Sedam principa ishrane (pre)zaposlenih kojima se postiže gubitak kilograma: Jedite hranu bogatu vodom i hranljivim materijama, a siromašnu “praznim “kalorijama…
ONI koji rade po zapadnjačkom sistemu (od devet do pet), ili provode i više od osam sati dnevno na poslu, nemaju puno vremena se posvete pravilnoj ishrani i redovnoj fizičkoj aktivnosti. Imajući to na umu, američka doktorka Melina Jampolis napisala je knjigu The Busy Person’s Guide to Permanent Weight Loss u kojoj preporučuje dijetu za (pre)zaposlene bez žrtvovanja vremena i brojnih obaveza.
Osim što je doktor, Melinda Jampolis je i nutricionistkinja sa bogatim iskustvom pomaganja pojedincima da smršaju, održe postignutu telesnu težinu i budu zdravi.
Dr Jampolis zna da se isti princip dijete ne može apsolutno primeniti na svakoga, i zbog toga daje niz saveta koje svako prilagođava svom životnom stilu. Njena dijeta se bazira na sedam principa:
1. Povećati “volumen” hrane, odnosno, jesti hranu bogatu vodom i hranljivim materijama, a siromašnu kalorijama. Konkretno, na jelovniku treba da bude puno voća, povrća, supa i niskomasnih mlečnih proizvoda. Hrana bogata vlaknima je takođe važan deo dijete, pa treba uvrstiti celovite žitarice i mahunarke. Sledeći ovaj princip nije potrebno smanjivati porcije čime se izbegava gladovanje.
2. Ograničiti unos “tečnih” kalorija jer je vrlo lako preterati sa unosom zaslađenih gaziranih napitaka, sokova, sportskih napitaka i alkoholnih pića i nesvesno uneti previše energije koja se zatim skladišti u masno tkivo.
3. Na radnom stolu držati sveže i suvo voće, orašaste plodove i niskomasne jogurte kako bi u trenucima kada “padne šećer” posegnuli za niskokaloričnim opcijama. Takođe, autorka dijete preporučuje da se jede iz manjih posuda i pije iz manjih čaša kako bi lakše kontrolisale porcije.
4. Ne vežbati samo u teretani jer je jasno da je zaposlenima teško da postignu preporučenih pola sata intenzivnog treninga. Za veću telesnu aktivnost koristiti stepenice umesto lifta, hodati ili ići biciklom na posao, umesto u bioskop otići na kuglanje…
5. Ne razmišljati na način “sve ili ništa” s obzirom na to da niko nije savršen i povremeno uživanje u omiljenoj hrani neće uništiti postignute rezultate.
6. Planirati unapred obroke na poslu. Salate od testenine ili raznih žitarica s povrćem, sirom, mahunarkama ili piletinom sa roštilja je vrlo lako napraviti, a poslovne ručkove zakazivati u restoranima koji imaju zdravu hranu.
7. Uvek imati plan B, ako zbog poslovnih obaveza ne stignete na planiran trening ili poneti ručak sa sobom. U torbi uvek imati proteinske pločice ili suvo voće.
BROJAČ UNOSA UGLjENIH HIDRATA
Jedinstven deo dijete dr Meline Jampolis je tzv. brojač ugljenih hidrata koji otkriva koliko složenih ugljenih hidrata se dnevno unese. Reč je tablici u kojoj su popisane namirnice bogate skrobom, a koje bi trebalo izbegavati (hleb, krompir, beli pirinač). Prema autorki, umereno fizički aktivna osoba dnevno sme da unese tri porcije skrobnih namirnica, a valja ih zameniti celovitim namirnicama bogatim vlaknima. Takođe, treba ograničiti unos masti i povećati unos proteina. U knjizi, dr Jampolis svima preporučuje unos omega-3 masnih kiselina u obliku dodatka ishrani, ali i multivitaminske preparate.
PREDNOSTI DIJETE
Dijeta daje niz praktičnih saveta kako za malo vremena postići ostvarivi cilj u modifikaciji navika u ishrani i fizičke aktivnosti. Gubitak kilograma je postepen pa nema rizika od jo-jo efekta. Takođe, nema gladovanja niti zabranjenih namirnica.
NEDOSTACI DIJETE
Iako je naglasak na uravnoteženoj i raznolikoj ishrani, u osnovi autorka preferira unos proteina, a unos ugljenih hidrata je znatno manji nego što predlažu nutricionističke preporuke. Takođe, moguć je prenizak unos masti nužnih za normalno funkcionisanje organizma.
PRIMER JELOVNIKA
1. Doručak: Omlet s povrćem, hleb
Međuobrok: Proteinska pločica
Ručak: Rižoto s piletinom, salata
Međuobrok: Voće po želji, jogurt
Večera: Gusta povrtna supa
2. Doručak: žitarice sa mlekom i banana sendvič (2 kriške crnog hleba sa narezanom bananom, 1 kašičica meda i 1 kašika jogurta).
Užina: jedna jabuka
Ručak: salata od bilo kog povrća, sa dodatno narezanom pomorandžom ili jabukom, sendvič sa pilećim grudima, 2 kriške nemasnog sira, jedna kašika nemasnog lajt majoneza, zelena salata, krastavac, crni hleb.
Večera: 150 grama piletine ili ćuretine sa malo braon pirinča, bilo koje povrće bez skroba – cvekla, paprika, krastavac, zelena salata, kupus, grašak.