GUBITAK masnog tkiva dovešće do lepe i zategnute figure tela sa konturama i konturama mišića koji se obično priželjkuje. Konture i obrisi mišića zavisiće o tome koliko daleko želimo ići s gubitkom masnog tkiva.
Što je udeo masnog tkiva niži, to će i oblik mišića doći do većeg izražaja. Naravno, prilikom takvog zadatka važno je uključiti u trening rad sa tegovima, jer on će zapravo održavati i zadržavati mišićno tkivo. Mišići su ti koji čine oblik našeg tela i vrlo verovatno je kako ne želite izgubiti taj oblik već želite samo doći do boljeg oblika.
Ne želite samo mršavo telo bez mišića, želite vitko telo zdravog mišićnog tonusa, koje je ujedno jako i atletsko.
Ljudi se za gubljenje masnog tkiva, odlučuju na razne kardio aktivnosti poput trčanja, vožnje bicikla, časova aerobika i slično. Pre svega bitno je napomenuti kako su kardio aktivnosti izuzetno zdrave. Sa zdravstvenog aspekta one nude mnoštvo benefita i zbog takvih bi ih trebali imati u programu vežbanja. No, sa strane gubitka masnog tkiva i dolaženja do skladnije figure, oni nisu toliko značajni niti potrebni. Takve aktivnosti mogu pomoći u dolasku do tog cilja, ali ako trenutno ne uživate u njima i ne volite provoditi sate i sate ponavljajući jednu te istu repetitivnom aktivnost, pokušavajući se istovremeno zabavljati gledajući neku TV emisiju, ne morate! Benefiti takvih aktivnosti u vidu skidanja masnog tkiva su obično ili krivo shvaćeni ili krivo interpretirani.
Istina je kako takve aktivnosti obično troše više kalorija za vreme njihovog trajanja, no zbog svoje dužine i intenziteta čine vrlo malo po pitanju održavanja i unapređivanja mišićnog tonusa. Za razliku od njih, rad sa tegovima održaće i unaprediti mišićni tonus, a kao posledica toga telo će i u mirovanju trošiti istu ili čak i ponešto veću količinu kalorija.
Koliko kalorija unesete kroz dan i koliko tih kalorija na kraju dana potrošite učiniće najveći uticaj na to koliko masnog tkiva izgubite. Zamisao kako treba biti u kalorijskom manjku (deficitu) nije mišljenje već činjenica koja se pokazala istinitom iz istraživanja u istraživanje. Čak i ona istraživanja koja su merila potencijalne prednosti ishrane koja naglašava određeni makronutrijent (proteine, masti ili ugljene hidrate), pronašla su kako smanjeni unos kalorija rezultira najznačajnijem gubitku masnog tkiva bez obzira na to koji se makronutrijent naglašavao.
Naravno, niko ne potcenjuje kako je ishrana koja se bazira na celovitim namirnica koje su nutritivno bogatije ona ishrana koje bi se u većini slučajeva trebali držati kad je u pitanju skidanje masnog tkiva, nebitno je da li jesti zdravo ili nezdravo. Previše zdrave hrane je previše zdrave hrane i vodi ka debljanju. Teže je prejesti se zdrave nego nezdrave hrane, ali je moguće, i na kraju dana višak kalorija je višak kalorija bez obzira odakle te kalorije došle.
Stoga, umesto da trošite dodatno vreme na kardio vežbanje kako bi izgubili npr. 300 kcal, tih istih 300 kcal možete jednostavno izbaciti iz ishrane i dobićete isti rezultat kao i da provodite sate i sate dosađujući se na kardio spravama. To vreme na kardio spravama, ako vam je cilj lepši tonus tela, pametnije bi bilo iskoristiti na rad sa tegovima.
No opet ne zaboravite, kardio aktivnost je zdrava i iako nije najpogodnije rešenje za vaš fizički izgled ono je dobar alat za vaše fizičko zdravlje.