U tradicionalnoj medicini, đumbir je oduvek korišćen u tretmanu gastro-intestinalnih bolesti uključujući zatvor, gasove, dijareju, mučninu i kolike.
Začuđujuće, moderna medicina je pronašla više načina za upotrebu đumbira od tradicionalne. Neke od novih indikacija za lečenje đumbirom uključuju njegovu upotrebu u lečenju mučnine kod kinetoza, hemoterapije ili u trudnoći.Ali i korišćenje djumbira tokom dijeta za mršavljenje.
Takođe se ponekad koristi kao dodatna terapija u lečenju kancera i srčanih oboljenja. Đumbir se isto tako pokazao efikasnim u smanjivanju bola u zglobovima kod Osteoartritisa.
Preliminarna ispitivanja ukazuju na to da đumbir može smanjiti nivoe holesterola i sprečiti formiranje krvnih ugrušaka.
Tretman mučnine i povraćanja je oblast u okviru koje je obavljeno najviše ispitivanja u vezi sa zdravstvenim dobrobitima đumbira. Rezultati nisu uvek pozitivni, ali postoje dovoljno studiozna istraživanja koja dokazuju efikasnost đumbira u lečenju povraćanja različitog porekla.
Kako đumbir utiče na mršavljenje
Delujući kao digestivno sredstvo
Đumbir može poboljšati varenje povećavanjem pHvrednosti u želucu i stimulacijom lučenja enzima za varenje. Obzirom da đumbir ima visok procenat vlakana u svom sastavu, povećava i digestivni motilitet (pokretljivost creva).
Kombinacija ova dva efekta omogućava brzu apsorpciju neophodnih hranljivih materija, uz brzo izlučivanje materija koje nisu neophodne, a izazivaju nadimanje i zatvor.
Efikasan sistem organa za varenje brže obrađuje pojedenu hranu, što može doprineti smanjenju telesne težine, jer se nesvareni delovi hrane koji ispunjavaju creva mogu efikasnije obraditi i izbaciti van organizma.
Dodatno, efikasno varenje podrazumeva i optimalnu upotrebu energetskih zaliha iz organizma. Stoga, proces uključen u varenje može pomoći u iskorišćavanju glukoze iz krvi kao i uskladištene masti u organizmu.
Poboljšavanjem metabolizma
Veći broj studija ukazuje na to da đumbir može delovati kao termogeni agens koji potpomaže sagorevanje masti.
Holandska studija potvrđuje da đumbir može ubrzati metabolizam tela i da ga treba preporučiti u tretmanu gojaznosti. Pored toga, postoje navodi da đumbir može podići nivo metabolizma čak do 20%.
Podizanjem nivoa metabolizma, đumbir može pomoći u sagorevanju masti uskladištene u organizmu. Ovo ne samo da se odražava na gubitak telesne težine, već pomaže i u smanjivanju nivoa holesterola i triglicerida, pošto telo sagoreva sve masti koje su mu na raspolaganju.
Pojačanjem osećaja sitosti
Nekada se smatralo da đumbir pomaže smanjenju telesne težine isključivo delujući na nivo metabolizma. Međutim, nov mehanizam delovanja đumbira predstavljen je 2012. god., u žurnalu „Metabolizam“.
Studiju su objavili naučnici iz Njujorškog centra za ispitivanje gojaznosti i Kolumbija Univerziteta, a ona je uključivala 10 zdravih odraslih muškaraca, ali sa prekomernom težinom. Ispitivači su dali grupi čaj od đumbira (pripremljenog od 2 grama sušenog đumbira u prahu) uz uobičajeni doručak prvog dana, a zatim narednog dana samo standardni doručak bez čaja od đumbira.
Zatim su pratili osećaj gladi pre doručka (sa ili bez čaja od đumbira), i svaki sat posle toga, kao i količinu potrošenih kalorija.
Rezultati ispitivanja su pokazali da đumbir značajno utiče na osećaj sitosti nakon jela.
Ovaj efekat je bio značajan čak i pri uzimanju jedne doze čaja od đumbira, i to puno pre nego što se termogeni i holesterol-snižavajući efekat đumbira uopšte mogao aktivirati.
Ovo istraživanje pokazuje da đumbir može pospešiti gubitak kilograma pojačavajući osećaj sitosti nakon obroka. Suzbijajući apetit, suplementi đumbira su efikasan način da se izbegne unošenje kalorija iz hrane, što rezultuje smanjenjem telesne težine.
Uzimanje đumbira radi smanjenja telesne težine
Đumbir je dostupan u vidu svežeg i sušenog korena. Oni se mogu koristiti na različite načine, uključujući tu pripremu hrane i spravljanje čaja.
Kao herbalni suplement, đumbir se takođe može naći u formi ekstrakta, kapsula, tinkture i ulja.
Đumbir ne bi trebalo davati deci mlađoj od 2 godine, a čak i odrasli bi trebalo prvo da konsultuju svog lekara pre početka upotrebe, naročito ako već uzimaju neki drugi lek ili suplement.
Ne postoji standardno doziranje đumbira kada je u pitanju gubitak kilograma. Međutim, postoji maksimalna dnevna doza i ona iznosi 4 grama. Trudnice ne bi trebalo da uzimaju više od 1 grama ove biljke na dan.
Uobičajen način za uzimanje đumbira jeste spravljanje čaja dodavanjem ½ kafene kašičice đumbira u prahu u 120 do 180 mililitara vruće vode. Kada se đumbir rastvori, čaj se može zasladiti po potrebi.
Neželjeni efekti đumbira su retki i američka Administracija za Hranu i Lekove (eng. FDA) označava ovo bilje kao bezbedno za upotrebu. Ipak, neki od češćih prijavljenih propratnih efekata uključuju gorušicu, podrigivanje, nemiran stomak, dijareju i iritaciju usne duplje.
Oni se mogu izbeći uzimanjem biljnog ekstrakta preparata u kapsuliranom obliku.
Đumbir se u suštini ne preporučuje osobama sa srčanim oboljenjima, dijabetesom i poremećajima krvi. Pored toga, ne bi ga trebalo kombinovati sa anti-koagulantnim sredstvima poput varfarina, pa čak i aspirina, da bi se izbeglo produženo krvarenje.
Slično tome, đumbir ne bi trebalo kombinovati sa lekovima za dijabetes, jer spušta nivo šećera u krvi i može izazvati hipoglikemiju. Lekove protiv povišenog krvnog pritiska takođe treba izbegavati, jer đumbir snižava krvni pritisak i može izazvati hipotenziju.
Da li je đumbir efikasan u smanjivanju telesne težine? Da, ali su rezultati skromni.
Umesto da koristite samo đumbir kao sredstvo za mršavljenje, bolje je kombinovati ga sa još nekim suplementom za skidanje viška kilograma. Štaviše, najbolji efekat se postiže kombinovanjem suplemenata đumbira sa vežbanjem i ograničenom ishranom.