Jogurt dijeta za mršavljenje i dobro zdravlje

Osim što je veran prijatelj vitkosti (mislimo na jogurt od nemasnog mleka), jogurt je i oličenje zdravlja – izvor kalcijuma, fosfora, vitamina B grupe i mlečnih bakterija važnih za varenje. Jogurt dijeta je izuzetno praktična, posebno za zaposlene koji nemaju vremena za komplikovane dijetalne režime ishrane.


Vredni nutrijenti koje sadrži jogurt

Pre nego što krenemo sa menijem jogurt dete, valja sistematično objasniti sve blagodeti jogurta za zdravlje, a jogurt dijetajogurt zaista jeste namirnica koja našem organizmu donosi niz vrlo vrednih nutrijenata. Kao prvo, on je izvrstan izvor kalcijuma i fosfora, minerala neophodnih za zdrave kosti i zube. Sadrži značajne količine vitamina B2, neophodnog za pravilno ćelijsko disanje i dobijanje energije iz ugljenih hidrata, masti i nekih aminokiselina. Jogurt sadrži i vitamin B12, koji je uz ostalo neophodan za rast i razvoj ćelija. U njemu su prisutne mlečne bakterije koje u procesu vrenja stvaraju mlečnu kiselinu, a na nivou creva podstiču stvaranje zdrave bakterijske flore.

Bifidobacterium i Lactobacillus acidophilus

Interes naučnika usmeren je posebno prema dvema bakterijskim vrstama u jogurtu: to su Bifidobacterium i Lactobacillus acidophilus. Te su dvije bakterije normalno prisutne u crevnoj flori čoveka zajedno sa ostalim bakterijama koje učestvuju u održavanju bakterijske ravnoteže organizma. Te bakterije nazivamo još i “protektivnim ili zaštitnim agensima ili faktorima”. Bifidobacterium štiti od napada proliva, održava ravnotežu mikroflore creva, smanjuje “štetu” koja nastaju nakon terapije antibioticima. Lactobacillus acidophilus i Lactobacillus rhamnosus prijanjaju uz sluznicu creva i ne dozvoljavaju ostalim bakterijama, koje mogu biti patogene, pristup sluznici. Jogurt i drugi njemu slični mlečni proizvodi ako se svakodnevno koriste u odgovarajućoj količini (deca oko 1,5 dl; odrasli oko 3 dl), poseduju zaštitni i stimulativni efekat na zdravlje celokupnog organizma.

Kalorijska vrednost jogurta

Kalorijska vrednost jogurta , zavisi od vrste mleka iz kojeg je napravljen. Tako na primer 100 grama jogurta od punomasnog mleka ima oko 150 kcal (627 kJ), dok onaj dobijen vrenjem nemasnog mleka daje svega 45 kcal (190 kJ). Dodatak voća i šećera i nemasnom jogurtu povećava kalorijsku vrednost, tako nemasni voćni jogurt uz dodatak jagoda ima energetsku vrednost približno 70 kcal (300 kJ).

Glavne karakteristike jogurt dijete

Jogurt dijeta je jednostavna, praktična i primenljiva u svakodnevnom životu, posebno za zaposlene ljude koji nemaju vremena za pripremu složenih menija koje iziskuje većina dijetalnih režima ishrane. Njena poenta je da se za centralni dnevni obrok – ručak – u organizam unese 1 nemasni jogurt u kombinaciji sa voćem – to može biti sezonsko voće ili bilo koje drugo voće po izboru, ali svakako banana, koja će organizam dovoljno zasititi. Traje mesec dana, ali može se primeniti i kao način održavanja postignute telesne težine.

Primer jelovnika (3 puta nedeljno umesto glavnog obroka jede se):

– 1 nemasni jogurt
– 1 jabuka
– 1 banana

Napomena: uz ovako lagani ručak važno je pojesti večeru koja sadrži sve važne hranljive materije. Osim toga, ovu dijetu ne bi trebalo sprovoditi duže od mesec dana, a najviše dva meseca. Jogurt dijeta obećava smanjenje telesne težine za 3-4 kg mesečno bez skoro ikakvih odricanja.dplus-160x60