10 saveta kako smršati posle porodjaja

Odmah posle porodjaja, prva stvar koju ćete uraditi jeste privikavanje na nov način života i učenje kako da živite, a da mnogo manje spavate. Ali kada se naviknete na tu rutinu, vreme je da razmislite o tome kako da se vratite u formu. To svakako mora biti sporiji proces, jer je Vašem telu potrebno vreme da se oporavi pre nego što se „bacite“ na vežbanje. Navodimo deset načina na koje možete početi da mršavite posle porodjaja i vratite liniju kakvu ste imali pre trudnoće.

Saveti za mršavljenje posle porodjaja

1. Ne morate da čekate šest nedelja
Još uvek je uvreženo mišljenje da je organizmu potrebno šest nedelja da se oporavi pre nego što počnete sa bilo kakvim napornijim vežbama, i svakako ne treba da preterujete sa vežbanjem tokom prvih šest nedelja nakon porođaja jer je mišićima potrebno vreme da se vrate u normalu. Najbolje je da „slušate“ svoje telo i započnete sa lakšim vežbanjem. Utvrđeno je da su se žene koje su tokom prvih šest nedelja posle porođaja počele sa lakšim vežbama za mršavljenje osećale znatno bolje, a i lakše prilagodile na nov način života i ulogu roditelja.

2. Budite aktivniji i šetajte
Još jedan dobar savet za mršavljenje posle porodjaja je više aktivnosti. Iako ste verovatno premoreni, najbolje je da budete aktivni kad god možete. Ako ste imali carski rez, nije preporučljivo da u prve četiri nedelje šetate bebu u kolicima, ali ako je porođaj bio prirodan, već nakon nekoliko dana možete voditi bebu u kolicima u šetnju. Guranje kolica je odlična vežba za početak i polako ćete početi da se vraćate u formu pa ćete kasnije lakše smršati, a svakako će Vam prijati i boravak van kuće.

3. Vežbe za stomak
Vežbe za stomak takođe mogu biti odlične za mršavljenje nakon trudnoće. Tokom trudnoće se može desiti da se pojavi rupa između ambdominalnih mišića (medicinski naziv je diastatis recti) i može potrajati mesec ili dva da se trbušni mišići vrate u normalno stanje. Pre nego što započnete sa težim vežbama za stomak, proverite da li su Vam trbušni mišići dovoljno jaki za to – najbolje je konsultovati se sa lekarom. Lagane vežbe koje možete raditi su određena varijacija trbužnjaka. Lezite na leđa savijenih kolena, polako ispružite nogu i ponovo je savijte. Zatim isto to ponovite sa drugom nogom.

4. Dojenje će vam pomoći da smršate
Još jedna aktivnost koja Vam može pomoći u mršavljenju posle porođaja je dojenje. Dojenjem gubite oko 700 kalorija dnevno što svakako pomaže kod mršavljenja, ali nije čarolija i ne znači da možete jesti koliko god poželite jer dojite bebu. Još jedan potpuno pogrešan mit jeste da vežbanje tokom dojenja može dovesti do gubitka mleka – ovo je potpuno netačno.

5. Sklekovi
Još jedna odlična vežba za mršavljenje posle porodjaja jesu sklekovi. Sklekovi su dobra vežba u prvoj fazi i lako ih možete raditi kod kuće. Počnite polako, u zavisnosti od toga koliko Vam snaga dozvoljava i ova vežba će ubrzo ojačati i tonirati gornji deo tela, što će svakako biti korisno kada budete nosili bebu kada malo poraste i dobije na težini.

6. Vežbe podizanja zadnjice
Ukoliko ste ih radili, ove vežbe su svakako bile korisne za mišiće karlice što je dovelo do lakšeg porođaja, a nakon njega pomažu ovoj grupi mišića da se brže vrati u stanje normale. Zato, čim budete mogli, počnite da radite ove vežbe.

7. Smanjite unos šećera
Ako želite smršati što brže pazite na to koliko šećera jedete posle porođaja. Svakako su Vam potrebne dodatne kalorije tokom dojenja, što ne znači da možete da jedete šta god poželite. Pazite da ne jedete namirnice koje sadrže previše šećera, jer će se nataložiti u vidu sala u predelu oko stomaka, a ovo čak može usporiti proces oporavljanja trbušnih mišića nakon porođaja.

8. Uzimajte dosta proteina
Povećanje unosa proteina takođe može pomoći da smršate nakon porođaja. Ishrana bogata proteinima će poboljšati kvalitet mleka i pomoći u oporavljanju mišića. Jedite što više jaja, nemasnog mesa, ribe i masnog mleka i mlečnih proizvoda kako biste osigurali visok unos proteina.

9. Plivanje za majku i bebu
Na mnogim bazenima ćete naći ovu vrstu usluge – lekcije plivanja za majku i bebu. Ovo je lagan način vežbanja, a takođe ćete se fantastično zabaviti sa svojim detetom. Takođe ćete upoznati još mnogo majki i verovatno se sprijateljite s njima, pa zato iskoristite ovo kao priliku da razmenite iskustva.

10. Manje je više
Vežbanje nakon trudnoće opravdava krilaticu „manje je više“. Ako preterujete sa vežbanjem odmah nakon porođaja, sigurno ćete i psihički i fizički biti mnogo iscrpljeniji, tako da će povratak u „normalu“ i vraćanje stare kilaže duže potrajati. Morate obezbediti svom organizmu više vremena da se oporavi i, što je još važnije, da izdvojite više vremena da uživate i igrate se sa novorođenim članom svoje porodice.
Zabranjeno kopiranje bez navodjenja linka ka izvornom članku