Dijeta 30 dana

Koncept dijete ‘Whole30’ koja traje 30 dana ima za cilj potpuno ‘resetovanje’ tela. U svih 30 dana zabranjen je velik broj namirnica poput žitarica, mlečnih proizvoda i mahunarki, a samo jedan pogrešan obrok ‘baca’ te na početak dijete. Neke od dozvoljenih namirnica su meso, morski plodovi, jaja, orasi, semenke, voće i povrće

Dijeta 30 dana koja ‘resetuje’ tvoje telo

Iako knjiga s programom mršavljenja ‘Whole30’ izlazi tek ovaj mesec, već je postigla veliku popularnost. Dijeta je osmišljena 2009., a njeni autori Dallas i Melissa Hartvig ​​veruju da jedenje šećera, žitarica, mlečnih proizvoda i mahunarki nepovoljno utiče na težinu, energiju i otpornost na stres. Zabranjena je i konzumacija alkohola. Izbacivanje ovih namirnica na punih 30 dana trebalo bi ponovo pokrenuti tvoje telo u svakom pogledu. Dopuštene su namirnice meso, morski plodovi, jaja, orasi, semenke, nešto voća i puno povrća.

Bolje i za manje vrmena saznaj >>> Dijeta 21 dan

Kao u ‘Čoveče ne ljuti se’

Hoćeš li se usuditi krenuti na Whole30 kad čuješ da je i najmanje kršenje pravila, gutljaj mleka, zalogaj kolača ili zrno graška, kažnjivo sa vraćanjem na početak? Kao u igri ‘Čovječe ne ljuti se’, ako prekršiš pravila dijete moraš se vratiti na početak. “Već i mala količina tih upalnih namirnica prekida ciklus isceljenja pa je potrebno početi iznova”, objašnjeno je na službenoj stranici Whole30.

dijeta 30 dana

Nutricionista Keri Glassman uglavnom podržava izbor hrane, osim što smatra nepotrebnim izbacivanje mlečnih proizvoda i mahunarki, koje uključuju mahune, pasulj, grašak, leblebije, kikiriki, tofu i tempeh. “Mahunarke su odlične namirnice za one koji žele da pređu na biljnu hranu. Što se tiče mlečnih proizvoda, svakako bi trebalo naći mesta za grčki jogurt”, objašnjava. Glavnim problemom smatra propisano dugo trajanje dete od 30 dana i okrutno pravilo povratka na početak nakon svake, pa i najmanje greške.

Može i za samo jedan dan saznaj više>>>Jednomesečna dijeta

Strogošću do discipline

Nekim se stručnjacima sviđa strogost pravila jer navodno uče korisnika disciplini i koncentraciji. “Ova dijeta nije namenjena samo mršavljenju, nego i razvoju novog načina razmišljanja o hrani”, ocenjuje nutricionistkinja Liz Barnet. Ko izdrži 30 dana bez skretanja sa puta naučiće mnoge nove recepte i naviknuti se na njih. Zato su veći izgledi da oni koji provode Whole 30 nastave da jedu zdravo i po isteku predviđenog perioda, tvrde zagovornici dijte.

Povezano 10 pravila svih uspešnih dijeta

Naravno, možeš isprobati dijetu i oprostiti sebi jedan ili dva prestupa i videti kakav će biti konačan ishod dijete. Budeš li zadovoljna, značiće da su tvorci dijete bili malo prestrogi u sastavljanju uputstava. Više informacija potraži na whole30.com Zdravo možeš mršaveti i uz više od 60 kontinentalnih, mediteranskih i vegetarijanskih jelovnika prilagođenih isključivo tebi i tvojim navikama.

Mišljenje nutricioniste

Dijeta 30 dana zvuči kao još jedan pomodarski režim ishrane koji obećava spektakularne rezultate demoniziranjem određenih namirnica. Potpuno izbacivanje grupa namirnica poput mahunarki ili mleka i mlečnih proizvoda nema opravdanje u modernoj nauci, a nosi sa sobom i rizik od određenih nutritivnih deficita, na primer, manjka kalcijuma. Takođe, kažnjavanje zbog i najmanjeg ” propusta ” deluje demotivirajuće. Teza da će ishrana kakvu propagira dijeta 30 dana izazvati ” resetovanje ” organizma nema naučnog uporišta. Temelj dugoročnog uspeha leži u doživotnom usvajanju pravilnih prehrambenih navika što dijeta 30 dana ne zastupa, stoga deluje kao još jedan površan pristup problematici mršavljenja.
Povezano Najlakši način da smršate bez gladovanja