože. Što je povreda dublja i veća, veća je i potreba za medicinskom brigom. Ukoliko je povreda toliko duboka da se koža otvori, možda je potrebno zašivanje i obavezno treba da je pogleda lekar. Međutim, većina jednostavnih povreda pogađa samo kožu i sloj masnog tkiva koji se nalazi ispod same kože i one mogu da se leče kod kuće. Ozbiljnije povrede mišića, tetiva, ligamenata i nerava koji se nalaze u dubljim slojevima zahtevaju stručnu medicinsku pomoć jer kod njih postoji opasnost od trajnog oštećenja.

Tradicionalni načini lečenja
Pritisnite ranu. Da biste zaustavili krvarenje, posebno u sluča-ju posekotine ili oderotine, prekrijte povredu komadom čiste tkanine i direktno pritiskajte ranu. (Ukoliko nemate čistu krpu, upotrebite komad svoje odeće ili stavite šaku na ranu direktno.) Čvrsto pritiskajte 5-10 minuta.
Očistite ranu. Kada prestane krvarenje, ranu treba dobro očistiti sapunom i vodom; može se koristiti i vodonikperoksid. Ukoliko ostavite mrvice nečistoće ili kamenčića u oderotini, one mogu da ostanu u rani i dovedu do stvaranja ožiljka, a pored toga i da povećaju rizik od infekcije. (Velike oderotine kod kojih je nečistoća prodrla duboko u ranu mora da očisti stručno medicinsko lice, koje će možda morati da primeni lokalnu anesteziju da bi vaše dete bilo mirno prilikom čišćenja.) Kada očistite ranu, nanesite neku antibakterijsku kremu ili mast da biste smanjili opasnost od infekcije.

Pokriti ili ne? Kada su u pitanju posekotine, povredu pokrijte zavojem ili komadom sterilne gaze. Kod oderotina, ostavite povređeno mesto otkriveno i izloženo vazduhu i suncu da bi organizam stvorio prirodni zavoj, krastu. Ukoliko postoji mogućnost da se poderotina isprlja prilikom detetovog igranja napolju, pokrijte je retkim zavojem tokom igre, a zatim ponovo operite to mesto i ostavite ga otkriveno kada se dete vrati kući na kraju dana.

Ostavite ranu na miru dan dva. Nikako nemojte da zavirujete ispod zavoja. Rani treba toliko vremena da počne da zarasta, a često nadgledanje ometaće ovaj proces.

Da li je potrebna injekcija u ruku? Proverite zdravstveni karton svog deteta da biste se uverili da li je pod zaštitom vakcine protiv tetanusa. Tetanus se nalazi u grupi obaveznih vakcina koje se primaju u detinjstvu, ali je revakcinacija potrebna svakih deset godina radi održavanja imuniteta. Ukoliko je detetu potrebna revakcinacija, obratite se lekaru.

Prirodni lekovi
Svi niže navedeni prirodni lekovi mogu da se koriste kao dopuna konvencionalnim medicinskim sredstvima.

Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekova. Doziranje zavisi od uzrasta. Neki vitamini mogu da se koriste spolja.
• Vitamin C s bioflavonoidima podstiče isceljivanje kože i jača imunološki sistem. Dajte detetu po jednu dozu dva ili tri puta dnevno tokom perioda od pet dana.
• Kada se unosi u organizam, vitamin E podstiče isceljivanje kože, a kada se koristi spolja, sprečava pojavu ožiljaka. Dajte detetu po jednu dozu vitamina E dnevno tokom perioda od pet dana. Nanosite uljane kapi vitamina E direktno na posekotinu pošto se obrazovala krasta da bi ostao što manji ožiljak.

Biljni lekovi
Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekova za spoljnu upotrebu.
• Gel od aloja umirujuće deluje na kožu i ubrzava isceljivanje. Nanesite sveži gel direktno na ranu pošto ste je očistili.
• Mast od nevena uništava bakterije i ubrzava proces isceljenja. Nanesite mast na ranu pošto ste je očistili.

Prevencija
Ne možete dete da zaštitite od svih životnih neprijatnosti, ali možete da mu predočite očigledne opasnosti i zabranite da se bavi glupim, opasnim aktivnostima. Međutim, uprkos svim vašim naporima dete će mnogo puta padati i spoticati se, stoga jednostavno pokušajte da ga utešite – i očistite posekotine, oderotine i ogrebotine.

Kada zatražiti pomoć
Ako je posekotina duboka ili toliko široka da koža stoji otvorena, verovatno je potrebno stavljanje jedne ili dveju kopči da bi koža lakše zarasla (ukoliko ostavite ranu da sama zarasta, ožiljak će biti mnogo veći nego u slučaju da se rana zašije). Ukoliko ovakva vrste rane nastane na licu, možete da potražite hirurga plastičara kako bi se izbegla opasnost od stvaranja ožiljka. Delujte veoma brzo: ukoliko čekate duže od osam sati, lekar možda neće pristati da zatvori ranu usled povećanog rizika od bakterijske infekcije u rani koja je bila otvorena toliko dugo.
Posekotine koje su doprle do tetive ili ligamenta ili neprestano krvare treba shvatiti kao hitan medicinski slučaj; momentalno odvedite dete u bolničko odeljenje za hitnu pomoć.

Crvenilo oko ivica rane predstavlja sastavni deo procesa zarastanja, ali jače crvenilo, praćeno oticanjem, groznicom i gnojem ili iscetkom – znaci su da se rana inficirala. Nemojte da se brinete ako primetite da limfa ili serum curi iz krasta: limfa pomaže pri obrazovanju kraste, ali gusti, žuti gnoj ukazuje na infekciju. Prvi znaci infekcije neće se pojaviti barem dvadeset četiri sata, sve dok se bakterije ne razmnože. Ukoliko posle tog vremena primetite da se stanje pogoršava, obratite se lekaru koji će najverovatnije propisati antibiotike.